10 najbardziej niebezpiecznych żywności dla ludzi

0
430
Z rabarbarem warto umiejętnie się obchodzić. Liście rabarbaru są toksyczne, więc trzeba je natychmiast odciąć. Zdjęcie: Pixabay

Chociaż z pewnością nie byłoby dobrym pomysłem odstraszanie ludzi od spożywania pożywnej żywności, która może prowadzić do lepszego zdrowia, w pełni poinformowany konsument jest w stanie lepiej dokonywać wyborów, które mogą pomóc im uniknąć chorób, obrażeń, a w skrajnych przypadkach śmierci podczas jedzenia niektórych pokarmów.

Niebezpieczne toksyny i związki chemiczne mogą czaić się w miejscach, w których najmniej się ich spodziewasz, więc dobrze jest wiedzieć, gdzie należy zachować ostrożność, nawet jeśli jesz coś, o czym myślisz, że nigdy nie może Ci zaszkodzić. Oto niektóre produkty, które mogą być bardzo niebezpieczne.

1. Rabarbar

Pixabay

To warzywo prawdopodobnie nie jest tym, które zawsze znajdziesz w lodówce, ale jest popularne wśród ludzi, którzy lubią robić takie rzeczy, jak dżemy, galaretki i desery, takie jak ciasto truskawkowo-rabarbarowe.

Problem w przypadku rabarbaru polega na tym, że tylko łodygi są bezpieczne do spożycia. Liście zawierają substancję chemiczną znaną jako kwas szczawiowy, która jest używana do wytwarzania takich rzeczy, jak wybielacze i odrdzewiacze, co daje wyobrażenie o tym, jak silna może być.

Jak można się spodziewać, spożycie tych rzeczy może spowodować pieczenie w jamie ustnej i gardle, a jeśli zjesz wystarczająco dużo, może spowodować wymioty, drgawki, a nawet śmierć.

2. Wiśnie

Pixabay

Kto nie lubi wiśni? W przypadku tych owoców, ważne jest, aby unikać jedzenia pestek. Są niezwykle twarde i często łamią zęby ludziom, którzy próbują je przegryźć. Ale na czym polega problem? Pestka wiśni może zawierać substancję, która po zmiażdżeniu zamienia się w cyjanek. To samo dotyczy brzoskwiń, moreli i śliwek. Kluczem do sukcesu jest unikanie jedzenia jakichkolwiek rzeczy, które zostały wyłamane z pestek. Połknięcie pestki wiśni w całości prawdopodobnie nie sprawi żadnych problemów, więc nie przejmuj się zbytnio, jeśli zrobisz to przypadkowo.

3. Rozdymkowate/kolcobrzuchowate (Puffer Fish)

Pixabay

Jest mało prawdopodobne, aby wielu z nas kiedykolwiek się spotkało z tą rybą, chyba że jesteśmy na azjatyckim rynku lub w japońskiej restauracji. Japończycy uważają rozdymkowatą rybę za przysmak, ale problem z tymi owocami morza polega na tym, że ich części są wyjątkowo trujące!

To nie jest przypadek, w którym zjedzenie trujących kawałków sprawi, że przez kilka dni będziesz trochę chory – jest całkiem prawdopodobne, że będzie to ostatnia rzecz, jaką kiedykolwiek chcesz. Japońscy kucharze przygotowujący to danie są specjalnie przeszkoleni w usuwaniu wszystkich trujących części ryby, ale nawet oni czasami popełniają błędy, które skutkują śmiercią gości.

4. Bligia pospolita (Ackee)

Twitter

Jest to prawdopodobnie taki owoc, o którym niewielu z nas słyszało. Pochodzi z Afryki Zachodniej i jest spokrewniony z bardziej znanym owocem liczi, używanym w kuchni azjatyckiej. Gdy bligia pospolita jest w pełni dojrzała, nie powinno być problemu ze zjedzeniem, ale zjedzenie jej przed tym czasem może narazić Cię na truciznę, która może zabić.

Podobno owoc ten zabił 23 osoby, a zachorowało prawie 200 osób na Jamajce w 2011 roku, ale jeśli nadal masz ochotę spróbować, można go kupić w niektórych miejscach, gdzie są produkty zamrożone lub w puszkach.

5. Olej rycynowy

Pixabay

Jedna fasola rycynowa zawiera wystarczającą ilość rycyny, by zabić ponad 1000 osób! Chociaż olej rycynowy jest zwykle przygotowywany prawidłowo i nie zawiera żadnej trucizny, należy uważać na producentów, którzy nie mają udokumentowanego doświadczenia w wytwarzaniu bezpiecznego produktu. Jedna mała wpadka podczas pracy z fasolką rycynową może łatwo skończyć się śmiercią.

6. Dziki bez

Pixabay

Chociaż ludzie prawdopodobnie spędzają mniej czasu na szukaniu rzeczy do jedzenia na świeżym powietrzu niż w minionych latach, wciąż jest sporo osób, które lubią polować na zalesionych obszarach w poszukiwaniu smakołyków, takich jak jagody, maliny i inne jadalne rzeczy, które rosną na wolności.

Chociaż wiele osób zna dżem z czarnego bzu, a nawet wino z czarnego bzu, ważne jest, aby wiedzieć, że najpierw gotowanie lub przetwarzanie owoców czarnego bzu sprawia, że są one bezpieczne do spożycia.

Nie jest dobrym pomysłem zbieranie ich na wolności i po prostu zjadanie, ponieważ zawierają glikozydy, które po spożyciu mogą zamienić się w cyjanek. Jak zawsze, ważne jest, aby nie jeść rzeczy, których jesteś absolutnie pewien, i nie ryzykować czegoś, co „wygląda” na smaczne lub przypomina coś, o czym wiesz, że jest bezpieczne.

7. Dzikie migdały

Wikimedia Commons

Dzikie migdały zawierają cyjanek, który jest zdecydowanie czymś, czego nie chcesz jeść na wolności ani nigdzie indziej. Te migdały wymagają przetworzenia w celu zneutralizowania zawartej w nich trucizny, zanim będą mogły zostać zjedzone. Już od 5 do 10 dzikich migdałów może zabić dziecko, a około 50 może być śmiertelnych dla osoby dorosłej.

Czytaj: 5 toksycznych tkanin, które mogą być szkodliwe dla zdrowia

8. Fasola Lima

Twitter

Fasola Lima może być jedną z tych rzeczy, które większość ludzi albo kocha, albo nienawidzi, a hejterzy prawdopodobnie znacznie przewyższają liczebnie kochanków. Chociaż ta fasola może być zdrowa, gdy jest odpowiednio ugotowana, te fasola nie jest typem, który chcesz jeść prosto z ogrodu.

Przed odpowiednim ugotowaniem fasola lima zawiera coś, co nazywa się linamariną, co może nie brzmieć tak źle, dopóki nie dowiesz się, że po zjedzeniu zamienia się w cyjanowodór. Słowo „cyjanek” to wszystko, co powinieneś usłyszeć, aby wiedzieć, że jest to coś, od czego powinieneś trzymać się z daleka.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

9. Gałka muszkatołowa

Pixabay

Są tacy z nas, którym trudno wyobrazić sobie rozkoszowanie się małym tradycyjnym świątecznym ajerkoniakiem bez posypania gałką muszkatołową na wierzchu, i to jest całkowicie w porządku.

Musisz uważać na odrobinę za dużo gałki muszkatołowej. W dużych ilościach te substancje są toksyczne i mogą powodować stan znany jako zatrucie mirystycyną, który w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Ponownie, użycie gałki muszkatołowej do przyprawienia ajerkoniaku lub partii ciasteczek to nic wielkiego, ale unikaj spożywania tej przyprawy łyżką. Może to zabrzmieć głupio, ale jeśli kiedykolwiek słyszałeś o „cynamonowym wyzwaniu”, wiesz, że czasami ludzie popełniają głupoty.

10. Orzeszki ziemne

Pixabay

Oto coś, co nie stanowi zagrożenia dla większości ludzi, ale może być absolutnie śmiertelne dla osób uczulonych. Orzeszki ziemne to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych znanych człowiekowi, a oto, co czyni ją jeszcze bardziej przerażającą: alergia na orzeszki ziemne może rozwinąć się w dowolnym momencie Twojego życia – nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś ani jednego jej objawu! Dlatego najlepiej udać się do lekarza, jeśli zaczniesz wykazywać nawet subtelne objawy alergii na orzeszki ziemne, takie jak swędzenie wokół ust po ich zjedzeniu.

Czytaj: Nowy lek dla osób, które mają alergię na orzeszki ziemne

wad

Brak postów do wyświetlenia