11 czynników wpływających na tempo przemiany materii i wagę

0
281
Poznaj sposoby na przyspieszenie metabolizmu.

Jednym z ważnych powodów przybierania na wadze i niskiej efektywności diet jest powolny metabolizm w organizmie.

Sekret szczupłych ciał wielu ludzi nie tkwi w wyczerpującym głodzie czy regularnych wizytach na siłowni, a jedynie w przyśpieszonym metabolizmie. Wielu stymuluje metabolizm specjalnie dobranym zestawem produktów. Oczywiście nie oznacza to, że zdrowy styl życia i siłownia nie ułatwiają drogi do wymarzonej sylwetki.

Rozważ możliwe czynniki spowalniające metabolizm. Spośród 11 poniższych powodów prawdopodobnie znajduje się wskazówka, dlaczego diety, które wcześniej stosowałaś – nie działały, a organizm nie spieszy się z utraceniem dodatkowych kilogramów.

Przyczyny wolnego metabolizmu:

1. Stres

Napięcie nerwowe spowalnia procesy metaboliczne. Badania wykazały, że podczas stresu organizm kobiety spala o 100 kalorii mniej niż w stanie spoczynku.

2. Brak żelaza

Żelazo jest jak dostawca tlenu do mięśni. Podczas głodu poziom tlenu spada, a wraz z nim spowalnia się metabolizm. Nie zapomnij włączyć do swojej diety produkty bogate w żelazo: gryka, soja, biała fasola, ziemniaki, buraki, papryka, zielone warzywa, np. brokuły, szpinak, natka pietruszki, kapusta, morele, suszone śliwki, jagody, jabłka, wołowina, cielęcina, baranina, gęś, kaczka, królik.

otoz.com.ua

3. Spożywania warzyw i owoców z azotanami

Owoce, które powinny przynieść korzyści organizmowi, mogą mu zaszkodzić! Monitoruj jakość spożywanych owoców i warzyw: chemikalia, którymi są spryskiwane, zakłócają normalny metabolizm.

4. Niedobór jodu

Tarczyca wpływa bezpośrednio na metabolizm, dlatego należy ją co jakiś czas karmić solą jodowaną, a także spożywać owoce morza i jajka.

Czytaj: Zmęczenie to krzyk chorej wątroby! 14 objawów niezdrowej wątroby

otoz.com.ua

5. Temperatura w domu jest za wysoka

Lekarze od dawna zalecają wietrzenie pokoju przed snem, i to nie tylko dlatego, aby zniszczyć bakterie w pomieszczeniu. Zimno uaktywnia podskórną tkankę tłuszczową, która jest odpowiedzialna za spalanie kalorii.

6. Niewłaściwe przekąski

Regularne przekąski z szybkimi węglowodanami tylko szkodzą sylwetce. Zastąp ciastka, bułeczki, słodkie jogurty orzechami, np. nerkowcami, orzechami włoskimi, migdałami, itd. Zawarte w nich kwasy wielonienasycone pomagają zwiększyć aktywność hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

otoz.com.ua

7. Brak witaminy D

Poranne słońce dostosowuje nasz organizm do prawidłowego rytmu kolejnego dnia. A to z kolei reguluje sen, ilość spożywanego pożywienia i wydatkowaną energię. Przyjmuj witaminę D rano, aby rozpocząć procesy metaboliczne.

8. Brak wysiłku fizycznego

Po dobrym treningu przyspieszysz swój metabolizm nawet do 48 godzin. Pamiętaj, im więcej budujesz mięśnie, tym mniej masz tłuszczu.

9. Brak produktów mlecznych w diecie

Produkty mleczne zawierają składniki odżywcze i kwasy, które wpływają na spalanie tłuszczu i tworzenie nowych mięśni. Ponadto mleko zawiera wapń, który jest bardzo ważny dla regulacji metabolizmu.

otoz.com.ua

10. Za mało wody

Dzienna norma wypitej wody dla normalnego metabolizmu wynosi minimum 1,5 litra wody dziennie. Zielona herbata pomaga spalać kalorie, a wiele napojów detoksykacyjnych usuwa toksyny z organizmu.

11. Nieregularne posiłki

Jedząc nieregularnie, zmuszasz organizm do magazynowania energii, ponieważ nie wie, kiedy i czy w ogóle będzie następny posiłek. Jedząc co 3-4 godziny wprowadzisz stabilizację do układu pokarmowego i utrzymasz metabolizm.

Oto sekrety, które skrywa nasze ciało! Przestrzegaj tych zasad, zdrowo się odżywiaj i utrzymuj świetną formę. Podziel się tymi przydatnymi informacjami ze znajomymi.

Czytaj: Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie odbędą się w Poznaniu. Wszystko obejrzysz online!