10 przykładów tego, jak Twoi rodzice ukształtowali to, kim jesteś dzisiaj

0
281

Rodzice są wzorem do naśladowania w każdym znaczeniu tego słowa.

Niezależnie od tego, czy Twoi rodzice byli Twoimi najlepszymi przyjaciółmi, czy ledwo ich znałeś, Twoje relacje z mamą i tatą wpłynęły na to, kim jesteś dzisiaj, pisze Business Insider.

Liczne i szeroko zakrojone badania kliniczne wykazały związek między zachowaniem rodziców w dzieciństwie a tym, jak zachowujesz się jako osoba dorosła. Na przykład, jeśli Twoja matka była często w pracy, prawdopodobnie będziesz cierpieć z powodu stresu. A jeśli Twoi rodzice mają wobec Ciebie wysokie oczekiwania, jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz lepiej radzić sobie w szkole.

Oto 10 sposobów, jak rodzice wpłynęli na Ciebie:

1. Jeśli Twoi rodzice zmuszali Cię do wykonywania prac domowych, będziesz bardziej niezależny.

Inti St Clair / Getty Images

Według Julie Lytcott-Hymes, byłej dziekan pierwszego roku na Uniwersytecie Stanforda i autorki „Jak wychować dorosłego”, dzieci, które dorastają i wykonują prace domowe, jako dorośli biorą na siebie większą odpowiedzialność. Lepiej współpracują także z rówieśnikami i potrafią wczuć się w innych.

Jak wynika z badania Harvard Grant przeprowadzonego od ponad 75 lat, wykonywanie prac domowych może nawet prowadzić do szczęśliwszego życia w dzieciństwie.

„Jeśli dzieci pomagają ci w pracach domowych, rozumieją, że:„ Muszę pracować, aby stać się częścią życia ”- mówi Liftkot-Hymes. „Nie chodzi tylko o mnie i to, czego w tej chwili potrzebuję, ale także o to, że jestem częścią ekosystemu. Jestem częścią rodziny. Jestem częścią świata”.

2. Jeśli Twoi rodzice nauczyli Cię umiejętności społecznych, jest większe prawdopodobieństwo, że zdobędziesz wyższe wykształcenie i dostaniesz dobrze płatną pracę.

pixabay.com

Badanie, w którym wzięło udział ponad 700 amerykańskich dzieci w wieku powyżej 20 lat, wykazało, że kiedy rodzice uczą swoje małe dzieci umiejętności społecznych, takich jak pomoc lub kontakt z rówieśnikami, są one bardziej skłonne do ukończenia studiów i znalezienia dobrej pracy. Ci, którzy nie mieli umiejętności społecznych, częściej „pili” i trafiali do więzienia.

3. Jeśli Twoi rodzice okłamali Cię jako dziecko, istnieje większe prawdopodobieństwo, że jako dorosły będziesz mieć problemy z zaufaniem.

shapecharge / Getty Images

Rodzice, którzy okłamywali swoje dzieci, aby uniknąć zranienia lub uniknąć trudnych rozmów, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

„Rodzice mogą nieumyślnie sabotować swoje relacje ze swoimi dziećmi, opowiadając kłamstwa mające na celu ochronę ich dzieci przed rzeczywistością życia, która może być tragiczna” – mówi psychiatra dr Carol Lieberman. „Kiedy dzieci poznają prawdę, mogą czuć, że nie mogą ufać swoim rodzicom”.

Czytaj: W Krakowie za bilety komunikacji miejskiej zapłacisz Blikiem

4. Jeśli Twoi rodzice negatywnie wypowiadali się na temat swojego ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo, że masz niską pewność siebie.

Getty Images

Nawet jeśli rodzice zachęcają swoje dzieci do posiadania pozytywnego obrazu własnego ciała, negatywne komentarze na temat własnego wyglądu nadal prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości u dzieci.

Psychoterapeutka Christina Scott-Hudson powiedziała, że ​​nieustannie słysząc, jak rodzice nazywają kogoś grubym lub komentując innych, wysyłają dzieciom sygnały, które ciała są lepsze od innych.

johannesfloe.com – Art to remember

5. Jeśli Twoi rodzice mają wobec Ciebie wysokie oczekiwania, prawdopodobnie radzisz sobie lepiej w szkole.

pl.freepik.com

Badanie z 2015 roku wykazało, że dzieci, których rodzice spodziewali się, że pójdą na studia, wypadają lepiej na testach niż rodzice z niskimi oczekiwaniami wobec dziecka. Tendencję tę obserwowano zarówno wśród rodzin zamożnych, jak i o niskich dochodach.

Czytaj: 10 rzeczy, które się dzieją, gdy rodzice decydują zostać razem „dla dobra dzieci”

6. Jeśli Twoja matka poszła na studia, jest bardziej prawdopodobne, że Ty też pójdziesz.

pixabay.com

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku przez psychologa Sandrę Tang z University of Michigan, dzieci urodzone przez nastoletnie matki, które nie ukończyły szkoły średniej, rzadziej kończyły szkołę średnią lub studiowały.

7. Jeśli Twoja mama była ciągle zestresowana, nie poradzisz sobie dobrze z matematyką.

Getty Images

Ilość czasu spędzanego przez rodziców ze swoimi dziećmi w wieku od 3 do 11 lat ma niewielki wpływ na ich akademickie i emocjonalne samopoczucie w wieku dorosłym, ale istotny wpływ ma stan psychiczny rodziców (zwłaszcza matek).

Badanie z 2015 roku opublikowane w Journal of Marriage and Family wykazało, że kiedy matki doświadczają stresu lub lęku, może to prowadzić do problemów behawioralnych i emocjonalnych u dziecka, a także do niższych ocen z matematyki.

8. Jeśli jesteś kobietą i Twoja mama pracowała poza domem, jest większe prawdopodobieństwo, że zarobisz więcej pieniędzy niż inne kobiety.

pl.freepik.com

Badanie przeprowadzone przez Harvard Business School wykazało, że córki pracujących matek w Stanach Zjednoczonych zarabiają o 23% więcej niż dziewczynki wychowywane przez matki pozostające w domu. Są również bardziej skłonne do pracy na stanowiskach kierowniczych niż inne dziewczyny.

„Nie chodzi o to, by kobiety postępowały właściwie lub źle” – powiedziała naczelna autorka badania, profesor Harvard Business School Kathleen L. McGinn. „Chodzi o to, że jeśli matce się to udaje, dziecku wydaje się, że ma taki sam dostęp i wierzy, że mu się też uda”.

9. Jeśli Twoja mama Cię kochała i była taktowna, gdy byłeś dzieckiem, jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz lepiej radzić sobie w szkole.

Sean Gallup / Getty Images

Jeśli dziecko ma kochające środowisko w domu w wieku 3 lat, wtedy lepiej zdaje egzaminy.

10. Jeśli rodzice nauczyli Cię ustnego wyrażania uczuć, prawdopodobieństwo rozwodu jest mniejsze.

pl.freepik.com

Dr Rebecca Bergen, licencjonowana psycholog kliniczna, mówi, że jeśli Twoi rodzice nauczyli Cię „opisywać, jak się czujesz” lub używali słów do wyrażania trudnych uczuć, możesz lepiej komunikować się w swoim związku.

„Style komunikacji są często kształtowane przez obserwowanie naszych bezpośrednich wzorców do naśladowania jako dzieci” – powiedział Bergen.

Jak widzisz, nie lekceważ wpływu rodziców na przyszłość dzieci! Uważaj nawet na małe rzeczy!

wad

Brak postów do wyświetlenia