10 najważniejszych błędów współczesnych rodziców. Zapamiętaj i zmień!

0
590

Kiedy zostałam mamą, wszyscy na całym świecie dawali mi miliony wskazówek, jak powinnam kochać i wychować moje dzieci.

Jednak nigdy ich nie słuchałam, ponieważ niewiele osób naprawdę wie, jak wychować nie tylko posłuszne, ale także odnoszące sukcesy, szczęśliwe dzieci.

Twoja praca – to nie tylko wychowanie dziecka, to również nauczenie go, jak żyć i jak odnaleźć się we współczesnym świecie.

Wzywam każdą mamę do wzięcia odpowiedzialności w tej sprawie. I nie słuchaj nikogo, kto uważa, że ​​wie, jak prawidłowo wychowywać dzieci.

Szczęśliwe, a nie posłuszne, dzieci powinny być Twoim najwyższym priorytetem. Badania pokazują, że to, czy dziecko jest szczęśliwe w wieku 10-15 lat, zależy od tego, czy będzie ono szczęśliwe w wieku 25, 30 i 40 lat.

Jednocześnie socjologowie wskazują, że liczba nieszczęśliwych 20-letnich młodych ludzi rośnie bardzo szybko. Większość z nich przyznaje, że mieli szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. Ich rodzice są najlepszymi przyjaciółmi. Nigdy nie doświadczyli tragedii ani traumy. A jednak są niezadowoleni.

Jednym z powodów tej rozczarowującej sytuacji jest edukacja. Faktem jest, że większość rodziców tak bardzo troszczy się o swoje dzieci, że dosłownie nie pozwalają im upaść, ponieść porażki i samemu się podnieść.

Zamiast dawać dzieciom możliwość podejmowania własnych decyzji i uznawania własnych błędów, rodzice interweniują w ich życiu, starając się zbyt mocno chronić je przed problemami świata zewnętrznego.

A kłopoty są integralną częścią życia. I będzie znacznie lepiej, jeśli Twoje dzieci nauczą się samodzielnie rozwiązywać swoje problemy w szkole. Trudności w radzeniu sobie są bardzo ważne. Dlatego nie należy ograniczać doświadczenia życiowego dziecka zakazami i nadmierną opieką. Nie spowalniaj ich rozwoju psychicznego i emocjonalnego.

Dlaczego Ci to wszystko mówię? Ponieważ chcę, abyście nie popełnili błędów, które popełnia większość innych rodziców.

Czytaj: Sprawdź jak wychować dziecko na człowieka sukcesu

Moją ulubioną zasadą edukacji jest: „Przygotuj swoje dziecko na podróż, ale nie pozbawiaj się możliwości samodzielnego chodzenia”.

Oto 10 najczęściej popełnianych błędów przez prawie wszystkich współczesnych młodych rodziców.

Błąd nr 10: Czcisz swoje dzieci

Większość z nas stara się być idealnymi rodzicami. Nasze dzieci żyją w znacznie lepszych warunkach niż my w ich wieku. Wykonujemy wszystkie figle naszego dziecka: chce nowej zabawki – kupujesz ją. Chce inny smak czekolady – kupujesz!

Problem polega na tym, że dzieci zaczynają myśleć, że cały świat kręci się wokół nich. A kiedy następnym razem Twoje dziecko nie dostanie tego, czego chce, będzie bardzo zdenerwowane.

Nie powinniśmy czcić naszych dzieci. Musimy ich kochać, to jasne. Są dla nas centrum wszechświata, ale nie powinni postrzegać siebie w ten sposób. W przeciwnym razie wyrosną na samolubnych ludzi, którzy zapomną o Tobie, gdy tylko pójdą studiować w innym mieście.

Będzie lepiej dla Was wszystkich, jeśli nie będziecie okresowo spełniać wszystkich zachcianek dziecka. Nie dostanie tego, co chce tu i teraz, jest to normalne.

Błąd nr 9: Myślisz, że Twoje dzieci są piękne

Często słyszę od ekspertów pracujących z dziećmi, że wielu dzisiejszych rodziców jest całkowicie nieprzygotowanych na negatywne opinie na temat działań ich potomstwa. Gdy tylko ktoś ich krytykuje, natychmiast przychodzi fala odrzucenia, a nawet agresji ze strony rodziców.

Ale musimy nauczyć się akceptować otwartą krytykę. Ze względu na dzieci. Jeśli nauczyciele w szkole powiedzą ci, że Twoje dziecko źle się zachowuje i obraża kolegów z klasy, należy wyciągnąć wnioski na temat dziecka, a nie nauczyciela.

Psycholog dziecięcy z Alabamy powiedział niedawno, że niechęć rodziców do odpowiedniego postrzegania rzeczywistości jest najczęstszą przyczyną depresji u nastolatków.

Kiedy dzieci zaczynają się rozleniwiać, dla rodziców jest to odpowiedni czas, aby zareagować, ale rodzice zwykle nie zwracają uwagi. Kiedy dzieci stają się dorosłe, rodzice zaczynają to zauważać i mówić: „Masz 20 lat i nie chcesz się uczyć ani pracować!”

Twoja interwencja byłaby o wiele bardziej skuteczna, gdybyś zrobiła to, zanim lenistwo stało się częścią tożsamości Twojego dziecka.

Błąd nr 8: Całe Twoje życie to Twoje dzieci

Jesteśmy dumni z naszych dzieci. Jeśli dzieciom coś się uda, jesteśmy szczęśliwsi niż gdyby to był nasz własny sukces.

Ale we wszystkim musi być środek. Musisz mieć własne życie i własne sukcesy. Dzieci potrzebują właściwego przykładu do naśladowania. Zostań nim!

I nie chodzi o dom i pracę. Dziecko powinno wiedzieć, że dorośli mają własną zabawę i przyjemności. I należy to wziąć pod uwagę! Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wiodło satysfakcjonujące życie, żyj takim samym życiem!

Błąd nr 7: O wszystkim decydujesz za dziecko

Pewien ksiądz powiedział kiedyś, że największym problemem współczesnych dzieci jest to, że ich rodzice nie pozwalają im podejmować własnych decyzji. Rodzice wybierają dla swoich dzieci karierę, przyjaciół, ubrania itp.

Oczywiście wszyscy chcemy, aby nasze dziecko nie zeszło na złą drogę i nie przydarzyło mu się nic złego.

Problem polega na tym, że takie dziecko nie wie, jak myśleć samodzielnie. I popada w jedną z dwóch skrajności: albo nie jest w stanie podjąć nawet drobiazgowej decyzji bez Twojego udziału, albo zaczyna zapominać, że bycie permisywnym jest nienormalne.

Nie decyduj o wszystkim za Twoje dziecko. To nie jest taka miłość, jakiej ono potrzebuje.

Błąd nr 6: Edukacja konkurencyjna

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dziecko było lepsze od innych. Studiowało lepiej, wykazywało lepsze wyniki sportowe. Wielu rodziców tak bardzo się w to angażuje, aż w końcu dziecko zaczyna postrzegać życie jako niekończącą się walkę, wyścig szczurów. Rezultatem jest depresja i złamana psychika.

Większość rodziców boi się, że ich dziecko pozostanie w tyle za innymi. Rodzice boją się, że jeśli ich dziecko nie będzie się dobrze uczyć, to pozostanie przeciętne, gdy dorośnie.

Ale Twoje dziecko powinny również zrozumieć, że życie to nie tylko pot i walka. Życie jest także radością w realizacji tego momentu.

Lepiej spróbuj zaszczepić swojemu dziecku pomysł, że „wygrywanie za wszelką cenę” nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie. O człowieku decyduje nie jego zwycięstwo, ale jego charakter. I zrównoważony rozwój.

Błąd nr 5: Pozbawiasz je dzieciństwa

Im szczęśliwsze jest dzieciństwo Twojego dziecka, tym szczęśliwsze będzie jako osoba dorosła. Jest to imperatyw udowodniony przez naukowców.

Najpewniejszym sposobem na pozbawienie dziecka dzieciństwa jest zapisanie go po lekcjach w szkole na dodatkowe zajęcia muzyki, gry na instrumencie, koszykówki, baletu, siatkówki, itd.

Chcemy również, aby nasze dzieci pomagały nam w wykonywaniu obowiązków domowych. Nie należy jednak zapominać, że każdy powinien mieć prawo do dzieciństwa.

Twoje dziecko niekoniecznie musi odnosić sukcesy, takie jak Picassa lub Beethoven. Twoje dziecko musi dorosnąć, aby mieć silną osobowość i aby być zdolnym do szczęśliwego życia. To jest najważniejszy punkt.

Błąd nr 4: Chcesz mieć „właściwe”, a nie „prawdziwe” dziecko

Zaczynamy planować życie naszego dziecka, kiedy bobas jest jeszcze w naszym łonie. Marzymy, aby urosło i osiągnęło więcej niż my.

Ale ironią jest to, że nie możesz urodzić idealnego dziecka, o którym marzysz. Nie próbuj zmieniać tego, co ci się nie podoba w Twoim dziecku. Nie każ mu stać się tym, kim było w Twoich snach, marzeniach, myślach. Pozwól dziecku być tym, kim chce być.

Błąd nr 3: Zapomniałaś, że działania są ważniejsze niż słowa

Wszyscy chcemy wyglądać idealnie dla naszych dzieci. Wszyscy wiemy, że aby dziecko mogło być mądre i miłe, musimy dać mu przykład. Ale większość z nas zapomina również, że wskazówki moralne działają tylko w jednym przypadku: jeśli zrobicie to sami.

Uwierzcie mi, Wasze dzieci zawsze wiedzą, na co mogą sobie pozwolić, a czego nie. Obserwują Cię bardziej niż Ci się wydaje.

Następnym razem, kiedy pokłócisz się z dzieckiem o brak szacunku wobec rówieśników, zadaj sobie pytanie: może widziała w Tobie negatywny przykład?

Błąd nr 2: Oceniasz rodziców na podstawie zachowania ich dzieci

Kiedy się spotykasz dzieckiem, które jest niegrzeczne, automatycznie myślisz, że ma złych rodziców. Ale nie zawsze tak jest. Nie ma „idealnych” dorosłych i „plastelinowych” dzieci. Na świecie nie ma nic idealnego ”ani nic„ beznadziejnego ”.

Nigdy nie wiemy, ile inni rodzice poświęcają dla swoich dzieci. Dlatego nie należy ich oceniać.

Błąd nr 1: Niedocenianie charakteru

Każde dziecko ma swój charakter i wewnętrzny kompas moralny. Te rzeczy oznaczają o wiele więcej niż próba przekształcenia dziecka w „idealną” osobę.

Nie próbuj uczyć według tego, co jest napisane w książkach, według wzorców. Każdy potrzebuje indywidualnego podejścia. I najważniejsze, dawaj wolność swojemu dziecku: jeśli oczekujesz, że Twoje dziecko będzie niezależne i będzie świadomie podchodzić do życia, daj mu możliwość wzrostu i rozwoju bez nadmiernej ingerencji.

Najważniejszą rzeczą do załatwienia jest kształcenie charakteru. Jedynym sposobem, by pozwolić dziecku go kształcić, jest dać mu więcej swobody. Nie zamykaj dziecka w mieszkaniu. Nie ciesz się, że komputer zastępuje dziecko zabawę na świeżym powietrzu. Nie chowaj swojego dziecka przed prawdziwym światem. Niech Twoja miłość nie stanie się dla niego więzieniem!

Źródło i zdjęcie: lviv1256.com

Czytaj: CHCESZ WYCHOWAĆ MĄDRE I SAMODZIELNE DZIECKO? ROZWAŻ 18 RAD OD ZNANEJ PEDAGOG!