11 korzyści zdrowotnych wynikających z picia zielonej herbaty

0
387
Zielona herbata jest najzdrowszym napojem na świecie. Zdjęcie: pixabay.com

Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów. Uważany jest za „napój przeciwstarzeniowy”. Prawdopodobnie wiele słyszałeś o korzyściach zdrowotnych zielonej herbaty – pełnej przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które są świetne dla Twojego ciała i umysłu.

W tym artykule dowiesz się o korzyściach zdrowotnych wynikających z zielonej herbaty oraz o tym, jak możesz ją pić, aby cieszyć się nią najlepiej (ze względu na jej smak i zalety).

Dlaczego zielona herbata?

Zielona herbata jest używana jako lek od tysięcy lat, pochodząca z Chin, ale szeroko stosowana w całej Azji. Napój ten ma wiele zastosowań, od obniżania ciśnienia krwi po zapobieganie rakowi.

Powód, dla którego zielona herbata ma więcej korzyści zdrowotnych niż czarna, wynika z przetwarzania.

Czarna herbata jest przetwarzana w sposób, który pozwala na fermentację, podczas gdy przetwarzanie zielonej herbaty pozwala uniknąć procesu fermentacji. Dzięki temu zielona herbata zachowuje maksymalną ilość przeciwutleniaczy i polifenoli, czyli substancji, dzięki którym zielona herbata ma wiele zalet.

11 korzyści zdrowotnych wynikających z zielonej herbaty

pinterest

Oto lista niesamowitych zalet zielonej herbaty – korzyści, o których być może nie zdawałeś sobie sprawy.

1. Utrata wagi

Zielona herbata zwiększa metabolizm. Polifenol znajdujący się w zielonej herbacie zwiększa poziom utleniania tłuszczu i zwiększa tempo, w jakim organizm zamienia żywność w kalorie.

2. Dobra dla cukrzyków

Zielona herbata pomaga regulować poziom glukozy, spowalniając wzrost poziomu cukru we krwi po jedzeniu. Może to zapobiec wysokim skokom insuliny i wynikającemu z tego odkładaniu się tłuszczu.

3. Chroni przed chorobami serca

Naukowcy uważają, że zielona herbata działa na wyściółkę naczyń krwionośnych, pomagając im zachować rozluźnienie i lepiej znosić zmiany ciśnienia krwi. Może również chronić przed tworzeniem się skrzepów, które są główną przyczyną zawałów serca.

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka przełyku

Może zmniejszyć ryzyko raka przełyku, ale powszechnie uważa się, że niszczy komórki rakowe w ogóle bez uszkadzania zdrowej tkanki wokół nich.

5. Zmniejsza cholesterol

Zielona herbata obniża poziom złego cholesterolu we krwi i poprawia stosunek dobrego do złego cholesterolu.

6. Choroba Alzheimera i Parkinsona

Mówi się, że zielona herbata opóźnia pogorszenie spowodowane chorobą Alzheimera i Parkinsona. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że zielona herbata chroni komórki mózgowe przed umieraniem i odbudowuje uszkodzone komórki mózgowe.

Czytaj: Alzheimer zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty

calycanthusherbalclinic.com

7. Próchnica

Badania sugerują, że chemiczny przeciwutleniacz „katechina” w herbacie może niszczyć bakterie i wirusy, które powodują infekcje gardła, próchnicę i inne choroby zębów.

8. Ciśnienie krwi

Uważa się, że regularne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko nadciśnienia.

9. Depresja

Anina to aminokwas naturalnie występujący w liściach herbaty. Uważa się, że to właśnie ta substancja ma działanie odprężające i uspokajające oraz stanowi wielką korzyść dla osób pijących tę herbatę.

Czytaj: Jak bakterie jelitowe są powiązane ze zdrowiem psychicznym

10. Antywirusowe i antybakteryjne

Katechiny herbaciane są silnymi środkami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi, dzięki czemu są skuteczne w leczeniu wszystkiego, od grypy po raka. W niektórych badaniach wykazano, że zielona herbata hamuje rozprzestrzenianie się wielu chorób.

11. Pielęgnacja skóry

Zielona herbata może również pomóc w walce ze zmarszczkami i oznakami starzenia, ze względu na ich działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zarówno badania na zwierzętach, jak i na ludziach wykazały, że zielona herbata stosowana miejscowo może zmniejszyć uszkodzenia słoneczne.

Czytaj: Ćwiczenia ruchowe i oddechowe w Operze Wrocławskiej dla osób po COVID-19

Ile powinieneś pić zielonej herbaty?

To tylko niektóre z wielu korzyści, ale w rzeczywistości jedna filiżanka herbaty dziennie nie zapewni Ci wszystkich obfitych korzyści. Niektórzy naukowcy mówią, że wystarczą dwie filiżanki dziennie, a inni, że pięć filiżanek.

Potencjalne ryzyko picia zielonej herbaty

W zielonej herbacie jest kofeina. Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, jedna filiżanka dziennie powinna być twoim limitem.

Zielona herbata zawiera również garbniki (które mogą zmniejszać wchłanianie żelaza i kwasu foliowego). Jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę, zielona herbata może nie być dla Ciebie idealna.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org