11 zdjęć przed i po pokazujących pozytywny wpływ kwarantanny

0
578

Żyjemy w niepewnych czasach. Jedna trzecia świata jest zablokowana, ruch lotniczy jest zamknięty, fabryki są zamknięte, nasze życie się zatrzymało. Ale kiedy otworzysz okno i spojrzysz w górę, zauważysz coś innego. Niebo jest wyraźniejsze, a powietrze wydaje się świeższe.

Nowe dane naukowe pokazują, że globalnie spada zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy odkryli, że nastąpił spadek dwutlenku azotu o 54% w Paryżu i spadek o prawie 50% w Madrycie, Mediolanie i Rzymie.

Tymczasem NASA poinformowała o 30% spadku zanieczyszczenia powietrza w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i do 30% spadku emisji dwutlenku azotu w Chinach.

Dane to jedno, ale zobaczenie transformacji gołym okiem to dopiero coś! Poniżej możecie zobaczyć jak globalna blokada oczyściła linie horyzontu.

1. Brama Indii, Nowe Delhi, Indie

AFP,Hindustan Times

Czytaj: W Indiach także poprawiła się jakość powietrza

2. Mediolan, Włochy

Flavio Lo Scalzo

3. Dżakarta, Indonezja

Willy Kurniawan

Obecny globalny spadek zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu (NO2) jest jedyny w swoim rodzaju w najnowszej historii. Fei Liu, badacz jakości powietrza w NASA Goddard Space Flight Center, powiedział: „Po raz pierwszy widziałem tak dramatyczny spadek na tak dużym obszarze na konkretne wydarzenie”.

Zmniejszenie zanieczyszczenia NO2 początkowo wykryto w pobliżu Wuhan, skąd rozprzestrzeniał się koronawirus. Wkrótce wirus rozprzestrzenił się w całym kraju i na całym świecie.

Liu przypomina również o spadku poziomu NO2 podczas recesji gospodarczej w 2008 r. w niektórych krajach, ale spadek był stopniowy. Podobną redukcję zaobserwowano na terenie Pekinu podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 r., ale zlokalizowano to wokół tego jednego miasta, a zanieczyszczenie wkrótce powróciło do poprzednich poziomów po zakończeniu imprezy.

4. Dżakarta Północna, Indonezja

Willy Kurniawan

5. Rzeka Yamuna, Nowe Delhi, Indie

Adnan Abidi

6. Nowe Delhi, Indie

Anushree Fadnavis/Adnan Abidi

Dwutlenek azotu jest emitowany z procesów przemysłowych, elektrowni i silników samochodowych i uważa się, że pogarsza choroby układu oddechowego.

Paul Monks, profesor zanieczyszczenia powietrza na Uniwersytecie w Leicester, nazwał obecny kryzys „największym eksperymentem na skalę światową”.

7. Słupy elektryczne, Nowe Delhi, Indie

Adnan Abidi

8. Canal Grande, Wenecja, Włochy

Manuel Silvestri

9. Los Angeles, Kalifornia

David McNew

10. Laguna Wenecka

European Space Agency

11. Islamabad, Pakistan

Faisal Mahmood/Saiyna Bashir

Czytaj: BUDYNKI, KTÓRE WALCZĄ ZE SMOGIEM.