10 zaburzeń psychicznych, w których istnienie ciężko uwierzyć

0
362
views

Współczesna psychologia rozwija się w niesamowitym tempie. Co jakiś czas przedstawiane są nam nowe badania popierane przez najlepszych psychologów z całego świata. A ponieważ ludzki mózg jest nieustannie badany, trudno sobie wyobrazić, że w zasięgu psychologii jest jakaś tajemnica.

Ale z drugiej strony istnieją pewne dziwne, często niewytłumaczalne zaburzenia psychiczne, które sprawiają, że myślimy, że nie jesteśmy nawet blisko pełnego zrozumienia naszego mózgu.

Oto lista 10 zaburzeń psychicznych, w których istnienie na pewno nie uwierzysz.

1. Zespół Cotarda

Odkąd został odkryty w 1880 roku przez francuskiego neurologa Julesa Cotarda, ten dziwaczny stan pobudził wyobraźnię wybitnych psychologów, próbując go lepiej zrozumieć.

Zasadniczo ludzie, którzy cierpią na ten syndrom, myślą o sobie jak o trupach. Myślą, że są tylko pustymi skorupkami, pozbawionymi krwi i narządów wewnętrznych. Obserwuje się także pobudzenie psychoruchowe, silny lęk oraz obniżenie czucia bólu i skłonności samobójcze.

Spekulowano, że stan ten jest w pewnym stopniu związany z depresją, ale ta teoria nie została jeszcze udowodniona.

Czytaj: 9 geniuszy, którzy nie przezwyciężyli depresji, ale zamienili ją w sztukę

Zdjęcie: pixabay.com

2. Apotemnofilia

Apotemnofilia jest uważana za jedno z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych. Ludzie, którzy na to cierpią, mają niesamowitą chęć usunięcia swojej części ciała. To postać masochizmu, polegająca na obsesyjnej chęci amputacji własnej kończyny.

Dla tych ludzi sama idea bycia całkowicie sparaliżowanym lub do pewnego stopnia upośledzona reprezentuje intensywne uczucie podniecenia.

Jedni chorzy przez amputację chcą „odzyskać prawdziwą tożsamość”, inni twierdzą, że amputacja pozwoli im na nowo odkryć przyjemności płynące z seksu. Wiele osób uważa również, iż ich kończyna „czuje się inna”. Chorzy także chcą stać się kalekami z powodu chęci zauważenia, wynikającej z kompleksu niższości.

Zdjęcie: iStock

3. Zespół Fregoliego

To zaburzenie psychiczne nie jest tak śmiertelne jak poprzednie dwa, ale z pewnością jest jednym z najbardziej interesujących.

Zespół Fregoliego to stan nazwany na cześć znanego włoskiego aktora Leopoldo Fregoliego, który za każdym razem, gdy zmieniał kostium, potrafił wyglądać jak inna osoba, co zwykle trwało kilka sekund. Miał nadzwyczajne umiejętności zmieniania wizerunku.

To złudzenie powoduje, że ludzie, którzy na nie cierpią, myślą, że wielu różnych ludzi to w rzeczywistości jedna osoba, która ciągle zmienia swój wygląd. Nawet myślenie o tym wywołuje paranoję, ale psychologowie sugerują, że zespół Fregoliego spowodowany jest jakimś urazem mózgu lub padaczką. Jednak do dziś pozostaje tajemnicą dlaczego tak się dzieje.

Zdjęcie: iStock

4. Zespół „eksplodującej” głowy

Słyszenie wyimaginowanych głosów i dźwięków to jedno, ale syndrom eksplodującej głowy przenosi na inny poziom cierpienia. Eksplozje, strzały z broni palnej, wybuchy bomby to tylko niektóre z dźwięków, które ludzie cierpiący na ten zespół słyszą i doświadczają.

Co gorsza, stan pojawia się, gdy kładą się spać. Wyobraź sobie więc szkodliwe konsekwencje, jakie może spowodować to zaburzenie psychiczne.

Zdjęcie: pixabay.com

5. Zespół obcego akcentu

To zaburzenie psychiczne wprawia psychologów w zakłopotanie od czasu, gdy zostało odkryte w latach czterdziestych XX wieku. Zaburzenie to sprawia, że ludzie mówią tym samym językiem z innym, obcym akcentem. Zespół obcego akcentu występuje w następstwie uszkodzeń mózgu spowodowanych np. udarami lub urazami.

Choć może to zabrzmieć interesująco, osoby cierpiące na tę chorobę wcale nie są rozbawione. Często zgłaszają, że za każdym razem, gdy doświadczają czegoś takiego, wydaje się, że stracili część swojej tożsamości.

Zdjęcie: www.karriere.at

6. Zespół Alicji w Krainie Czarów

Chociaż nazwa jest zabawna, stan ten może spowodować poważne cierpienie. Jeśli ludzie cierpią na ten syndrom, widzą zniekształcenia w wielkości różnych obiektów. Dzięki temu mogą łatwo zauważyć, że samochód jest tego samego rozmiaru co kot lub na odwrót. W różnych rozmiarach postrzegają też swoje ciało, cierpią na zaburzenia upływu czasu, zaburzenia równowagi, zmiany w odbieraniu dźwięków.

Przyczyny tego są różne. Halucynacje, które wywołuje ten zespół, mogą wynikać ze wszystkiego, od łagodnych migren po poważne nadużywanie narkotyków.

Zdjęcie: www.medicalbag.com

7. Boantropia

Ten stan powoduje, że ludzie nagle zaczynają zachowywać się jak krowa lub wół. I na pewno w to wierzą, ponieważ bez problemu upadają na ziemię i zachowują się jak te zwierzęta – jedzą każdą trawę, która znajdą po drodze.

Co ciekawe, Boantropia sięga czasów starożytnych. Według Księgi Daniela to neobabiloński król Nabuchodonozor został wypędzony z ludzi i jadł trawę jak wół.

Zdjęcie: pl.freepik.com

8. Osobowość zależna (abulomania)

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma nic złego w przypadku osób cierpiących na osobowość zależną. Ale kiedy stają przed prostymi życiowymi wyborami, nie są w stanie podjąć żadnej decyzji z powodu rosnącego niepokoju w ich ciałach.

Osobowość zależna lub, jak lubią to nazywać psychologowie, paraliż woli, wynika z ciągłej potrzeby ludzi, którzy na nią cierpią, aby mieć stuprocentową pewność swoich decyzji. Dlatego stają się sparaliżowani, gdy stają przed więcej niż jednym wyborem.

Zdjęcie: pl.freepik.com

9. Zespół obcej ręki

Psychologowie uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu jest jakiś konflikt między lewą i prawą częścią mózgu. Następnie osoba uważa, że jej ręka jest jakimś obcym przedmiotem, jedna z rąk nie należy do niej.

Część własnego ciała może być traktowana jako część przestrzeni zewnętrznej.

Zdjęcie: pixabay.com

10. Konfabulacja

Jest to stan, w którym umysł cierpiącego tworzy fałszywe wspomnienia. Osoba tak mocno wierzy w te wspomnienia i często dokłada wszelkich starań, aby udowodnić, że są one prawdziwe, a nie tylko wytworem ich umysłu.

Psychologowie odkryli, że konfabulacja może być spowodowana demencją i chorobą Alzheimera, ale może być również spowodowana utratą pamięci spowodowaną intensywnym piciem.

Zdjęcie: pixabay.com

Czytaj: Sklep z kapeluszami w Krakowie upada przez pandemię. Pomóż pani Marii przetrwać

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember