10 zwrotów starożytnych myślicieli. Zobaczcie, co ludzie wiedzieli o życiu 2000 lat temu

0
372
views

W ciągu ostatnich 2500 lat mieliśmy filozofów, mędrców i myślicieli, którzy pomogli nam lepiej zrozumieć samych siebie.

Filozofowie, tacy jak Sokrates, Seneka, Konfucjusz i Siddhartha Gautama zaproponowali rozwiązania odwiecznych kwestii: cierpienia, chciwości, miłości i poszukiwania godnego życia.

Oto najbardziej uderzające cytaty starożytnych mędrców, które mają także zastosowanie we współczesnym świecie.

1. „Wszystko płynie, wszystko się zmienia (ta panta rhei, wszystko płynie). „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” (bo już napłynęły do niej inne wody).

Heraklit żył około 500 p.n.e. w Efezie, obecnie Turcja.

Wikimedia Commons

Heraklit z Efezu urodził się w zamożnej rodzinie w Jonii na wybrzeżu Grecji, ale mieszkał w lesie, gdzie rozważał wszechświat.

Około 2300 lat temu wyraził myśl, która zajęła ważne miejsce w wielu inteligentnych systemach: wszechświat jest w ciągłym ruchu. Jak widać z powyższego cytatu, to samo dotyczy naszej osobowości.

2. „Mądry człowiek wie, jak ratować ludzi i ratuje ich nieustannie. Wie, jak pomóc i nie zostawia ich bez pomocy w kłopotach. Oto jak działa głęboka mądrość!” 

Lao Tzu żył ok. 600 p.n.e. w Chinach.

Wikimedia Commons

Lao Tzu położył podwaliny pod taoizm 2500 lat temu w Chinach. Według naukowców jest to postać na wpół mityczna, ponieważ „Lao Tzu” oznacza po prostu „Stary Człowiek”, a jego prawdziwa tożsamość jest nieznana.

Jego głównym dziełem był zabawnie tajemniczy tekst zatytułowany „Tao Te Ching”. Jest pełen trafnych wyrażeń, takich jak powyższe, i stawia wysoko poprzeczkę innym mędrcom.

3. „Najbardziej suwerenny jest ten, który rządzi sobą”.

Lucjusz Anneusz Seneka, zmarł 65 roku n.e. w Rzymie.

pl.wikipedia.org

Seneka Młodszy był stoickim filozofem i doradcą cesarza Nerona.

Jest bardzo szanowany przez fanów nowoczesnej filozofii, takich jak inwestor Nissim Taleb i geniusz marketingu Ryan Holiday.

Seneka Młodszy przewidział to, co współcześni psychologowie nazywają „umiejscowieniem kontroli”. Ludzie z zewnętrznym umiejscowieniem kontroli myślą, że wszystkie wydarzenia w ich życiu są spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak los lub Bóg. Ludzie z wewnętrznym umiejscowieniem kontroli wierzą, że kontrolują własne życie; to oni są skłonni wyciągać wnioski z każdej porażki – do czego Seneka namawiał czytelnika.

4. „Istnieje cierpienie”

Budda Siakjamuni, właściwie Siddhartha Gautama, żył około 500 p.n.e. w dolinie Gangesu, obecnie Indie.

pl.wikipedia.org

To zdanie jest często tłumaczone znacznie bardziej beznadziejnie: „życie jest cierpieniem”, ale to błąd. Proste stwierdzenie, że cierpienie istnieje, stało się podstawą religii stworzonej według wskazań Siddhartha Gautamy – buddyzmu.

Uznając, że cierpienie istnieje, znacznie łatwiej będzie ci je znieść.

5. „Życie bez eksploracji nie jest warte życia dla człowieka”.

Sokrates, mieszkał w Atenach ok. 450 r. p.n.e.

pl.wikipedia.org

Sokrates sformułował główne znaczenie całej zachodniej filozofii: człowiek jest odpowiedzialny za rodzaj życia, który tworzy.

Filozof nauczał, że w tym celu należy zbadać wszystko i wszystkich, w tym siebie. Sokrates został skazany na śmierć przez ateński sąd za niegodziwość i zepsucie młodych umysłów. Choć sam niczego nie napisał, uważany jest za jednego z najważniejszych filozofów Zachodu.

6. „Jako pierwsi napotykamy trudności i jako ostatni czerpiemy korzyści – można to uznać za ludzkość”.

Konfucjusz, żył w Chinach około 500 p.n.e.

pl.wikipedia.org

Konfucjusz jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii Chin, nie mniej niż Sokrates na Zachodzie.

Wywyższenie obowiązków rodzinnych i obywatelskich, charakterystyczne dla Chin i całej Azji Wschodniej, zrodziło się w dużej mierze dzięki temu mędrcowi.

Podkreślił znaczenie tego, co dziś nazwalibyśmy poświęceniem: umiejętność doceniania ciężkiej pracy, a nie tylko czerpania korzyści.

7. „Życie dla pieniędzy jest jakby niewolą, a bogactwo oczywiście nie jest dobrem poszukiwanym, gdyż jest użyteczne, to znaczy istnieje dla czegoś innego”.

Arystoteles, żył w starożytnej Grecji ok. 300 p.n.e.

pl.wikipedia.org

Arystoteles był nie tylko pierwszym, który położył fundamenty naukowego rozumienia świata, ale także pierwszym, który skrytykował kapitalizm 2000 lat przed narodzinami Karola Marksa.

Arystoteles zauważył, że życie dla pieniędzy jest bez znaczenia, ponieważ pieniądz ma wartość tylko jako narzędzie do osiągnięcia czegoś innego – na przykład bezpieczeństwa lub statusu.

Czytaj: 20 szczerych cytatów Arystotelesa

8. „Kiedy inspiruje Cię wielki cel, wielkie dążenie, Twoje myśli uwalniają się z kajdan”.

Patańdźali, mieszkał w Indiach ok. 100 r. p.n.e.

pl.wikipedia.org

Patańdźali jest dokładnie osobą, która zapoczątkowała system jogi. Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś jogę, na pewno słyszałeś o nim.

Oto kontynuacja cytatu:

„Twój umysł przekracza granice, Twoja świadomość rozszerza się we wszystkich kierunkach, a Ty znajdujesz się w nowym, wspaniałym i cudownym świecie. Mocne strony, umiejętności i talenty, które były uśpione, budzą się, a Ty jesteś o wiele wspanialszą osobą, niż odważyłeś się marzyć”.

9. „Choćbyś całe życie spędził na polu bitwy, nigdy nie pokonasz wszystkich wrogów. Ale uśmierzysz swój gniew, a Twój prawdziwy wróg zostanie pokonany.”

Nagardżuna, żył w Indiach około 200 r.

Wikimedia Commons

Nagardżuna był jednym z najważniejszych filozofów buddyjskich od czasów Siddharthy Gautamy. Powyższy cytat mówi o tym, jak ważne jest zrozumienie swojego wewnętrznego świata.

Był surowym logikiem, który twierdził, że każde stwierdzenie może być fałszywe, więc w słowach nie może być prawdy.

Prawdę, według Nagardżuny, można poznać tylko bezpośrednio. Na przykład (co jest oczekiwane dla buddyjskiej prawej osoby) poprzez medytację.

10. „Bogactwo wymagane przez naturę jest ograniczone i łatwo dostępne; a bogactwo, którego domagają się bezczynne opinie, rozciąga się na nieskończoność”.

Epikur, żył w starożytnej Grecji ok. 300 p.n.e.

pl.wikipedia.org

W naszych czasach imię starożytnego greckiego filozofa Epikura kojarzy się przede wszystkim z przyjemnościami: epikurejska noc prawie na pewno zakończy się kacem.

Ale filozof Epikur był znacznie bardziej zrównoważony. Jak widać z powyższego cytatu, uważał, że do dobrego życia trzeba umieć kontrolować swoje pragnienia, aby nie spędzać całego czasu na pogoni za nieosiągalnym.

A Ty masz jakieś ulubione cytaty filozoficzne?

Czytaj: Wrocław: to najpiękniejszy budynek jesienią!

johannesfloe.com – Art to remember