10 rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy słabi psychicznie

0
1023

Człowiek jest tak skonstruowany, że podejmuje działania w oparciu o wyuczone wzorce zachowań. W niektórych sytuacjach, nawet gdy są  na naszą niekorzyść, bo tak wypada, bo tak należy. Nie oznacza to jednak, że musimy tacy pozostać i nie możemy się zmienić. Z każdym kolejnym rokiem jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia życiowe i zaczynamy rozumieć, że ważniejsze jest to, co ja pomyślę, a nie to co ludzie powiedzą. 

Największym sukcesem dla każdego człowieka jest kontrola własnych myśli i uświadomienie sobie, że niektóre powielane zachowania częściej prowadzą do złego i czynią nas słabszymi psychicznie ludźmi. O jakich zachowaniach mowa? Czytaj dalej.

1. Wszystko albo nic

W moim otoczeniu znam pełno ludzi, którzy mają takie podejście. Albo musi być super, albo jest koniec świata. Coś jest tylko albo dobre, albo złe. Nie ma w ogóle środka. Dzielimy ludzi na fajnych i głupich, doświadczenia życiowe na sukces albo totalną porażkę. Coś jest tylko albo czarne, albo białe. Zapominamy, że istnieje cała paleta barw. Świat nie jest podzielony na dwie przeciwstawne wartości. Czasami może być po prostu normalnie – nie trzeba mieć najlepszych ubrań, najlepszego samochodu, świetnej figury w miesiąc po porodzie. Nie dajmy się zwariować – czasami człowiek ma prawo być zmęczony, a kobieta nie musi się wiecznie głodzić, żeby osiągnąć wymarzony rozmiar S, bo taki rozmiar kreowany jest w mediach.

2. Uogólnianie i przesadzanie

Nadmierne uogólnianie utrudnia życie. Często zdarza się, że jedna sytuacja kształtuje nasz punkt widzenia na szersze zjawisko. To bardzo krzywdzące. Na pewno nie raz miałaś sytuację, że coś Ci się nie udało i zaczęłaś sobie powtarzać, że „nic Ci się nie udaje”. Takich przykładów może być tysiące: że w drodze do pracy zawsze ktoś Ci musi drogę zajechać, że stojąc w sklepie w kolejce osoba za Tobą zawsze Cię potrąca wózkiem pełnym zakupów, wchodząc w konflikt z jednym członkiem rodziny uważasz, że cała rodzina jest przeciwko Tobie.

Nadmierne uogólnianie to błąd myślenia polegający na wyciąganiu zbyt daleko idących wniosków. Używamy wtedy często sformułowań: wszyscy, zawsze, nikt, nigdy itp. Wmawiasz sobie: „Zawsze się muszę zbłaźnić”, „Wszyscy się ze mnie śmieją”, „Nigdy nie nauczę się dobrze prowadzić samochodu”, „Ja mam zawsze pecha”, „Każdy facet to świnia”, „Każda kobieta zdradza”, „Zawsze po ślubie się wszystko psuje”, itd.

Nadmiernie uogólniając często „robimy z igły widły”, przez co szybciej się zniechęcamy i stajemy się bezsilni, bo skoro coś się zdarza zawsze albo nigdy, to jak ja mogę coś zmienić? Pogrążamy się bezsensownie w czarnych myślach. Staraj się nie oceniać całości po jednej lub kilku sytuacjach. Zawsze jest dobry czas, aby zmienić życie na lepsze.

3. Skupianie się na negatywach

Jeżeli człowiek wejdzie na 9 gór, a jeden raz potknie się o kamień i nie zdobędzie ostatniej góry, to ludzie szybciej zapamiętają, że ktoś się potknął, niż to, że ktoś aż 9 razy zdobył szczyt. Tak samo postępuje każdy z nas – na 9 dobrych rzeczy, które Ci się przytrafią, będzie jedna zła, to bardziej skupisz się na tej jednej złej, niż na 9-ciu dobrych. Jeżeli mężczyzna przez 5 dni będzie powtarzał Ci codziennie, że pięknie wyglądasz, a 6 dnia powie Ci, że wyglądasz na zmęczoną i bladą, dłużej będziesz rozpamiętywać to jedno negatywne zdanie 6 dnia, nie zwracając uwagi na setki miłych słów przez 5 dni. Taki punkt widzenia nie pozwala Ci realistycznie ocenić sytuacji. Spróbuj osiągnąć równowagę, będzie Ci się żyło lepiej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NAJDZIWNIEJSZE REKORDY GUINNESSA. SKĄD LUDZIE BIORĄ TAKIE POMYSŁY? – f7dobry.com 

4. „Czytanie” w cudzych myślach

Ileż osób wmawia sobie, że wie, co dana osoba w konkretnej sytuacji myślała. Nikt nie jest w stanie czytać w cudzych myślach, ale nieustannie każdy próbuje to robić. Wieczne rozważanie o tym, czy ktoś pomyślał o mnie coś złego, sprawia, że tworzymy zupełnie nową rzeczywistość. A jeśli to prawda? Zdecydowanie zbyt wiele czasu marnujesz na zastanawianie się, co jest prawdą, a co wytworem Twojej wyobraźni. I tak nie masz narzędzi do sprawdzenia tego, więc poświęć czas na coś lepszego.

5. Robienie tragedii z niczego

Oj tak, uwielbiam tego typu zachowania, doprowadzają mnie one do szału. Ludzie sami sobie podcinają skrzydła. Czasami (albo i nawet bardzo często) zakładamy, że problemy są dużo bardziej poważniejsze, niż jest to w rzeczywistości. Jeżeli w jednym miesiącu dostałeś gorszą wypłatę i masz problem z pieniędzmi, zaczynasz popadać w paranoję, że jesteś beznadziejny, skończony, nie spełnisz nigdy swoich marzeń, nie uzbierasz na emeryturę i wylądujesz na bruku. Będziesz powtarzać sobie te słowa na okrągło, mimo iż sytuacja wcale nie jest tak tragiczna. Jeden gorszy miesiąc jest po prostu jednym słabym miesiącem, a nie początkiem końca, upadku.

Polecam przepis na kiszoną kapustę – f7kulinarne.com

6. Emocjonalne wymówki

Jaką dziś wymyśliłeś wymówkę? Ludzie mają talent do wymyślania wymówek, aby czegoś nie zmienić. Wolą tkwić w beznadziejnym momencie swojego życia, obwiniać się, zamiast wziąć się w garść i coś zmienić.

Wymówkami się tylko ograniczasz. Jakie są najczęstsze? Doktor Mateusz Grzesiak przedstawił 20 tekstów, które sobie wmawiasz, zamiast skonfrontować się z własnym lenistwem, lękiem, brakiem kompetencji i podaje do ręki gotowe reakcje na nie, które pomogą Ci zamienić negatywne postawy na pozytywne.

1. Nie da się – bo nie umiesz albo ktoś Ci powiedział, że się nie da. Naucz się albo przestań definiować ograniczeniami innych. Zawsze się da, pytanie – jak.
2. To jest trudne – gdyby było łatwe to nic byś się nie nauczył. Zawsze nowe na początku jest trudne, a potem wraz z Twoim rozwojem się łatwe. Jeśli jest trudne, to dobrze, ćwicz dalej. Gdyby łatwe było schudnięcie, każdy na świecie nie miałby nadwagi.
3. Nie potrafię – to się naucz. Umiejętności nie są wrodzone, trzeba je ćwiczyć. Wszyscy jadą na tym samym wózku. Jak się urodziłeś, nie umiałeś nic. Nauczyłeś się chodzić, mówić, liczyć, jeździć rowerem, samochodem. Nie ma rzeczy, której byś się nie nauczył.
4. To nie wyjdzie – skąd wiesz? jesteś jasnowidzem? Bo nie wyszło do tej pory? Bo komuś innemu się nie udało? Czy tylko dlatego, że uprawiasz czarnowidztwo i nie spróbowawszy uznajesz, że na pewno będzie źle? Zrób więc tak, by wyszło.
5. Następnym razem – to przekładanie rzeczy na później, które nigdy się nie kończy. Nie ma następnego razu, nie ma zaczynania diety od nowego roku, nie ma rzucania palenia w pierwszy dzień miesiąca, nie ma następnego razu. Tracisz czas tym tekstem, więc zrób to teraz, bo inaczej całe życie Ci minie. Całe życie będziesz czekać na „później”, które nigdy nie nastanie.
6. To nie moja wina – spychologia od siebie, czyli ucieczka od odpowiedzialności. Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to właśnie Twoja wina. Chroni siebie przed negatywnymi skutkami. Weź to na klatę i się naucz.
7. To Twoja wina – spychologia w drugą stronę. Obwiniać wszyscy potrafią, ale to liderzy biorą odpowiedzialność i rozwiązują te problemy, gdzie inni szukają winnych. Przestań obwiniać innych, bo to niszczy związki z nimi.
8. Paskudna pogoda – nie ma paskudnych pogód, są tylko paskudne interpretacje paskudnych stanów emocjonalnych. Pogoda nie jest żadna, Twoja ocena jest. Pogoda nie robi wypadków samochodowych, ale robią je kierowcy którzy nie zmienili sposobu prowadzenia auta do warunków na drodze.
9. Problem w tym, że… – to bardzo polskie – szukanie problemów. Diagnozować wszyscy umieją, ale wygrywają Ci, którzy przynoszą rozwiązania. Właśnie – a na czym polega rozwiązanie?
10. Nie ma takiej opcji – jest, bo ktoś ją wcześniej czy później wymyśli. Ktoś poderwie tę piękną dziewczynę, ktoś weźmie ten banknot leżący na ulicy, ktoś dostanie ten awans. Jeśli nie ma takiej opcji, to nie będziesz to Ty, ale ktoś inny. Zawsze są opcje.
11. Nie mam wsparcia – to je zorganizuj i przestań być ofiarą. Ofiary narzekają i atakują innych za swój brak sprawczości.
12. Za mało czasu – czas się robi, podobnie jak pieniądze. Zorganizuj się lepiej. Ustal priorytety. Przestań się rozpraszać. Czas zawsze jest.
13. To jest za drogie – to jest za drogie czy za mało zarabiasz? Kto decyduje o wielkości Twoich zarobków? Kto dzierży w rękach moc wybierania za Ciebie ile masz mieć pieniędzy? Rząd jest winny? Szef? Bóg? Podobnie: nie mam pieniędzy. Zrób tak, by je mieć. Proste? Tak, proste. Może być niełatwe, ale jest proste.
14. To nie jest ode mnie zależne – to zrób, by było albo nie miej pretensji o to, że jest jak jest. Wszędzie tam, gdzie nie masz na coś wpływu, możesz to albo zaakceptować i się oddać rzeczywistości albo mieć pretensje o coś, czego i tak nie zmienisz. Skupiaj się na tym, na co wpływ masz.
15. Wykorzystali mnie – nie, Ty się dałeś wykorzystać. Bo nie miałeś wiedzy, bo byłeś naiwny, bo chciałeś iść po linii najmniejszego oporu. Wyjdź z roli ofiary i zapytaj się, czego się nauczyłeś.
16. Robię wszystko, co mogę – zacznij więc robić rzeczy, których do tej pory nie mogłeś i nie robiłeś. Jak coś nie działa, zrób coś innego. Nie definiuj się tym, co do tej pory nie działało ale tym, co dopiero zadziałać może. Jak nie ma rozwiązań w przeszłości, to się je tworzy na przyszłość.
17. Innym się to nie spodoba – i co z tego? Jesteś zielonym dolarem, by się każdemu podobać? Są tacy, którzy to docenią, musisz tylko znaleźć odpowiednich ludzi. Znasz bajkę o brzydkim kaczątku? Ta bajka to bujda już w samym tytule – to nie było kaczątko, tylko łabędź.
18. To nie wymówki, to fakty – by wiedzieć, czy dany powód jest wymówką, czy faktem, zapytaj sumienia – możesz oszukać cały świat poza sobą.
19. Nie jestem wystarczająco dobry – to ćwicz i takim się stań.
20. Coś/ktoś mi nie pozwala – partner mi nie pozwala. Szef. Bóg. Los. Koledzy. Nie, nie, nie. To Ty sobie nie pozwalasz. Pozwól sobie.

7. Nakładanie etykietki na wszystko i wszystkich

Przyklejanie do kogoś łatek jest bardzo krzywdzące. Jeżeli Twojej koleżance z pracy zdarzy się popełnić błąd, zapewne zaczniesz ją nazywać „nieudacznikiem” i tak będziesz już ją postrzegać. Jeżeli definiujemy osoby i doświadczenia, wpływa to bezpośrednio na nasz sposób zachowania się wobec nich. Lepiej unikać „metkowania” osób i rzeczywistości, ponieważ doprowadzi nas to do punktu, w którym nie będziemy mogli już wykonać czegoś nowego, nie doświadczymy nowych doświadczeń.

8. Przepowiadanie przyszłości

Czasami można niektóre sytuacje przewidzieć – to fakt, ale nie można bawić się w przepowiadanie przyszłości. Nikt z nas nie jest jasnowidzem, ani wróżką i nie umiemy przepowiadać sobie, że „jutro podczas pierwszego dnia w pracy zrobię z siebie idiotę”, albo „jak zacznę stosować nową dietę, to i tak po dwóch miesiącach wrócę do starej wagi”. Przestań programować się „co jeśli”, albo „w końcu i tak”. Staraj się robić wszystko najlepiej, jak potrafisz. A jak będziesz zmęczony, nie biczuj się. Każdy ma prawo mieć gorszy lub leniwy dzień.

9. Branie wszystkiego do siebie

Nie jesteś pępkiem świata. Nie jesteś księciem lub księżniczką z bajki, a życie to nie bajka. Jeśli Twój przyjaciel zapomniał do Ciebie zadzwonić, to nie zrobił tego po złości, jeżeli koleżanka ma gorszy dzień w pracy, to nie znaczy, że Cię nie lubi. Nie zawsze wszędzie chodzi o Ciebie. Spróbuj zastanowić się dlaczego ktoś się tak zachował, albo po prostu spytaj. Podstawą wszystkich dobrych relacji międzyludzkich jest najzwyklejsza na świecie rozmowa.

10. Niesprawiedliwe porównania

Porównywanie się do reszty świata tylko szkodzi i sprawia, że w porównaniu z innymi czujesz się gorszy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma lepszy samochód, częściej jeździ na wycieczki, jego dziecko lepiej uczy się w szkole, ma więcej pieniędzy, bogatsze doświadczenia życiowe lub więcej znajomych, dzięki czemu więcej wychodzi do pubów. Nie masz pełnego podglądu na cudzą sytuację, nie wiesz, ile ktoś musiał poświęcić, aby dojść do tego momentu, w którym jest teraz. Skoro nie masz, to jak możesz porównywać się z kimkolwiek innym? Myśl o swoich sukcesach, planuj co zrobić, aby dojść tam, gdzie chcesz. Lepiej wykonać sto małych kroczków, niż 10 dużych. Myśl o sobie, a nie o osiągnięciach innych osób.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą nową stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl