10 faktów na temat zwierząt, które wyginęły w ciągu ostatnich 100 lat

0
1148

Według badań z 2015 r. od 1900 r. wymarło prawie 500 gatunków zwierząt. Dobra wiadomość jest taka, że naukowcy próbują przywrócić wymarłe gatunki.

1. Gołąb wędrowny

www.rd.com

Kiedyś jeden z najbardziej licznych ptaków w Ameryce Północnej, gołębie wędrowne mogły latać z prędkością 26 m/s. Ich gatunek wyginął po przybyciu Europejczyków, którzy polowali na tanie mięso. W 1914 r. ostatni znany żyjący członek gatunku, Martha, zmarł w zoo w Cincinnati.

2. Ropucha złota

www.rd.com

Po raz ostatni zauważona w lesie w Monteverde na Kostaryce w 1989 r. Zniknięcie złotej ropuchy zostało przypisane globalnemu ociepleniu, donosi magazyn Science. Inni naukowcy sugerowali, że złota ropucha mogła zostać zmieciona przez zjawisko pogodowe El Niño, które stworzyło wyjątkowo suche warunki w czasie, gdy zniknęła złota ropucha.

3. Papuga karolińska

www.rd.com

Piękne, kolorowe pióra tego gatunku papugi pochodzącego ze wschodnich Stanów Zjednoczonych mogły przyczynić się do ich śmierci. Zielone, żółte i czerwone pióra papugi karolińskiej były cenionym dodatkiem do czapek damskich. Ptaki miały też niebezpieczną tendencję do latania w stadzie do innych ptaków po ich zabiciu. Ostatnia w niewoli papuga karolińska, Incas, zmarła w zoo w Cincinnati w 1918 roku.

Czytaj: Zobaczcie słynną „papugę Dracula” w całej okazałości

4. Wrzosowata kura

www.rd.com

Kiedyś wrzosowata kura była powszechna na wschodnim wybrzeżu Ameryki. Pożary, polowania i zmiany siedlisk spowodowały, że pozostałe liczebności kury spadły, donosi Vineette Gazette. W 1933 r. gatunek został uznany za wymarły po zniknięciu ostatniej znanej kury, Booming Ben. Konserwatyści ogłosili jednak w 2016 r., że pracują nad odbudową populacji.

5. Wilkowór tasmański

www.rd.com

Z paskami jak zebra i kształtem podobnym do psa, wilkowór tasmański był znany również w XX wieku jako „pies wampirów”, o którym mówi się, że pił krew, w oparciu o niewiele dowodów. Gatunek przetrwał w Tasmanii, dopóki psy, polowania i choroby nie zniszczyły liczebności, informuje History Channel. Ostatni znany wilkowór tasmański zmarł w zoo Hobart w Tasmanii w 1936 roku.

6. Tygrys kaspijski

www.rd.com

Ponad 10 000 lat temu te dzikie tygrysy migrowały ze wschodnich Chin na Morze Kaspijskie, torując drogę dla szlaku handlowego, który stał się znany jako Jedwabny Szlak. Według National Geographic w XIX wieku armii rosyjskiej nakazano eksterminację tygrysów w ramach projektu rolnego. Uważa się, że ostatni tygrys kaspijski został zabity w Turcji w 1970 roku. Naukowcy pracują teraz nad przywróceniem tygrysów kaspijskich, używając okazów z muzeów w Rosji, Kazachstanie i Azerbejdżanie.

7. Koziorożec pirenejski

www.rd.com

Te dzikie kozy były kiedyś powszechnie spotykane w Pirenejach, które rozciągały się również między Hiszpanią a Francją oraz były w górach północnej Azji i Afryki. Konserwatyści nie są pewni, dlaczego ich liczba zmalała, ale gatunek ten został uznany za wymarły w 2000 r. Naukowcy pracują nad przywróceniem koziorożca pirenejskiego. W 2009 roku próbowali użyć zamrożonej tkanki do stworzenia klonu, ale maluch zmarł siedem minut po urodzeniu.

8. Mniszka karaibska

www.rd.com

Jedyny gatunek foki pochodzący z Karaibów, mniszka karaibska, był pierwszym gatunkiem foki, który wyginął w wyniku działalności człowieka. Według US Fish and Wildlife Service europejscy koloniści polowali na foki, aby zdobyć tłuszcz, a także żywność i pokarm. Wcześni naukowcy, którzy schwytali pieczęcie na badania, również przyczynili się do spadku ich liczby. Ich ostatnia znana kolonia została zauważona na odosobnionej rafie na małej, niezamieszkanej wyspie karaibskiej, a mniszki karaibskie wyginęły w 2008 roku.

9. Zachodni nosorożec czarny

www.rd.com

Według Scientific American szacowany milion nosorożców czterech różnych gatunków wędrował po afrykańskiej sawannie na przełomie dwudziestego wieku. W ciągu 100 lat wymarł zachodni nosorożec czarny. Sprawcy? Oczyszczanie ich naturalnego środowiska dla rolnictwa, polowania i wsparcie chińskiego lidera przewodniczącego Mao dla tradycyjnej medycyny chińskiej w latach 50. XX wieku, w tym sproszkowany róg nosorożca jako lekarstwo. Ostatnio widziany w Kamerunie zachodni nosorożec czarny został uznany za wymarły w 2011 roku.

10. Żółw słoniowy

www.rd.com

Żółw z wyspy Pinta częściowo zainspirował teorię ewolucji Karola Darwina, kiedy ten odwiedził wyspy Galapagos w 1835 roku. Od tego czasu populacja żółwia została w znacznym stopniu zmalała przez kozy, które ludzie wprowadzili na wyspy, według New Scientist. W 2015 roku ostatni żółw czystej krwi z wyspy Pinta, znany jako Samotny George, zmarł w niewoli w wieku 100 lat. Naukowcy pracowali jednak nad zachowaniem pozostałych populacji żółwi i wykorzystaniem genomu George’a do znalezienia innych żółwi o podobnych genach.

Czytaj: W Indiach posprzątano plażę z myślą o żółwiach.