Żyjemy w niepewnych czasach. Jedna trzecia świata jest zablokowana, ruch lotniczy jest zamknięty, fabryki są zamknięte, nasze życie się zatrzymało. Ale kiedy otworzysz okno i spojrzysz w górę, zauważysz coś innego. Niebo jest wyraźniejsze, a powietrze wydaje się świeższe.
Nowe dane naukowe pokazują, że globalnie spada zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy odkryli, że nastąpił spadek dwutlenku azotu o 54% w Paryżu i spadek o prawie 50% w Madrycie, Mediolanie i Rzymie.
Tymczasem NASA poinformowała o 30% spadku zanieczyszczenia powietrza w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i do 30% spadku emisji dwutlenku azotu w Chinach.
Dane to jedno, ale zobaczenie transformacji gołym okiem to dopiero coś! Poniżej możecie zobaczyć jak globalna blokada oczyściła linie horyzontu.
1. Brama Indii, Nowe Delhi, Indie

Czytaj: W Indiach także poprawiła się jakość powietrza
2. Mediolan, Włochy

3. Dżakarta, Indonezja

Obecny globalny spadek zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu (NO2) jest jedyny w swoim rodzaju w najnowszej historii. Fei Liu, badacz jakości powietrza w NASA Goddard Space Flight Center, powiedział: „Po raz pierwszy widziałem tak dramatyczny spadek na tak dużym obszarze na konkretne wydarzenie”.
Zmniejszenie zanieczyszczenia NO2 początkowo wykryto w pobliżu Wuhan, skąd rozprzestrzeniał się koronawirus. Wkrótce wirus rozprzestrzenił się w całym kraju i na całym świecie.
Liu przypomina również o spadku poziomu NO2 podczas recesji gospodarczej w 2008 r. w niektórych krajach, ale spadek był stopniowy. Podobną redukcję zaobserwowano na terenie Pekinu podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 r., ale zlokalizowano to wokół tego jednego miasta, a zanieczyszczenie wkrótce powróciło do poprzednich poziomów po zakończeniu imprezy.
4. Dżakarta Północna, Indonezja

5. Rzeka Yamuna, Nowe Delhi, Indie

6. Nowe Delhi, Indie

Dwutlenek azotu jest emitowany z procesów przemysłowych, elektrowni i silników samochodowych i uważa się, że pogarsza choroby układu oddechowego.
Paul Monks, profesor zanieczyszczenia powietrza na Uniwersytecie w Leicester, nazwał obecny kryzys „największym eksperymentem na skalę światową”.
7. Słupy elektryczne, Nowe Delhi, Indie

8. Canal Grande, Wenecja, Włochy

9. Los Angeles, Kalifornia

10. Laguna Wenecka

11. Islamabad, Pakistan

Czytaj: BUDYNKI, KTÓRE WALCZĄ ZE SMOGIEM.