100 000 kg plastiku zostało usunięte z Wielkiej Plamy Śmieci w Oceanie

0
217

Organizacja non-profit usunęła ponad 100 000 kg plastiku z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (GPGP).

Dobre wieści dla naszej planety. Ocean Cleanup, organizacja zajmująca się opracowywaniem technologii usuwania plastiku z oceanu, osiągnęła imponujący kamień milowy na początku tego tygodnia.

Ocean Clean ogłosiła w komunikacie prasowym, że wyczyściła prawie 1/1000 GPGP, co stanowi więcej niż łączna waga dwóch Boeingów 737-800.

Czytaj: Młody geniusz ma plan, jak usunąć plastik z oceanów do 2050 roku

Od sierpnia zeszłego roku System 002 lub „Jenny” znany reszcie organizacji non-profit, zaczął zbierać plastik z GPGP, który znajduje się na Północnym Pacyfiku.

Teraz, po zakończeniu Systemu 002, Ocean Cleanup wejdzie w kolejną fazę, w której mają nadzieję na usunięcie plastiku z GPGP 10 razy wyższego w Systemie 003.

Napisali: „Teraz nasza technologia została zweryfikowana, jesteśmy gotowi do przejścia do naszego nowego i rozszerzonego Systemu 003, który ma wychwytywać plastik z szybkością potencjalnie 10 razy wyższą niż System 002 dzięki połączeniu zwiększonego rozmiaru, lepszej wydajności i wydłużonemu czasu pracy bez przestojów.”

Czytaj: Ten statek zasilany energią słoneczną czyści 50 ton śmieci oceanicznych dziennie

Według ich strony internetowej organizacja stwierdziła w badaniu z 2018 roku, że całkowita ilość nagromadzonego plastiku wynosi 79 000 000 kg lub 100 000 000 kg.

Jednak po 1000-krotnym powtórzeniu wywiezienia 100 000 kg, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci zniknie.

Mogą również chcieć skorzystać z pomocy „Wielkiej Bariery Bąbelkowej”, holenderskiego wynalazku, który wykorzystuje bąbelki do wychwytywania odpadów z tworzyw sztucznych w rzekach.

Wielka Bariera Bąbelkowa usuwa odpady, tworząc ścianę bąbelków, pompując powietrze przez rurkę na dnie drogi wodnej. Generuje to ekran bąbelków, blokując tworzywa sztuczne i kierując je na powierzchnię.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Bariera jest ułożona ukośnie w poprzek wody i kieruje odpady na bok do systemu zlewni.

Firma twierdzi na swojej stronie internetowej, że była zmotywowana do zrobienia czegoś, ponieważ „coraz więcej plastiku znajduje się w naszych oceanach i morzach”.

„Znajdują się tam śmieci, które wyrzucamy na ulicę, wyrzucane sieci rybackie, odzież syntetyczna i wiele innych rzeczy” – dodała firma.

„Wszystkie te różne rodzaje plastiku razem tworzą plastikową zupę w morzach i oceanach”.

Czytaj: Morze plastiku, które stworzyliśmy.

Z niewielką pomocą tych oceanicznych wojowników możemy jednak mieć czyste wody.