10 rzeczy, które zdarzają się Twojemu ciału po 30-tce

0
420

Po 30 roku życia nasz organizm zaczyna przechodzić różne zmiany i niektóre z nich mogą nas zaskoczyć.

Na przykład, pomimo faktu, że jesteśmy bardziej doświadczeni, nasz mózg faktycznie się zmniejsza. Jeśli zauważyłeś, że pocisz się mniej po 30 roku życia, jest to również część procesu starzenia.

Zaciekawiło nas, co mówią eksperci o zmianach w naszym mózgu i ciele po 30 roku życia i chcielibyśmy się tym z Wami podzielić.

1. Twój mózg się zmniejsza.

Nie, Twój mózg nie rośnie wraz z wiekiem. W rzeczywistości dzieje się odwrotnie. Kiedy się starzejesz, niektóre części mózgu kurczą się. Po 30 roku życia traci około 50 000 neuronów dziennie. Ale nie ma powodu do paniki, ponieważ nasz mózg wie, jak się przystosować.

Stwierdzono również, że objętość mózgu zmniejsza się wraz z wiekiem w tempie około 5% na dekadę po 40 roku życia. Te rzeczy wpływają na pamięć, zwłaszcza pamięć epizodyczną.

2. Mniej się pocisz.

pexels

Dobrze jest wiedzieć, że kobiety zaczynają się pocić inaczej z wiekiem. Pewne zmiany związane są z menopauzą, czyli uderzeniami gorąca, ale również okazuje się, że gruczoły potowe (głównie pod pachami) kurczą się z wiekiem. W rezultacie są mniej wrażliwe i zmniejszają wydzielanie potu.

3. Rzadziej łapiesz przeziębienie.

Pamiętasz jak często chorowałeś, kiedy byłeś dzieckiem? Podczas gdy Twoi rodzice szli do pracy i czuli się dobrze, Ty z powodu przeziębienia tęskniłeś za lekcjami i kolegami w szkole. Dobra wiadomość dla osób po 30-tce. Kichanie i kaszel zdarzają się rzadziej, gdy się starzejemy. Kiedy osiągasz wiek średni, miałeś już wiele chorób, a Twoja odpowiedź immunologiczna stała się bardziej ekspansywna.

Czytaj: 12 komiksów, które pokazują, jak zmienia się życie po 30

4. Twoje poczucie smaku słabnie.

pixabay

Twoje poczucie smaku może zanikać z wiekiem, a nawet możesz mieć mniejsze zainteresowanie jedzeniem. Większość ludzi traci część swoich kubków smakowych, zwłaszcza po 60 roku życia. Dlatego osoby starsze często jedzą więcej pokarmów bogatych w cukier i sól. To samo dzieje się z węchem.

5. Masz mniejszą masę mięśniową.

Jednym z najbardziej wyraźnych skutków starzenia się jest utrata masy mięśniowej. W rezultacie stajemy się słabsi. Po 30. roku życia masa mięśniowa zmniejsza się o około 3–8% na dekadę. Po 60. roku życia wskaźnik ten spada jeszcze bardziej.

Czytaj: Rozliczasz PIT? Poznań zachęca, aby zrobić to u nich

6. Twój metabolizm się stabilizuje.

Badacze sugerują, że nasz metabolizm ulega stabilizacji wraz z wiekiem, a najbardziej krytycznym okresem wydaje się być około 50-60 lat. Po 80 roku staje się powolny, ale ostatecznie kończy proces stabilizacji. Oznacza to, że nasza waga nie ulegnie dużym zmianom. Spalimy mniej kalorii, ale jednocześnie, gdy będziemy starsi, zjemy mniej niż osoby młodsze.

7. Twoja osobowość stabilizuje się i stajesz się tym, kim chcesz być.

Jeśli spędziłeś nastoletnie lata w bardzo emocjonalnym stanie, a w wieku dwudziestu próbowałeś coś udowodnić światu, po 30 roku życia lepiej poczujesz się w swojej skórze. Badacze sugerują, że okres stabilizacji naszej osobowości następuje między 30 a 50 rokiem życia.

8. Twoje paznokcie rosną wolniej.

pixabay

Naukowcy odkryli, że kiedy jesteśmy młodzi, nasze paznokcie szybko rosną. Po raz pierwszy zauważył to dr William Bean, który zauważył, że jego lewy paznokieć rósł w tempie 0,123 mm dziennie. Po ukończeniu 67 roku życia wskaźnik ten spadał do 0,095 mm dziennie. Zmiany te mogą być spowodowane wolniejszym krążeniem krwi.

9. Twoje zęby stają się mniej wrażliwe.

Twoje zęby stają się mniej wrażliwe, a dzieje się tak, ponieważ zębina (twarda wewnętrzna tkanka) z wiekiem staje się silniejsza, między zewnętrznym szkliwem zęba a jego centralnym nerwem. To wzmocnienie powoduje utratę wrażliwości.

10. Czujesz się szczęśliwszy/a

pexels

Kiedy jesteś dzieckiem, ogólnie czujesz się dobrze w życiu. Jednak z każdym rokiem to poczucie słabnie, co może wprowadzić Cię w tryb kryzysowy. Tradycyjnie starzenie się postrzegano jako okres pogorszenia stanu fizycznego i psychospołecznego, ale naukowcy odkryli, że kiedy jesteśmy starzy, możemy czuć się jeszcze szczęśliwsi i bardziej zadowoleni. Doświadczono również mniejszej depresji i większego optymizmu.

Co Twoim zdaniem jest najpiękniejsze w starzeniu się? Który wiek był dla Ciebie najszczęśliwszy?

Źródło

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org