11 najwspanialszych kobiet w STEM

0
442

Od podwójnej helisy DNA po rozszczepienie jądra, wiele zawdzięczamy tym pionierkom.

Z okazji Miesiąca Historii Kobiet postanowiliśmy przypomnieć jedne z najwspanialszych kobiet, które dokonały znaczących postępów w dziedzinie STEM w całej historii.

Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale te 11 kobiet zasługuje na uznanie za swoją pracę i wkład w dziedzinie matematyki, nauk ścisłych, technologii i inżynierii. Bez zbędnych ceregieli oto nasza lista 11 największych kobiet w STEM w przypadkowej kolejności.

1. Hypatia z Aleksandrii

Pojawienie się Hypatii na naszej liście wspaniałych kobiet w STEM może się niektórym wydawać wątpliwe. W końcu jej praca nie była tym, co dziś określilibyśmy jako STEM. Od wieków zapomniana przez współczesny świat, czczona jest tu jej pamięć.

Hypatia była płodnym polimerem w rzymskiej Aleksandrii. Czas i jej życie przedstawia film Agora, który warto obejrzeć. Hypatia spędziła swoje dni jako grecki matematyk, astronom i filozof w ówczesnym Cesarstwie Bizantyjskim. Była dyrektorką szkoły neoplatońskiej w Aleksandrii, gdzie uczyła filozofii i astronomii. Zamordowana przez tłum chrześcijan w 415 roku n.e., jej życie zostało tragicznie przerwane.

2. Maria Skłodowska-Curie

Wikipedia

Maria Skłodowska Curie jest jedyną kobietą w historii, która zdobyła dwie Nagrody Nobla. Otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku i nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 roku.

Jej praca nad radioaktywnością miała ogromne znaczenie dla ludzkości. Doktorat uzyskała w 1903 r., a po tragicznej śmierci męża w 1906 r. objęła stanowisko profesora fizyki ogólnej na Sorbonie w Paryżu w 1906 r.

Była pierwszą kobietą, która została profesorem na Uniwersytecie Paryskim. Została również powołana na stanowisko dyrektora Laboratorium Curie w Instytucie Radowym Uniwersytetu Paryskiego, założonego w 1914 roku. Jej obsesja i pragnienie odkrywania tematu radioaktywności ostatecznie doprowadziły do jej przedwczesnej śmierci.

Czytaj: Najbardziej wpływowa kobieta w historii

3. Rosalind Franklin

Meta Collab Wiki

Rosalind Franklin jest najbardziej znana ze swoich prac nad badaniami dyfrakcji rentgenowskiej, które ostatecznie doprowadziły do odkrycia struktury podwójnej helisy DNA.

Jej niesławne Zdjęcie 51 doprowadziło do wyjaśnienia struktury w 1962 r. Jednak nie została bezpośrednio doceniona za odkrycia i wielu uważa, że została okradziona z zasłużonego uznania przez swoich kolegów.

W 1951 roku Franklin była pracownikiem naukowym w King’s College w Londynie, gdzie Maurice Wilkins kierował grupą badawczą badającą strukturę DNA. To on pokazał badaczom Jamesowi Watsonowi i Francisowi Crickowi zdjęcie Franklin Zdjęcie 51 bez jej wiedzy, i to zdjęcie okazało się kluczem do rozszyfrowania struktury.

Jednak tylko Watson, Crick i Wilkins otrzymali w 1962 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za swoją pracę. Sam Watson zasugerował później, że Franklin powinna otrzymać Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Niestety Komitet Noblowski ma zasadę, że nie dokonuje pośmiertnych nominacji, a Franklin do tego czasu zmarła.

Czytaj: 29 legendarnych naukowców na jednym zdjęciu

4. Lise Meitner

Lise Meitner była austriacko-szwedzkim naukowcem, który zajmował się radioaktywnością i fizyką jądrową. Meitner i jej zespół jako pierwsi odkryli rozszczepienie jądrowe. Odmówiła pracy przy Projekcie Manhattan, mówiąc: „Nie będę miała nic wspólnego z bombą!”.

Większość swojej kariery spędziła w Berlinie i została pierwszą kobietą, która została profesorem fizyki na Uniwersytecie Berlińskim. Utrzymanie tego stanowiska stało się bardzo trudne w okresie powstania partii nazistowskiej w latach trzydziestych XX wieku. Ostatecznie uciekła do Szwecji i została obywatelką Szwecji.

Pierwiastek 109 nazwano na jej cześć Meitner.

5. Gertrude Belle Elion

Gertrude B. Elion podzieliła się Nagrodą Nobla z fizjologii w 1988 roku z George’em Hitchingsem i Sir Jamesem Blackiem za ich metody racjonalnego projektowania leków do opracowywania nowych leków. Metoda skupiała się na zrozumieniu celu leku, a nie na wykorzystaniu prób i błędów. Techniki te doprowadziły do opracowania leku na HIV, AZT. Opracowała również pierwszy lek immunosupresyjny, azatioprynę, używany do przeszczepów narządów.

6. Augusta Ada King-Noel, hrabina Lovelace

ugusta Ada King-Noel była angielskim matematykiem i pisarzem. Jest znana głównie z pracy nad mechanicznym komputerem ogólnego przeznaczenia Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Jej notatki zawierają pierwszy algorytm, który był przeznaczony do użycia maszyny. Dlatego też jest uznawana za pierwszą programistkę komputerową.

Wikimedia/Science Museum Group

7. Jocelyn Bell Burnell

Burnell odkryła pierwsze pulsary radiowe w 1967 roku za pomocą radioteleskopu, który pomogła zbudować.

Po tygodniach analiz Bell zauważyła, że źródło radiosygnałów oznaczone symbolem CP 1919 wysyła regularne impulsy w odstępach 1,34 sekundy. Była to pierwsza obserwacja gwiazd neutronowych, choć ich istnienie przewidziano teoretycznie już w 1933 roku.

W lutym 1968 r. w czasopiśmie Nature opublikowano wiadomość o odkryciu Burnell.

Antony’emu Hewishowi i Martinowi Ryle’owi przyznano w 1974 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pionierskie badania w dziedzinie radioastronomii i odkrycie pulsarów.

Pominięcie Joselyn Bell Burnell podczas przyznania tej Nagrody Nobla uważa się za jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji w historii naukowych Nagród Nobla.

8. Barbara McClintock

McClintock była amerykańskim naukowcem i cytogenetykiem, która w 1983 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii. Po uzyskaniu stopnia doktora.

Na wydziale botaniki na Cornell University w 1927 roku rozpoczęła karierę jako lider w rozwoju cytogenetyki kukurydzy, dziedziny, która zdominowała resztę jej życia. Jej badanie kukurydzy pozwoliło jej zademonstrować mejozę oraz rolę telomerów i centromerów w chromosomach. Jej praca pozwoliła jej również wykazać, że geny są odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie cech fizycznych.

McClintock została uznana za lidera w swojej dziedzinie, uzyskała prestiżowe stypendia i została wybrana na członka National Academy of Sciences w 1944 roku.

Smithsonian Institution/Wikimedia

9. Chien-Shiung Wu

Wu była amerykańskim fizykiem doświadczalnym, który wniósł znaczący wkład w fizykę jądrową. Wu była członkiem Projektu Manhattan, pracując w laboratorium materiałów ze stopów substytutów na Uniwersytecie Columbia, zajmując się detektorami promieniowania.

Jej praca pomogła jej później rozwinąć proces rozdzielania uranu metalicznego na izotopy uranu-235 i uranu-238 w drodze dyfuzji gazowej.

Najbardziej znana jest z eksperymentu Wu, który był sprzeczny z prawem zachowania parzystości. Jej odkrycia zaowocowały tym, że jej koledzy Tsung-Dao Lee i Chen-Ning Yang otrzymali w 1957 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jednak Wu nie została całkowicie przeoczona; otrzymała inauguracyjną Nagrodę Wolfa w dziedzinie fizyki w 1978 roku.

10. Dian Fossey

Życie Fossey zostało znakomicie przedstawione w filmie Goryle we mgle z 1988 roku, który jest adaptacją jej książki pod tym samym tytułem.

Wkład Fossey do zoologii, prymatologii i antropologii nie ma sobie równych. Dian spędziła 18 lat na badaniu goryli górskich w Rwandzie. Jej badania i prace konserwatorskie w dużej mierze pomogły zmniejszyć tendencję spadkową populacji goryli górskich, chroniąc je przed wyginięciem. Niestety, została zamordowana w 1985 roku, sprawa pozostaje nierozwiązana.

11. Rachel Carson

Ostatnia, ale nie najmniej ważna, wspaniała Rachel Carson. Carson jest często uznawana za inicjatora oddolnego ruchu ekologicznego. Przypisuje jej się również utworzenie Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA).

Carson był amerykańskim biologiem morskim i ekologiem. Swoją karierę rozpoczęła jako biolog wodny dla US Fisheries Bureau i została pisarką na pełny etat w latach 50-tych. Jej najlepiej sprzedającą się książką była wielokrotnie nagradzana „The Sea Around Us”, która została dobrze przyjęta.

Później w swojej karierze zwróciła swoją uwagę na ochronę przyrody, szczególnie w przypadku stosowania pestycydów wytworzonych przez człowieka, takich jak DDT. Jej książka „Cicha wiosna” pomogła wprowadzić zakaz używania DDT i zainspirowała ruch ekologiczny.

johannesfloe.com – Art to remember