10 interesujących rzeczy o pogodzie

0
410
Ciekawostki pogodowe. Zdjęcie: pixabay.com

Jeżeli wydaje Cię się, że o zjawiskach pogodowych wiesz już wszystko, koniecznie przeczytaj nasze zestawienie.

1. Woda może być kluczem do znalezienia życia.

Nie ma wielu cech, które są prawdziwe dla całego życia na Ziemi, ale potrzeba wody jest jedną z nich. Woda występuje we wszystkich żywych istotach, niezależnie od tego, czy żyją na dnie oceanu, czy na najbardziej suchej pustyni. Woda umożliwiła życie na Ziemi. Z tego powodu astrobiolodzy (naukowcy poszukujący życia na innych planetach) uważają, że najlepszym sposobem na znalezienie życia jest poszukiwanie wody.

2. Prawie cała woda na Ziemi znajduje się w oceanach.

Aż 96,5% wody na Ziemi znajduje się w naszych oceanach, pokrywając 71% powierzchni naszej planety. W dowolnym momencie około 0,001 procent unosi się nad nami w atmosferze.

3. Większość słodkiej wody znajduje się w lodzie.

Zaledwie 3,5% wody na Ziemi jest świeża – to znaczy zawiera niewiele soli. Możesz znaleźć słodką wodę Ziemi w naszych jeziorach, rzekach i strumieniach, ale nie zapominaj o wodach gruntowych i lodowcach. Ponad 68% słodkiej wody na Ziemi jest uwięzione w lodzie i lodowcach. A kolejne 30% znajduje się w wodach gruntowych.

4. Ilość soli w słonej wodzie jest różna.

W niecałych 4 litrach przeciętnej wody oceanicznej znajduje się około 1 szklanki soli. Ale ilość soli w słonej wodzie się różni. Na przykład Ocean Atlantycki jest bardziej zasolony niż Ocean Spokojny.

Większość soli w oceanie to ten sam rodzaj soli, który dodajemy do naszego pożywienia: chlorek sodu. Najbardziej słona woda na świecie znajduje się na Antarktydzie w małym jeziorze o nazwie Don Juan Pond.

Czytaj: Bałchasz – pół słodkie i pół słone jezioro

5. Wiele może żyć w jednej kropli wody.

W jednej kropli wody oceanu może wiele się wydarzyć. Najprawdopodobniej kropla wody będzie zawierać miliony (tak, miliony!) bakterii i wirusów. Może też zawierać ikrę ryb, młode kraby, plankton, a nawet małe robaki.

Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO już na wolności

6. Część wody mogła pochodzić z komet.

Materiał skalny, który uformował Ziemię, zawierał trochę wody. Ale to prawdopodobnie nie dotyczy całej wody, którą dziś widzimy. Komety to głównie lód wodny. Możliwe, że komety regularnie dostarczały wodę na Ziemię. Wypełnienie oceanu wymagałoby wielu komet, ale komety mogły wnieść duży wkład.

7. To naprawdę wspaniałe, że lód pływa.

Zwykle, gdy tworzą się ciała stałe, atomy zbliżają się do siebie, tworząc coś gęstszego. Dlatego większość ciał stałych tonie w wodzie. Ale woda w stanie stałym, czyli lód, jest w rzeczywistości mniej gęsta. To jest niezwykłe.

Cząsteczki wody tworzą pierścienie, gdy woda zamarza. Cała ta przestrzeń sprawia, że lód jest mniej gęsty. Dlatego pływa. Jest to świetne, ponieważ lód unoszący się na powierzchni wody sprawia, że reszta wody pozostaje płynna. Gdyby lód zatonął, całe oceany mogłyby zamarznąć na stałe!

8. Nasze ciała to głównie woda.

Noworodek składa się w 78% z wody. Dorośli mają 55-60% wody. Woda bierze udział we wszystkim, co robi nasz organizm. To duża część krwi, która dostarcza składniki odżywcze do wszystkich naszych komórek. Używamy jej, aby pozbyć się odpadów. Pomaga nam regulować temperaturę ciała. Działa jako amortyzator dla naszego mózgu i rdzenia kręgowego. Jesteśmy bardzo uzależnieni od wody.

9. W roślinach woda przeciwstawia się grawitacji.

Woda ma ciekawą cechę. Jest trochę „lepka”. Lubi trzymać się siebie i innych rzeczy. Dlatego woda tworzy okrągłe kropelki. Nie wszystkie płyny to robią. Ta „lepkość” pomaga przedostawać wodę z korzeni roślin do liści. Cząsteczki wody wędrują po cienkich słomkach zwanych ksylemem w roślinie, trzymając się siebie nawzajem i ścian rurki. Są podciągane do góry, gdy woda wyparowuje z liści u góry.

10. Widzimy wodę w trzech różnych stanach i to jest dziwne.

Doświadczamy wody we wszystkich trzech stanach: stały lód, płynna woda i gazowa para wodna. To właściwie dość niezwykłe. Chociaż wszystkie substancje mogą być stałe, ciekłe lub gazowe, wiele z nich zmienia stan tylko w ekstremalnych temperaturach. Prawdopodobnie nie widać zbyt wiele ciekłego srebra lub stałego tlenu, ponieważ ich temperatury topnienia i zamarzania są w temperaturach, które by nas zabiły.

johannesfloe.com – Art to remember