10 rzeczy, których warto nauczyć się w dzieciństwie, aby być szczęśliwym dorosłym.

0
721
Jak wychować dziecko tak, by było szczęśliwe w dorosłym życiu?

W pierwszych latach życia dziecko przyswaja ogromną ilość informacji i uczy się bardzo wiele nowych rzeczy. Mózg dziecka jest jak gąbka, dlatego tak ważne są pewne, cenne lekcje we wczesnych latach, aby dziecko mogło zbudować fundament, który pomoże mu opanować umiejętności w dorosłym życiu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę umiejętności, które są najlepsze od najmłodszych lat i które będą bardzo przydatne dla Twoich dzieci, gdy staną się one dorosłe.

1.Nauka języka obcego.

zdjęcie: pixabay.com

Jedno z badań wykazało, że dzieci, które uczą się drugiego języka, szybciej dostosowują się do zmian, mają lepszą pamięć i ogólnie lepiej rozumieją język. Nie wspominając o tym, że komunikacja w innych częściach świata nie będzie problemem dla Twojego dziecka, które będzie miało więcej możliwości kariery. Jakby tego było mało, naukowcy z Rotman Research Institute w Kanadzie udowodnili, że mówienie w dwóch językach pomaga mózgowi opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera w starszym wieku.

2. Pływanie.

zdjęcie: pexels.com

Praktykowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej pozwala nam żyć zdrowiej. To, co sprawia, że pływanie jest świetne, to fakt, że oprócz umiejętności, które mogą uratować życie Twojego dziecka w skrajnej sytuacji lub otworzyć drzwi do różnych doświadczeń, dodatkowo pływanie wzmocni ich kończyny i pomoże im lepiej koordynować ciałem. Pływanie pomaga również utrzymać zdrowy mózg dłużej, mówi badanie opublikowane przez National Center for Biotechnology.

3. Gra na instrumencie.

zdjęcie: pixabay.com

Magazyn The Journal of Neuroscience opublikował badanie, w którym odkryto, że nauka gry na instrumencie poprawia umiejętności słuchowe i pomaga opóźnić pogorszenie funkcjonowania mózgu w procesie starzenia. Dzieje się tak, ponieważ kiedy gramy na instrumencie, aktywujemy kilka systemów mózgowych jednocześnie, takich jak system słuchowy, motoryczny i percepcyjny. Kiedy Twoje dziecko stanie się dorosłe, będzie miało lepszą zdolność komunikowania się i twórczego wyrażania siebie.

4. Tańczenie.

zdjęcie: pixabay.com

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Karlstad ujawniło, że taniec poprawia wydajność u nadpobudliwych dzieci. Pozwala im komunikować się i wyrażać swoje emocje poprzez swoje ciało, a przy pomocy muzyki zachęca do kreatywności, rozwijania umiejętności społecznych, umiejętności motorycznych i buduje poczucie własnej wartości. Taniec przybliży także Twoje dziecko do różnych kultur i sprawi, że będzie bardziej otwarte na świat i będzie miało zaufanie do swojego ciała. Będzie bardziej świadome swojego ciała.

5. Dbanie o środowisko.

zdjęcie: Depositphotos

Dzięki recyklingowi przyczyniamy się do dbania o naszą planetę i pozostawiamy lepszy świat dla następnych pokoleń, co jest już wielką zaletą. Jednak recykling jest również dobry dla Twojego dziecka, ponieważ udowodniono, że zbieranie odpadów sprzyja kreatywności i funkcjom psychomotorycznym. Twoje dziecko będzie wiedziało, że nie potrzebuje mnóstwo drogich zasobów do realizacji swoich pomysłów. Ecoembes w Hiszpanii zachęca do nauczania recyklingu w szkołach, aby zwiększyć świadomość na temat konsumpcji i dbania o środowisko.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 8 genialnych zabaw, dzięki którym Twoje dziecko będzie zdrowe i silne emocjonalnie

6. Sprzątanie.

zdjęcie: Depositphotos

Porządek i higiena są niezbędne w życiu każdego z nas. Poza praktycznymi powodami, takimi jak prowadzenie zdrowego życia, jest to spowodowane tym, że pomaga to ustrukturyzować i organizować procesy umysłowe. W Japonii sprzątanie własnej klasy i szkoły jest częścią edukacji szkolnej.

7. Orientacja w przestrzeni.

zdjęcie: pexels.com

Zachęcanie do rozwijania orientacji w przestrzeni korzystnie wpływa na mózg dziecka i pomaga mu czuć się bardziej wolnym i niezależnym, gdziekolwiek się znajdują. Badania potwierdziły, że istnieje wewnętrzny GPS, który tworzy sieci neutronowe, które pomagają mózgowi zaplanować trasy, usprawniając proces podejmowania decyzji.

8. Gotowanie.

zdjęcie: pixabay.com

Gotując z dzieckiem, poprawiasz jego stosunek do jedzenia. Jeśli zaangażujesz je w przygotowywaniu potrawy, będzie ono ostrożniej wybierało dani i rzadziej spożywało fast foody. Przygotowując potrawę według przepisu, dziecko nauczy się, jak ważne jest przestrzeganie instrukcji. Pokazuj dziecku, jak przygotowuje się poszczególne potrawy, a jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, zacznij od prostych rzeczy, aby uniknąć wypadków.

9. Korzystanie z pieniędzy.

zdjęcie: pixabay.com

W miarę dorastania stopniowo pojawiają się obowiązki finansowe i jeśli nie jesteśmy na to przygotowani, możemy popełniać błędy. Ważne jest, aby nauczyć dzieci, że pieniądze to narzędzie, a nie nagroda, i że nie wystarczy nauczyć się oszczędzać, ale trzeba także nauczyć się wydawać je mądrze.

10. Mówienie o swoich uczuciach.

zdjęcie: pixabay.com

Nie ma czegoś takiego jak bycie szczęśliwym przez cały czas. Niektóre sytuacje wywołują w nas niewygodne emocje, których nie możemy uniknąć. Nauczanie dziecka od najmłodszych lat, jak rozpoznać te uczucia, zaakceptować je i wyrzucić je z siebie, będzie bardzo dobrą lekcją na całe życie. Inteligencja emocjonalna pozwoli Twojemu dziecku podejmować decyzje i odpowiednio reagować w trudnych sytuacjach.

DODATKOWO: NAUCZ DZIECKO RELAKSOWAĆ SIĘ

zdjęcie: pixabay.com

W szkołach uczy się dzieci wykonywania, rozwiązywania różnych zadań, zdobywania informacji i życia z innymi ludźmi. Rodzice powinni nauczyć swoje dzieci, jak ważna jest przerwa, odpoczynek, chwila relaksu i spokoju i jak znaleźć momenty do zabawy i uwolnienia napięcia. Istnieją różne techniki oddychania, które może ćwiczyć cała rodzina, aby stworzyć relaksujący moment w domu. Zmniejszy to poziom stresu i możliwość wystąpienia chorób związanych ze stresem.

Która z tych lekcji jest według Ciebie najważniejsza? Czy chciałbyś nabyć niektóre z nich w młodszym wieku? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Źródło: brightside.me

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź 
f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź 
f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź 
f7warszawa.pl 
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź 
f7gdansk.pl