10 efektów psychologicznych, które wpływają na nasze zachowanie

0
604

Czasami coś robimy, a potem myślimy: „Jaka była logika mojego zachowania”? W rzeczywistości zawsze jest jakaś logika, ale najczęściej kryje się ona w pewnych osobliwościach naszego umysłu.

Postanowiliśmy opisać 10 takich efektów, które łapią nas w swoje sidła niemal codziennie. Teraz zrozumiesz, dlaczego zachowujesz się w ten czy inny sposób.

1. Efekt zakotwiczenia

© Depositphotos

Ludziom łatwiej jest coś wycenić, jeśli znają oryginalną cenę (nawet jeśli jest błędna). Efekt kotwicy jest często używany przez sklepy. Na przykład nie kupiłbyś bluzki za 300 dolarów przy zdrowych zmysłach. Ale jeśli zobaczysz, że pierwotnie kosztowała 1000 USD, pomyślisz, że grzechem jest przegapić tak wielką ofertę, chociaż początkowa cena została wymyślona.

2. Odchylenie do wyniku

© Depositphotos

Często słuszność decyzji oceniamy na podstawie wyniku końcowego, a nie działań podjętych w celu jego osiągnięcia. Z tego efektu często korzystają te reklamy, które koncentrują się tylko na efekcie końcowym (na przykład na zakupie). Więc jeśli teraz używasz zupełnie nowego iPhone’a, nie możesz twierdzić, że decyzja o wydaniu na niego wszystkich pieniędzy była słuszna.

3. Paradoks wyboru

© Krasnaya Strela

Paradoks wyboru mówi, że im więcej możliwości wyboru, tym mniejsza możliwość, że będziemy zadowoleni z naszego ostatecznego wyboru. Pamiętaj: czasem coś kupujesz, a potem żałujesz, bo mogłeś to kupić na wyprzedaży, albo inny model, albo … Nawet jeśli ostateczna decyzja jest najlepsza, możemy nie być zadowoleni, bo wybór był zbyt duży.

4. Iluzja grupowania

© Depositphotos

Ta iluzja charakteryzuje się tendencją do widzenia określonego układu w przypadkowych zbiegach okoliczności. Dotyczy to szczególnie hazardzistów i miłośników znaków losu. W jednym i drugim przypadku można błędnie interpretować wydarzenia. Jest to naturalna tendencja ludzi do zauważania wzorców tam, gdzie w rzeczywistości ich nie ma. 

Czytaj: We Wrocławiu choinka rozbłysła „Światełkami nadziei”

5. Efekt gały lub efekt potknięcia (pratfall effect)

© 20th Century Fox

Wyobraź sobie parę idącą ulicą i jedna kobieta nagle uderza w słup. Jest mało prawdopodobne, że mężczyzna pomyśli: „Co za idiotka!” Wręcz przeciwnie, mężczyzna uzna, że kobieta jest jeszcze słodsza. To dlatego, że doskonałość jest odpychająca, a błędy są atrakcyjne – czynią nas bardziej ludzkimi.

W tym efekcie chodzi o to, że większą sympatią obdarzamy te osoby lub te firmy, które przyznają się do sporadycznych błędów.

Czytaj: 26 zdumiewających psychologicznych faktów o ludziach

6. Efekt Kuleszowa

© theoryandpractice

Efekt, kiedy widz, po obejrzeniu dwóch niezwiązanych ze sobą klatek, nieświadomie tworzy dla nich logiczne połączenie, nazywa się efektem Kuleszowa. Efekt ten jest z powodzeniem wykorzystywany nie tylko wśród operatorów, ale także wśród marketingowców, zaszczepiając w Tobie pewne skojarzenia z określonym produktem czy postacią.

7. „Body Negative”

© Social video “Appearance Not Matter”

„Body negative” to stan, w którym dana osoba myśli, że jest brzydka i dlatego jej życie osobiste jest porażką. Najczęściej tacy ludzie są atrakcyjni, a problem dotyczy raczej samooceny niż prawdziwych wad.

8. Błąd przeżywalności

© Regency Enterprises

Najczęściej oceniamy sytuację tylko na podstawie ludzi sukcesu („ocalałych”), dlatego znamy tylko jedną stronę sukcesu. Na przykład zazdrościmy biznesmenowi, który stał się bogaty na sprzedaży sztucznych ogni, chociaż nie wiemy, jak dużo rzeczy go zawiodło po drodze i załamało. Spójrz na rzeczy z różnych punktów widzenia.

johannesfloe.com – Art to remember

9. Trudny do osiągnięcia efekt (Hard-to-Reach Effect)

© Relativity Media

Z grubsza rzecz biorąc, jest to zjawisko, które mówi, że to, do czego trudno dotrzeć, jest zawsze bardziej pożądane.

Efekt trudny do osiągnięcia to błąd poznawczy, który przejawia się jako tendencja do przeceniania prawdopodobieństwa sukcesu zadania postrzeganego jako trudne i niedoceniania prawdopodobieństwa sukcesu w zadaniu postrzeganym jako łatwe.

10. Strach przed pięknem

© Depositphotos

Czy zauważyłeś, że zwykli ludzie rzadziej siadają obok pięknych ludzi (na przykład w transporcie publicznym)? Robią to tylko wtedy, gdy nie ma już innych miejsc. Faktem jest, że niektórzy ludzie obok pięknych ludzi odczuwają nadmierne napięcie: podekscytowanie, podwójną kontrolę nad własnymi działaniami, chęć zachowania twarzy, lęk przed porównaniem, lęk przed złapaniem częstego patrzenia. Taki stres nie pojawia się obok przeciętnego człowieka.

Źródło: brightside.me