10 rzeczy, które robili nasi rodzice – ale dziś nikt by się na to nie odważył!

0
532

Dzisiejsze życie różni się nieco od tego, które było jeszcze niespełna 30 lat temu. Zmianie uległ także sposób wychowywania dzieci. Zobaczcie, co kiedyś robili nasi rodzice, a dziś nikt by się na to nie odważył!

Sposób, w jaki rodzice wychowują swoje dzieci, różni się od tego, co robili nasi rodzice 30 lat temu. Czy to dobrze czy źle? Każdy niech sam sobie odpowie na to pytanie. Świat zmienił się diametralnie. Młodzi ludzie nie powielają schematów, w jakich sami zostali wychowani.

Poniżej prezentujemy 10 przykładów, co kiedyś było normą, a dziś jest nie do zrealizowania przez dzisiejsze społeczeństwo.

1⃣ Stawianie siebie na pierwszym miejscu

zdjęcie: expatica.com

Kiedy nasi rodzice byli młodzi, związek między mężem a żoną był najważniejszy w rodzinie. To rodzice decydowali, kiedy dzieci mogą odejść od stołu, kiedy wyjść na dwór, o której wrócić do domu czy w ogóle mówić przy stole.

Jednak w ciągu ostatnich 30 lat rodzice zaczęli uważać dzieci za centrum wszechświata. W wielu dzisiejszych rodzinach to dzieci żądzą rodzicami i terroryzują cały dom. Dzieci mają prawa, a rodzice obowiązki wobec nich.

2⃣ Pozwalali dzieciom na zabawę na świeżym powietrzu od rana do wieczora

zdjęcie: americangrit.com

Być może oglądałeś telewizję w dzieciństwie, ale częściej spędzało się czas na świeżym powietrzu. Dawniej nie było tyle programów w telewizji, były 2-3 kanały, więc normalne, że dzieci wolały spotkać się po szkole i spędzać czas ze sobą. Chłopacy grali w piłkę nożna na boisku, dziewczyny skakały w gumę.

Dzisiejsze dzieci w wieku 8-18 lat spędzają średnio 7,5 godziny dziennie przed ekranem. Nie dotyczy to czasu w szkole. A świeże powietrze i aktywne gry są potrzebne w ich wieku. I to nie wymaga boiska sportowego ani basenu. Zapamiętaj siebie Wszystko, czego potrzebujesz to wyobraźnia i chęć.

3⃣ Ufali swoim dzieciom

zdjęcie: cf.ltkcdn.net

Większość z nas pamięta, jak późno wracało się od kolegów i koleżanek do domu, albo jak zostawało się u nich na noc. Rodzice nie musieli wiedzieć, gdzie jesteśmy. Rodzice pozwalali wracać dzieciom samym ze szkoły i dostawali klucze od domu.

4⃣ Nie zmuszali dzieci do bycia najmądrzejszymi w klasie

zdjęcie: tfifamily.org

Dzieci uczyły się umiejętności społecznych i rozwijały swoją kreatywność. Nie umiały czytać, gdy szły do przedszkola, a wiele osób nawet nie znało alfabetu. Za to nauczono ich szacunku, dzielenia się i nawiązywania przyjaźni. Dziś dzieci już w młodym wieku rywalizują w szkole i starają się być lepsze od innych. Ale to tylko powoduje stres i niepokój.

5⃣ Nauczali dzieci manier

zdjęcie: sittercity.com

Wiele dzieci i nastolatków nie ma dzisiaj dobrych manier. Nie umieją po prostu powiedzieć „dziękuję”, kiedy coś się dla nich zrobi. Nie potrafią też powiedzieć „dzień dobry” po wejściu do sklepu. A dawniej trzeba było powiedzieć „dzień dobry” nawet sąsiadce, której się nie lubiło. Oczywiście wcześniej też występował brak kultury, ale było tego znacznie mniej.

Czytaj: Dlaczego dzieci potrzebują dziadków w swoim życiu? Poznaj 15 powodów!

6⃣ Cała rodzina zasiadała do stołu, aby zjeść obiad

zdjęcie: verywellfamily.com

Wspólny obiad był ważnym rytuałem w ciągu całego dnia. To wtedy można było rozmawiać o wszystkim. Pomimo że dzieci bardzo się spieszyły, aby wyjść na dwór do kolegów, to z szacunku do rodziców jadło się obiad i czekało na możliwość odejścia od stołu.

Dziś rodzice wolą ten czas poświęcić na zajęcia pozalekcyjne, bo ich dziecko musi być najlepsze. Nie ważne, że dziecko jest zmęczone, prze-bodźcowane. Lepiej, jeśli jak najszybciej wrócimy do wspólnych posiłków, bowiem dzieci, które jedzą obiad z rodzicami, rzadziej cierpią na lęk i depresję. Popełniają mniej przestępstw, mają lepsze wyniki w nauce i nie mają problemów psychicznych.

7⃣ Zmuszali dzieci do prac domowych

zdjęcie: brighthorizons.com

Pamiętasz, jak kiedyś rodzice powiedzieli ci, że nie wyjdziesz do kolegów, dopóki nie posprzątasz w domu lub pokoju? Każda matka wtedy się dziwiła, do czego zdolne są jej dzieci i jak szybko i dokładnie potrafią posprzątać, jeśli tylko chcą. Dzieciom można, a nawet należy przypisywać poważniejsze zadania w domu. To nauczy ich niezależności i odpowiedzialności.

8⃣ Dyscyplinowali obce dzieci

zdjęcie: parentmap.com

Co byś zrobił, gdyby kolega Twojego dziecka miał napad złości, a nawet uderzył Twoje dziecko? Pewnie poprosiłbyś ich delikatnie, żeby przestali? Dawniej rodzice w takich sytuacjach zachowywali się inaczej. Potrafili nakrzyczeć na inne dzieci w taki sam sposób, jak na swoje własne. Dawniej nauczyciele, sąsiedzi, przechodnie – każdy był upoważniony do dyscyplinowania dziecka, które zachowywało się nieodpowiednio do sytuacji.

9⃣ Świętowali urodziny w domu

zdjęcie: emawebsite.org

Dawniej impreza urodzinowa to były ciasto, lody i różne gry. Nasi rodzice nie dawali każdemu gościowi kosza upominkowego. Nie zatrudniali profesjonalnego fotografa, animatora ani nie wynajmowali miejsca w kawiarni. To po prostu nie było potrzebne! Dzieci i bez tego dobrze się bawiły i lubiły proste rzeczy.

? Wszystko było znacznie prostsze

zdjęcie: melissaanddoug.com

Dawniej żyło się łatwiej niż teraz. Rodzice nie zabierali nas do Disneylandu i nie starali się zagospodarować każdą minutę w życiu dziecka. Kiedyś dzieci miały czas na nudę, dziś tego nie mają, bo biegną ze szkoły na kurs języka angielskiego, lekcję gry na pianinie, itd. Dawniej dzieci wykorzystywały swoją kreatywność i każdy był szczęśliwy. Wystarczyło podwórko, przyjaciele i wyobraźnia., by stworzyć świat zabaw na cały dzień. Dzisiejsze dziecko nie jest w stanie nawet tego pojąć.

Czy nie jest Wam czasami żal, że dzisiejsze dzieci mają taki świat, a nie inny?

Źródło i zdjęcia: lifter.com

Czytaj: Wiedeń skutecznie walczy z nadwagą wśród dzieci!