10 zdjęć z NASA, które pokazują, jak naprawdę zmienia się klimat

0
716

Planeta przechodzi drastyczne zmiany klimatyczne. Czapy lodowe topnieją, huragany i burze stają się coraz bardziej intensywne, w różnych miejscach występują większe powodzie, częstsze są pożary, ekstremalne susze niwelują całe źródła wody – lista jest długa.

Obecnie wiele organizacji i instytucji obserwuje, co dzieje się na świecie pod względem klimatu, a NASA jest jednym z największych graczy na świecie.

Przez lata NASA obserwowała tysiące lokalizacji na całym świecie, korzystając ze swojej technologii kosmicznej, szukając oznak globalnej zmiany klimatu.

W tym celu uruchomiła stronę internetową Images Of Change, w której dokumentuje wydarzenia z różnych miejsc na Ziemi, przedstawiając topnienie lodowców, skutki pożarów, wylesiania, ekstremalne susze i szereg innych zjawisk.

Zebraliśmy niektóre z najbardziej znaczących zmian zarejestrowanych na przestrzeni lat i dziesięcioleci, które możesz zobaczyć i porównać.

1. Pokrycie lodem na Morzu Arktycznym jest rekordowo niskie.

NASA

Obszar Oceanu Arktycznego pokrytego lodem zwiększa się zimą, a następnie kurczy latem, zwykle osiągając najniższy punkt roku we wrześniu.

– W tempie, w jakim obserwujemy ten spadek jest bardzo prawdopodobne, że letni lód Arktyki całkowicie zniknie w ciągu tego stulecia – powiedział naukowiec z NASA Joey Comiso.

2. Kurczące się Morze Aralskie, Azja Środkowa

NASA

„Morze Aralskie było czwartym co do wielkości jeziorem na świecie do lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy Związek Radziecki kierował wodę z rzek zasilających jezioro, tak aby na suchych równinach Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu można było uprawiać bawełnę i inne uprawy.

Północne Morze Aralskie oddzieliło się od południowego Morza Aralskiego, które samo rozdzieliło się na wschodnie i zachodnie płaty. Tama zbudowana w 2005 r. pomogła północnemu morzu odzyskać znaczną część poziomu wody kosztem morza południowego. Suche warunki w 2014 r. spowodowały, że wschodni płat morza południowego po raz pierwszy we współczesnych czasach całkowicie wysechł. Utrata moderującego wpływu tak dużego zbiornika wodnego sprawiły, że zimy w regionie stały się chłodniejsze, a lata cieplejsze i bardziej suche”.

3. Topnienie lodowca Muir, Alaska

NASA

„Zdjęcie z 1941 r. przedstawia dolny odcinek lodowca Muir i jego dopływ, lodowiec Riggs. Dwa lodowce wypełniały Muir Inlet. Na zdjęciu z 2004 r. lodowiec Muir, kontynuujący odwrót trwający prawie dwa stulecia, znajduje się około 7 kilometrów na północnym zachodzie, poza polem widzenia. Lodowiec Riggs cofnął się o około 0,6 kilometra. Oba lodowce znacznie się przerzedziły”.

Czytaj: Jaka jest pogoda na Marsie? Teraz możesz się dowiedzieć dzięki NASA.

4. Susza w jeziorze Lake Powell, Arizona i Utah

NASA

„Długotrwała susza w połączeniu z poborem wody spowodowała dramatyczny spadek poziomu wody w Lake Powell. Te zdjęcia pokazują północną część jeziora, które jest w rzeczywistości głębokim, wąskim, meandrującym zbiornikiem, który rozciąga się od Arizony w górę rzeki do południowego Utah. Zdjęcie z 1999 roku pokazuje poziomy wody bliskie pełnej pojemności. Do maja 2014 r. pojemność jeziora spadła do 42%”.

Czytaj: NASA publikuje zdjęcia satelitarne ogromnego superbloom widziane z kosmosu

5. Rzadko spada śnieg na skraju Sahary

NASA

„Śnieg spadł na skraj Sahary w północno-zachodniej Afryce w połowie grudnia 2016 r., co jest rzadkością dla tego obszaru. Ostatnie opady śniegu w Ain Sefra miały miejsce w lutym 1979 r.”

6. Wyschnięcie jeziora Poopó, Boliwia

NASA

„Jezioro Poopó, drugie co do wielkości jezioro Boliwii i ważne źródło rybołówstwa dla lokalnych społeczności, ponownie wyschło z powodu suszy i przekierowania źródeł wody dla górnictwa i rolnictwa. Ostatni raz jezioro wyschło w 1994 roku, po czym latami czekano na powrót wody, a nawet dłużej na odbudowę ekosystemów. W okresach deszczowych jezioro zajmowało obszar około 1200 mil kwadratowych (3000 kilometrów kwadratowych). Jego płytka głębokość – zwykle nie większa niż 3 metry – sprawia, że jest szczególnie podatne na wahania.”

7. Lodowa lawina w tybetańskim paśmie Aru

NASA

„Zawalenie się lodowca 17 lipca 2016 r. spowodowało, że ogromny strumień lodu i skał spadł w dół wąskiej doliny w tybetańskim paśmie Aru. Dziewięć osób w odległej wiosce Dungru zostało zabitych wraz ze stadami 350 owiec i 110 yakami. Lawina lodowa, jedna z największych kiedykolwiek zarejestrowanych, pozostawiła gruz o grubości aż 30 metrów na obszarze 10 kilometrów kwadratowych. Przyczyna upadku jest jak dotąd nieznana glacjologom.”

8. Islandzki wulkan Ok topi się

NASA

„Te zdjęcia pokazują późniejsze etapy upadku Okjökull, topniejącego lodowca na szczycie wulkanu Ok w środkowo-zachodniej Islandii. („Jökull” to po islandzku „lodowiec”). W 1978 roku zdjęcia lotnicze pokazały, że lodowiec skurczył się do około 1 mili kwadratowej (3 kilometry kwadratowe). Dziś pozostało mniej niż pół mili kwadratowej (mniej niż 1 kilometr kwadratowy)”.

9. Bering Sea Ice na rekordowo niskim poziomie

NASA

„Zimą 2017–2018 w Morzu Beringa utworzyło się mniej lodu niż podczas jakiejkolwiek zimy od początku zapisów pisemnych od 1850 r. Zwykle pod koniec kwietnia lód pokrywa ponad 193 000 mil kwadratowych (500 000 kilometrów kwadratowych) morza.

Zasięg lodu w tym czasie w 2018 r. wynosił tylko około 10% ze 193 000 mil kwadratowych. Zmiany czasu i miejsca topnienia lodu morskiego mogą wpływać na zakwity fitoplanktonu, co z kolei może wpływać na cały ekosystem Beringa. Ponadto woda pochłania więcej energii słonecznej niż lód, co przyczynia się do ocieplenia planety”.

10. Kurczące się lodowce w Nowej Zelandii

NASA

„Nowa Zelandia zawiera ponad 3000 lodowców, z których większość znajduje się w Alpach Południowych na Wyspie Południowej. Lodowce cofają się od 1890 r., z krótkimi okresami niewielkich postępów.

W 2007 r. naukowcy z krajowego Instytutu Badań Wodnych i Atmosferycznych (NIWA ) przypisali tę zmianę głównie globalnemu ociepleniu. Powiedzieli, że bez znacznego ochłodzenia klimatu lodowce nie powrócą do swoich poprzednich rozmiarów. Różnice między 1990 a 2017 r. można zobaczyć na tej parze zdjęć, które obejmują lodowiec Mueller, lodowiec Hooker i Tasman Glacier, najdłuższe w Nowej Zelandii”.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org