10 rzeczy, które się dzieją, gdy rodzice decydują zostać razem „dla dobra dzieci”

0
659

Według statystyk już co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy para ma dziecko. Muszą wtedy zdecydować, czy zostają razem dla dobra dzieci czy rozstają się i mieszkają oddzielnie.

Dane statystyczne za rok 2018 nie napawają nadzieją przyszłych małżonków. W Polsce rozstaje się 33% małżeństw. I choć polscy demografowie biją na alarm, to w porównaniu z resztą świata nasz kraj nie wypada najgorzej.

Prym w rozwodowych statystykach wiedzie Belgia, której wskaźnik rozwodów przekracza 70%. Niedaleko za nią plasują się: Hiszpania, Portugalia, Czechy i Węgry z ponad 60% wskaźnikiem.

Zobaczcie, jakie są konsekwencje, gdy małżeństwo postanowi nie rozstać się dla „dobra” dzieci. Niektóre są dość niepokojące.

1. Dzieci uczą się zadowalać „mniejszym kosztem”.

Dziecko widzi i bierze przykład z rodziców, którzy nie potrafią poradzić sobie ze stresującą sytuacją i tkwią w starych wzorcach zachowań. Uczą się więc, że zbyt trudno jest prowadzić szczęśliwe życie i bezpieczniej jest zadowolić się mniejszym kosztem. Walka o rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, wydaje się bezużytecznym i niebezpiecznym zadaniem, które może tylko przynieść rozczarowanie.

Rodzice powinni nauczyć swoje dziecko, że żyjemy tylko raz i że powinniśmy w pełni z niego korzystać, pomimo wszystkich trudności, które napotkamy na swojej drodze. Życie nie jest łatwą jazdą, ale to nie znaczy, że powinniśmy tkwić w beznadziejnej sytuacji. Zawsze można zmienić swoje życie na lepsze.

2. Dzieci mogą bać się przyszłości.

Nawet jeśli rodzice będą walczyć między sobą, gdy nie ma dzieci w pobliżu, one zauważą, że coś jest nie tak i mogą bać się przyszłości. Mogą się również obawiać, że będą musiały podjąć decyzję, z kim będą musiały zostać. Mogą więc cierpieć z powodu braku inicjatywy i bać się zrobić cokolwiek, co może spowodować rozpad rodziny.

Komunikacja jest kluczem do stabilności emocjonalnej dziecka. Rodzice powinni wyjaśnić dziecku, co się dzieje i udowodnić, że zrobią wszystko, aby je uszczęśliwić.

3. Dzieci mogą cierpieć z powodu nadopiekuńczego i kontrolującego zachowania.

Kiedy małżeństwo koncentruje się tylko wokół dzieci, rodzice mogą łatwo zapomnieć o własnym życiu. Mogą zacząć manipulować swoimi dziećmi lub za bardzo kontrolować każdy ruch dziecka, ponieważ porzucili dla siebie własne szczęście i podświadomie chcą coś w zamian. Po wielu latach można od takiej matki lub ojca usłyszeć: „Bo ja poświęciłam/em dla Ciebie całe życie”.

Podczas gdy niektórzy rodzice są w stanie łatwo wypuścić swoje dzieci z rodzinnego gniazda, inni mogą zmagać się z problemami oderwania, które mogą stać się poważniejsze, gdy dziecko dorasta i nie potrzebuje rodziców już tak często, jak kiedyś.

4. Dzieci nie czują się bezpieczne ani w towarzystwie matki ani ojca.

Dzieci mogą odczuwać urazę i niepewność rodziców, więc mogą czuć, że siedzą na bombie zegarowej, która w każdej chwili może wybuchnąć. Dzieci nie uważają, że ich rodzice mogą ich ochronić przed jakimkolwiek niebezpieczeństwem i nie są pewni, że ich rodzice zawsze będą po ich stronie.

Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest chronienie dziecka przed wszelkimi problemami. Dzieci są zbyt młode, aby je rozwiązać i należy je upewnić, że rodzice zawsze pomogą w każdej sytuacji i w trakcie wszystkich zmian w życiu będą wspierać i pomagać.

5. Dzieci odczuwają ciągły stres i mają problemy zdrowotne.

Według badania dzieci żyjące w nieprzyjaznym środowisku, nawet jeśli konflikt między rodzicami nie jest tak widoczny, mogą cierpieć z powodu problemów zdrowotnych i problemów z rozwojem społecznym. Psychologowie sugerują, że stres ten może powodować brak równowagi hormonalnej, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia snu i niektóre problemy psychiczne, takie jak depresja.

Nawet jeśli rodzice nie wciągną dziecka w konflikt, nie poprawi to ich sytuacji: dzieci mogą poczuć napięcie i poniosą konsekwencje.

Czytaj: 10 przykazań ojca. Od tego zależy szczęście Waszych dzieci.

6. Dzieci nie widzą dobrego modelu relacji.

Wiele rodzin przekazuje swoje podejście do relacji z pokolenia na pokolenie. Kiedy dzieci dorastają, może im być trudno budować silne i zdrowe relacje, jeśli od wczesnego dzieciństwa powiedziano im, że „rodzina musi być uratowana bez względu na wszystko”. Czują, że ich opinia i emocje nie są ważne, że to nie wystarczy i muszą poświęcić się, aby osiągnąć wyższy cel. Dlatego przestrzegają narzuconych standardów i nie cenią swojego szczęścia.

Pamiętaj, że dzieci patrzą na swoich rodziców i uczą się podstaw miłości i więzi emocjonalnej, które pomogą im poruszać się w życiu miłosnym jako dorośli.

7. Dzieci mogą czuć się winne.

Kiedy rodzice decydują się pozostać razem, dzieci mogą czuć, że to ich wina, że rodzice są niezadowoleni i że są przyczyną wszystkich problemów rodzinnych. Są bardzo wrażliwe na argumenty i prawdopodobnie czują się winne. Może to spowodować obniżenie samooceny, problemy ze snem, a nawet problemy z samookaleczeniem.

Rodzice powinni wyjaśnić, że ich uczucia do siebie nie wpływają na ich miłość do dziecka, a ich osobiste sprawy nie mają z nimi nic wspólnego.

8. Dzieci nie uczą się rozwiązywania konfliktów.

Dzieci odzwierciedlają zachowanie swoich rodziców. Jeśli rodzice pozostają w konflikcie zbyt długo, zamiast jakoś go rozwiązać, dzieci mogą rzutować to zachowanie na swoje przyszłe, dorosłe życie. Dzieci uczą się, że milczenie lub po prostu wyrażanie emocji, ale nie rozwiązywanie problemów, są akceptowalnymi wzorcami zachowań i mogą cierpieć z powodu problemów z komunikacją.

Rodzice powinni dawać dobry przykład, aby pomóc dzieciom zrozumieć, że wszystkie relacje mają swoje wzloty i upadki, ale ważne jest, aby znaleźć kompromis i upewnić się, że każdy z partnerów jest zadowolony z tej decyzji.

9. Dzieci nie mają poczucia, że mogą kontrolować swoje życie.

UNB_7530.nef

Rodzice zwykle nie pytają swoich dzieci, co jest dla nich dobre, ani nie pozwalają im podejmować samodzielnych decyzji. Dzieci mogą czuć ukrytą urazę i napięcie, ale nie mają pojęcia, co mogą zrobić, aby poprawić sytuację. Może to negatywnie wpłynąć na ich samoocenę i zdolność do podejmowania decyzji w przyszłości.

Oczywiście nie ma potrzeby informowania dzieci o swoich problemach osobistych, ale lepiej, aby dzieci czuły, że liczy się ich opinia w sprawach rodzinnych.

10. Dzieci cierpią z powodu złych metod rodzicielskich.

Rodzicielstwo jest bardzo trudne. Prawie niemożliwe jest poświęcenie wystarczającej uwagi dziecku, gdy rodzice są pod ciągłą presją, by ratować swoje małżeństwo lub mieszkają razem, ale już się nie kochają. Współmałżeństwo z partnerem może być łatwiejsze, jeśli małżonkowie nie są już razem i mają czas na pracę nad własnym życiem.

Prowadzenie szczęśliwego życia zapewnia rodzicom wystarczającą ilość zasobów wewnętrznych, aby zaangażować się w wychowanie dziecka i nie sprawia, że czują się, jakby poświęcali własne szczęście dla dobra swojego dziecka.

Czy kiedykolwiek musiałaś podjąć decyzję o pozostaniu z partnerem dla dobra swoich dzieci? Jak ci poszło? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Źródło i zdjęcia: brightside.me

Czytaj: IKEA udowadnia, że wiemy więcej o celebrytach niż o własnej rodzinie.