10 nieustraszonych kobiet, które walczyły o lepszą przyszłość

0
428

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest co roku 8 marca na całym świecie. Ten miesiąc zachęca nas do refleksji nad postępem, jaki dokonał się w zakresie praw kobiet, zachęca do nawoływania do zmian i celebruje znane kobiety z historii, których odważne czyny pomogły zdefiniować naszą przyszłość.

Niezależnie od tego, czy są naukowcami, aktywistkami, politykami czy odkrywcami, kobiety wielokrotnie udowadniały, że są wystarczająco potężne, aby zmienić świat. Od walki o prawa kobiet po wiodące odkrycia naukowe, te inspirujące kobiety niezaprzeczalnie zmieniły świat na lepsze.

Oto 10 znanych kobiet z historii, które pomogły stworzyć lepszy świat.

1. MARIA SKŁODOWSKA-CURIE, 1867–1934

Maria Skłodowska-Curie około 1920 roku. Źródło: wikipedia.org

Polka Maria Skłodowska Curie była fizyczką i chemiczką najbardziej znaną ze swoich prac nad promieniotwórczością. Jej badania utorowały drogę do nowych skutecznych metod leczenia raka, które są nadal stosowane.

Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i pierwszą osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla. Pierwsza nagroda Nobla, jaką otrzymała, dotyczyła fizyki, którą zdobyła wraz z mężem i Henri Becquerelem. Druga Nagroda Nobla była z chemii.

Curie opracowała różne sposoby oddzielania radioaktywnych izotopów i odkryła dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Rad jest obecnie używany do wielu rzeczy, w tym do zabijania komórek rakowych.

Curie jest również odpowiedzialna za ustanowienie teorii promieniotwórczości; ale niestety sama odkryła śmiertelny wpływ, jaki może to mieć na zdrowie. 4 lipca 1934 roku, w wieku 66 lat, Curie zmarła na anemię aplastyczną spowodowaną zbyt dużą ekspozycją na promieniowanie w jej laboratorium.

Chociaż Curie chorowała w pracy, nigdy nie straciła determinacji. Jej miłość i pasja do nauki nadal pomaga nieuleczalnie chorym pacjentom na całym świecie.

2. ROSA PARKS, 1913–2005

Rosa Parks, 1955 rok. Źródło: Wikimedia Commons

Amerykańska aktywistka Rosa Louise McCauley Parks jest najbardziej znana ze swojej kluczowej roli w bojkocie autobusowym Montgomery. W dniu 1 grudnia 1955 roku, w Montgomery, w stanie Alabama Parks odmówiła kierowcy autobusu Jamesa F. Blake’a rozkazu oddania swojego miejsca białemu pasażerowi w segregowanym autobusie. Jej protest był wspierany przez wielu innych i zapoczątkował ruch na rzecz praw obywatelskich, który w latach 60. ostatecznie wywalczył równe prawa dla Afroamerykanów. Kongres Stanów Zjednoczonych nazwał Parks „pierwszą damą praw obywatelskich” i „matką ruchu wolnościowego”.

3. EMMELINE PANKHURST, 1858–1928

Zatrzymanie Emmeline Pankhurst przed Pałacem Buckingham w Londynie podczas próby wręczenia przez nią petycji królowi Jerzemu V, maj 1914 roku.
Źródło:  Wikimedia Commons

Brytyjska aktywistka polityczna Emmeline Pankhurst jest najbardziej znana z tego, że przewodziła brytyjskiemu ruchowi sufrażystek i pomagała kobietom zdobyć prawo do głosowania.

W 1903 roku Pankhurst założyła Kobiecy Związek Społeczno-Polityczny, była to organizacja zrzeszająca sufrażystki, czyli ruch zwolenniczek przyznania praw wyborczych kobietom w Wielkiej Brytanii. Organizacja ta skupiała radykalne działaczki pierwszej fali feminizmu.

Działaczka była 13 razy więziona, ale nigdy nie dała za wygraną. Parlament przyznał brytyjskim kobietom ograniczone prawa wyborcze w 1918 roku; niestety Pankhurst zmarła tuż przed tym, jak kobiety otrzymały pełne prawa do głosowania w 1928 roku.

Czytaj: Tańsze bilety dla kobiet! Berlin przeciw dyskryminacji

4. ADA LOVELACE, 1815–52

Akwarelowy portret Ady Lovelace autorstwa Alfreda Edwarda Chalona, około 1840 roku.
Źródło:  Wikimedia Commons

Augusta Ada King, hrabina Lovelace, była angielską matematyczką i pisarką. Uważa się ją za pierwszą programistkę komputerową, ponieważ jest znana z pracy nad mechanicznym komputerem ogólnego przeznaczenia zaproponowanym przez Charlesa Babbage’a zwanego Maszyną Analityczną. W latach siedemdziesiątych jej imieniem nazwano język komputerowy ADA.

Czytaj: 25 wynalazków wymyślonych przez kobiety

5. MARY WOLLSTONECRAFT, 1759–97

Portret Mary Wollstonecraft autorstwa John Opie, ok. 1797 roku.
Źródło:  Wikimedia Commons

Angielska pisarka i filozofka Mary Wollstonecraft jest znana jako obrończyni praw kobiet. Najbardziej znana jest ze swojej książki „Wołanie o Prawa Kobiety”, opublikowanej w 1792 roku.

Dziś jest nadal uważana za jeden z fundamentalnych tekstów współczesnego feminizmu, ponieważ argumentowała, że kobiety powinny mieć takie same podstawowe prawa jak mężczyźni.

6. FLORENCE NIGHTINGALE, 1820–1910

Florence Nightingale, 1860 rok. Źródło:  Wikimedia Commons

Florence Nightingale była brytyjską pielęgniarką, reformatką społeczną i statystykiem. Napisała ponad 150 książek, broszur i raportów na temat problemów zdrowotnych, a także stworzyła jedną z pierwszych wersji wykresu kołowego. Jednak Nightingale jest najbardziej znana z wysiłków na rzecz poprawy jakości szpitali. Założyła Szpital św. Tomasza i Szkołę Pielęgniarek Słowika w 1860 r. Jej wysiłki w celu zreformowania opieki zdrowotnej znacznie poprawiły jakość opieki w XIX i XX wieku.

Podczas wojny krymskiej koszary Scutari zostały przekształcone w brytyjski szpital wojskowy. Kiedy Nightingale przybyła ze swoją grupą pielęgniarek w 1854 roku, była przerażona brudnymi warunkami. Pracowała nad poprawą cierpienia pacjentów, wdrażała nowe systemy, aby w przyszłości nikt nie musiał znosić trudnych okoliczności. Nightingale stała się znana jako „Dama z lampą”, ponieważ chodziła nocą po łóżkach, sprawdzając, co z rannymi mężczyznami, trzymając w dłoni latarkę.

7. AMELIA EARHART, 1897–1937

Amelia Earhart, 1928 rok. Źródło:  Wikimedia Commons 

Amelia Mary Earhart była pionierką i autorką amerykańskiego lotnictwa. Po raz pierwszy wzbiła się w przestworza w 1921 roku, w wieku 24 lat, a następnego roku pobiła rekord wysokości kobiet, kiedy osiągnęła wysokość 4,2 km. W 1932 roku została pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała przez Atlantyk i przez następne pięć lat nadal biła rekordy lotnicze. Ustanowiła wiele rekordów, w tym dotyczących prędkości i wysokości lotu.

W czerwcu 1937 roku Earhart odbyła lot dookoła świata, stając się pierwszą osobą, która poleciała z Morza Czerwonego do Indii. Jednak Earhart i nawigator Fred Noonan zniknęli gdzieś za środkowym Oceanem Spokojnym, w pobliżu wyspy Howland. Wyjaśnienie ich zniknięcia pozostaje nadal tajemnicą, jednak istnieje wiele teorii. Niektórzy uważają, że Earhart i Noonan zostali wzięci do niewoli przez Japończyków, podczas gdy inni utrzymują, że para awaryjnie wylądowała na Nikumaroro (wtedy zwanej Gardner Island). Zgodnie z tą teorią Earhart i Noonan żyli jako rozbitkowie na maleńkiej, niezamieszkanej wyspie i ostatecznie tam zginęli.

Chociaż nadal nie ma konkretnych dowodów, marynarka wojenna USA stwierdziła, że Earhart i Noonan zabrakło paliwa, rozbili się na Pacyfiku i utonęli. W styczniu 1939 r. orzeczenie sądowe uznało Earhart za zmarłą.

8. FRIDA KAHLO, 1907-54

Frida Kahlo, 1932 rok. Źródło: Wikimedia Commons

Meksykańska artystka Frida Kahlo stworzyła obrazy i rysunki, które badały płeć, klasę i tożsamość kulturową. Stała się ważną postacią w sprawach społecznych, w tym feminizmu.

Pomimo ostrej nierówności płci w XX wieku, Kahlo nie bała się być sobą i odważnie wyolbrzymiała swoje tak zwane „męskie” cechy w swoich autoportretach, takie jak monobrew i wąsy.

Jej obrazy poruszały także kwestie kobiece, takie jak aborcja i poronienie. Tematy te były wówczas uważane za tabu i rzadko poruszano je publicznie. Poprzez swoją sztukę Kahlo ujawniła swoje fizyczne i psychiczne cierpienie, ale utorowała także drogę do wzmocnienia pozycji kobiet.

9. SUSAN B. ANTHONY, 1820-1906

Susan B. Anthony, 1855 rok. Źródło: Wikimedia Commons

Amerykańska reformatorka społeczna Susan Brownell Anthony urodziła się w rodzinie kwakrów, która była oddana równości społecznej. W wieku 17 lat zebrała około 400 000 podpisów popierających zniesienie niewolnictwa i przez całe życie walczyła o wszelkiego rodzaju równość. W 1856 roku została agentką stanu Nowy Jork w Amerykańskim Stowarzyszeniu Antyniewolniczym.

W 1852 roku Anthony uczestniczyła w jej pierwszej Narodowej Konwencji Praw Kobiet, która odbyła się w Syracuse w stanie Nowy Jork. Resztę swojego życia spędziła walcząc o prawa kobiet i została kluczową przywódczynią ruchu praw wyborczych dla kobiet w USA.

Pomogła połączyć dwa największe stowarzyszenia wyborcze w jedno – National American Women’s Suffrage Association – i prowadziła grupę do 1900 roku. Jeździła po całym kraju, wygłaszając przemówienia, a w 1876 r. poprowadziła protest z okazji stulecia niepodległości narodu w 1876 r. Niestety, Anthony nigdy nie zobaczyła rezultatów swoich wysiłków. Zmarła w 1906 roku, 14 lat przed uchwaleniem XIX poprawki w 1920 roku.

10. SHIRLEY CHISHOLM, 1924-2005

Shirley Chisholm, 1972 rok. Źródło: Wikimedia Commons

Amerykańska polityk Shirley Chisholm była pierwszą Afroamerykanką wybraną do Kongresu USA. Dała się poznać jako silny liberał, który sprzeciwiał się rozwojowi broni i wojnie w Wietnamie. Założyła również Narodowy Klub Polityczny Kobiet, poparła Poprawkę Równych Praw i zalegalizowała aborcje w całej swojej karierze, która trwała od 1969 do 1983 roku.

johannesfloe.com – Art to remember