10 najbardziej niesamowitych fontann na świecie

0
825

Wielu z was prawdopodobnie słyszało o Fontannie di Trevi w Rzymie i prawdopodobnie widzieliście słynne Fontanny Bellagio w Las Vegas, osobiście lub podczas oglądania filmu Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra.

Chociaż nie ma wątpliwości, że są to spektakularne zabytki, które można zobaczyć, stanowią one tylko niewielki procent niesamowitych fontann, które można obecnie znaleźć na całym świecie. Od Sztokholmu po Sunderland, od Chin po Peru.

Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej najpiękniejszych fontann, jakie można znaleźć. Niektóre się obracają. Inne świecą w nocy. Niektóre nawet zdają się przeciwstawiać grawitacji. Ale jedną wspólną cechą wszystkich fontann jest to, że na pewno Cię zachwycą.

1. Fontanna w kształcie łódki, Walencja, Hiszpania

Fontanna znajduje się w Playa de la Malvarrosa w Walencji w Hiszpanii i znana jest jako Fontanna Łodzi Wodnych (lub Fuente del Barco de Agua w języku hiszpańskim). Ta rzeźbiona fontanna daje złudzenie żaglówki ze strumieniami wody. Istnieją również inne fontanny łodzi wodnych w Portugalii i Izraelu.

2. „Mustangi z Las Colinas”, Texas, USA

Dziewięć dzikich mustangów galopujących przez granitowy plac Williamsa w mieście Las Colinas, w stanie Teksas, przyciąga turystów z całego świata. Imponujące, nienaturalnej wielkości mustangi w centrum miasta, uwieczniają dzikie zwierzęta, które historycznie były niezwykle ważne dla mieszkańców tego stanu.

Mówi się, że jest to największa rzeźba jeździecka na świecie. Rzeźba przedstawia biegnące mustangi, a fontanna daje efekt rozpryskiwanej wody przez kopyta zwierząt. Konie mają upamiętniać pęd, siłę, inicjatywę i nieskrępowany styl życia, które były fundamentalne dla kraju w najbardziej rozwojowych dla niego czasach.

Czytaj: 27 najciekawszych rzeźb i posągów z całego świata

3. Most Banpo, Seul, Korea Południowa

Moonlight Rainbow Fountain to najdłuższa na świecie fontanna mostowa, która ustanowiła rekord świata Guinnessa z prawie 10 000 światełkami LED, które biegną po obu stronach o długości 1140 m, wypuszczając 190 ton wody na minutę.

Były burmistrz Seulu Oh Se-hoon oświadczył, że most dodatkowo upiększy miasto i pokaże ekologiczność Seulu, ponieważ woda jest pompowana bezpośrednio z samej rzeki i stale poddawana recyklingowi. Most ma 38 pomp wodnych i 380 dysz po obu stronach, które pobierają 190 ton wody na minutę z rzeki.

4. „Magiczny Kran”, Cadiz, Hiszpania

Ten „Magiczny Kran” można znaleźć w Aqualand w Kadyksie w Hiszpanii. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby kran lewitował, ale po bliższym przyjrzeniu się przekonasz, że w strumieniu wody ukryta jest rura, która utrzymuje całą konstrukcję.

5. Fontanna Charybdis, Sunderland, Wielka Brytania

Fontanna „Charybdis” została stworzona przez rzeźbiarza wodnego Williama Pye’a w 2000 roku dla luksusowego hotelu i spa Seaham, niedaleko Sunderland w północnej Anglii.

„Charybis” to nazwa syreny wspomnianej w Odysei Homera, która została trafiona piorunem Zeusa, który przekształcił ją w wir jako surową karę za kradzież wołów z Herkulesa. Pye zbudował później podobne rzeźby pod wpływem opowieści w Omanu i Campinas w Brazylii.

6. Muzeum Swarovskiego, Wattens, Austria

Swarovski Crystal Worlds (Swarovski Kristallwelten) to muzeum z siedzibą w Wattens w Austrii. Muzeum zostało zbudowane w 1995 roku z okazji 100-lecia austriackiej firmy kryształowej Swarovski. Centrum Kryształowych Światów jest zwieńczone porośniętą trawiastą głową, której ujściem jest fontanna. Założę się, że nigdy wcześniej nie widzieliście takiej fontanny!

7. Pływająca i latająca fontanna, Osaka, Japonia

The Nine Floating Fountains to twórczość japońsko-amerykańskiego artysty i architekta krajobrazu, Isamu Noguchi, na World Expo, które odbyło się w Osace w Japonii w 1970 roku. Te niesamowite fontanny wyglądają, jakby latały, i mimo że fontanny zostały zbudowane ponad 40 lat temu, wciąż są tak fascynujące, jak wtedy.

8. Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy

Fontanna di Trevi to fontanna w dzielnicy Trevi w Rzymie we Włoszech, zaprojektowana przez włoskiego architekta Nicola Salvi i ukończona przez Pietro Bracci. Ma 26,3 metra wysokości i 49,15 metra szerokości. Jest to największa barokowa fontanna w mieście i jedna z najsłynniejszych fontann na świecie. Fontanna pojawiła się w kilku ważnych filmach, w tym w La Dolce Vita Federico Felliniego. Fontanna di Trevi została ukończona w 1762 roku, a została odnowiona w 1998 roku.

9. Pomnik Herkulesa, Kassel, Niemcy

Pomnik Herkulesa to monumentalny barokowy i romantyczny krajobraz ogrodowy. Woda spływa z olbrzymiego posągu Herkulesa, mijając różne fontanny, wodospady, misy i groty. Dramatyczny pokaz wody przygotował Landgrave Carl z Hesse-Kassel od 1689 r., aby pokazać swoją moc jako absolutny władca. Swoje pomysły czerpał z włoskich, francuskich i angielskich przykładów sztuki ogrodowej. Włoski architekt Giovanni Francesco Guerniero został zatrudniony do projektu.

10. „Rainman” („Mężczyzna w deszczu”), Florencja, Włochy

„Rainman” (L’Uomo della Pioggia) jest współczesnym arcydziełem i był prezentem dla miasta Florencji, wykonanym przez artystę Jean-Michela Folona, krótko przed Forum Społecznym we Florencji w dniach 6-9 listopada 2002 r.

Brązowy mężczyzna ma ponad 3 metry wysokości, a woda spada ze szczytu posągu w kształcie parasola. „Rainman” znajduje się na środku skrzyżowania między Lungarno Aldo Moro i Viale Enrico de 'Nicola, niedaleko Ponte di Varlungo.

Źródło: boredpanda

Czytaj: Ta fontanna multimedialna jest wyjątkowa i zachwyca każdego!