12 najfajniejszych piramid na świecie (których nie ma w Egipcie!)

0
416

Ilekroć wspomina się o Egipcie, niemal natychmiast pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są piramidy, z których najsłynniejsze to Piramidy w Gizie. Te niesamowite budowle były hołdem złożonym trzem wielkim faraonom ze „złotego wieku” Starego Królestwa, stając się tym samym ostateczną ikoną kraju. Ale w rzeczywistości na świecie jest więcej piramid, niż myślisz!

Wygląda na to, że świat zauważył, jak kultowy jest sam kształt, a niektóre piramidy są starsze niż te w Egipcie. Każda cywilizacja ma inne zastosowania dla tych struktur, a niektóre mają nawet nieco inne projekty architektoniczne. Ale wszyscy mają dziś ten sam cel: dzielić się historiami i lekcjami z dawnych pokoleń.

Słynne piramidy na świecie znalezione w obu Amerykach

1. El Castillo, Yucatan – Meksyk

Meksyk jest niesamowitym krajem dla stanowisk archeologicznych. Zdjęcie: Twitter

W przypadku piramid na całym świecie, które nie znajdują się w Egipcie, najczęstszą rekomendacją byłaby piramida El Castillo (Piramida Kukulkana) w zaginionym mieście Chichén Itzá. Znajduje się na półwyspie Jukatan, a stanowisko archeologiczne staje się popularną atrakcją turystyczną. Samo Chichén Itzá jest imponującym pokazem skomplikowanej architektury stworzonej przez różne plemiona Majów, które zamieszkiwały to miasto.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

El Castillo służy jako centrum witryny. Była to główna świątynia poświęcona bóstwu Pierzastego Węża Kulkulkanowi, dlatego otaczające ją rzeźby to głowy węży. Godnym uwagi wydarzeniem, które jest popularne wśród turystów, jest późne popołudniowe słońce wiosną lub jesienią. W tych godzinach światło słoneczne pada na północno-zachodnią stronę świątyni i sprawia wrażenie, jakby cień wężowej konstrukcji pełzał w dół.

2.  El Castillo, Xunantunich – Belize

Czy wiesz, że poza El Castillo, Xunantunich ma na miejscu także inne świątynie Majów? Zdjęcie: Twitter

Starożytne kultury Mezoameryki z pewnością kochały swoje piramidy. W Ameryce Środkowej jest… kolejna piramida El Castillo. Ta stosunkowo niedoceniana budowla znajduje się w dystrykcie Cayo w Belize. Pomimo podobieństw architektonicznych, różnią się znacznie pod względem funkcji. Podczas gdy piramida w Chichén Itzá służyła jako świątynia, ta była kiedyś centrum obywatelskim.

Czytaj: „Sekret Wielkiej Piramidy” – iluzja optyczna wokół piramidy Luwru.

Jeśli zdarzy ci się odwiedzić El Castillo w Belize, być może zainteresuje Cię niesławna legenda w okolicy. Starożytna kultura Majów zauważa, że El Castillo jest częścią Xunantunich, co oznacza „Kamienną Dziewicę”. Legenda głosi, że pojawia się zjawa kobiety z ognistymi czerwonymi oczami, które świecą przed piramidą. Następnie wchodzi po schodach i znika w kamiennej ścianie. Dlatego bądź ostrożny, decydując się na wizytę.

3.  Piramida w Choluli – Meksyk

Największa na świecie piramida nie znajduje się w Egipcie, ale w Meksyku ~ Wielka Piramida w Choluli. Zdjęcie: Twitter

Jeśli myślałeś, że największa piramida na świecie znajduje się w Egipcie, jesteś w błędzie. Wielka Piramida w Choluli pobiła wiele rekordów w historii ze względu na swoją wielkość i najprawdopodobniej pozostanie taka przez wiele lat. Piramida jest największym pomnikiem stworzonym przez człowieka na świecie. Tak się składa, że ​​znajduje się również w największym kompleksie archeologicznym znalezionym w obu Amerykach. Aby dać wyobrażenie o tym, jak duża jest ta piramida, jest ona nieco krótsza niż piramida w Gizie, jednak jej podstawa jest czterokrotnie szersza niż jej egipski odpowiednik!

Jej nazwa pochodzi od starożytnego języka nahuatl, chollolan, czyli „miejsce schronienia”. To prawda, że ​​w pewnym momencie kompleks zamieszkiwało co najmniej 100 000 mieszkańców. Uważa się również, że piramida jest poświęcona starożytnemu bogu Quetzalcoatlowi. Nawet gdy populacja zmniejszyła się z kompleksu, tubylcy zapuszczali się do kompleksu i nadal grzebali swoich zmarłych w piramidzie, długo po jej opuszczeniu.

Czytaj: Tajemnica starożytnych piramid w Bośni

Podczas podboju hiszpańskiego Kościół katolicki zmieniał przeznaczenie miejsc świętych. Dziś Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios (Kościół Matki Bożej Lekarskiej) znajduje się na szczycie największej piramidy na świecie. Od tego czasu stał się głównym miejscem pielgrzymek dla osób praktykujących wiarę katolicką. Ponieważ ziemia ta jest dziś uważana przez Kościół katolicki za świętą, dalsze wykopaliska piramidy są obecnie ograniczone.

4. Piramida Słońca – Meksyk

Licząca 2000 lat Piramida Słońca jest największą budowlą starożytnego miasta Teotihuacan w Meksyku. Niewiele wiadomo o jej przeznaczeniu. W przeciwieństwie do piramid egipskich, ta piramida jest solidna w środku. Zdjęcie: Twitter

Inna słynna piramida poza Egiptem pochodzi ze starożytnego mezoamerykańskiego miasta Teotihuacan. Nie było wcześniej zapisanej nazwy, ale Aztekowie nazywali ją Piramidą Słońca, kiedy osiedlili się w opuszczonym mieście. Historycy uważają, że struktura służy ku czci bóstwa, na co wskazuje sposób budowy piramidy.

Piramida Słońca została zbudowana w dwóch fazach. Pierwszą jej częścią była podstawa i to decydowało o jej wielkości. Po co najmniej 200 latach powstała druga część, która była ołtarzem. Z biegiem czasu ołtarz niszczał i nie przetrwał.

Czytaj: Cono de Arita – tajemnicza naturalna piramida Argentyny

Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Meksyku, którą w 2019 roku odwiedziła aż 3,5 miliona osób.

Najfajniejsze piramidy z Bliskiego Wschodu

5. Ziggurat w Ur – Irak

Mieszkańcy Mezopotamii budowali zigguraty – duże, piętrowe świątynie – na terenie całego współczesnego Iraku. Zdjęcie: Twitter

Chociaż ziggurat różni się od piramidy, jego struktura jest prawie taka sama. Dzielą te same szerokie podstawy, ale mają różne rodzaje schodów. Piramidy mają jeden zestaw schodów, podczas gdy zigguraty mają tarasy wzdłuż krawędzi. Jeśli chodzi o ich cel, jeśli piramidy były używane jako mauzolea dla członków rodziny królewskiej, uważa się, że zigguraty były administracyjnymi centrami osad.

Ma sens, że ziggurat w Ur został ukończony w czasie, gdy starożytne sumeryjskie miasto urosło do rangi stolicy. Szczyt konstrukcji służył również jako świątynia bóstwa Ur. Odkąd został ponownie odkryty podczas wykopalisk, eksperci ustalili, że przed upadkiem imperium babilońskiego ziggurat przeszedł co najmniej siedem renowacji.

Poniósł szkody podczas wojny w Zatoce Perskiej, takie jak dziury po kulach i wgniecenia. Niemniej jednak Ziggurat z Ur nadal posiada majestatyczną aurę i niewątpliwą siłę, nawet na pierwszy rzut oka.

6. Piramidy nubijskie – Sudan

Piramidy nubijskie to piramidy, które zostały zbudowane przez władców starożytnych królestw kuszyckich. Zdjęcie: Twitter

Piramidy nubijskie są pod bezpośrednim wpływem Egipcjan, zarówno pod względem struktury, jak i celu. Służą one jako grobowce członków rodziny królewskiej w okresie imperium Kush. Różnią się jednak pomiarami; Piramidy nubijskie są bardziej strome i mniejsze, podczas gdy piramidy egipskie mają szerokie podstawy.

Te piramidy były często plądrowane ze względu na swoje skarby. W miarę rozwoju wykopalisk wewnątrz piramid znaleziono grecką broń i meble, co sugeruje, że Królestwo Kusz i starożytna Grecja były lukratywnymi partnerami handlowymi. Rosnące powodzie w komorach grobowych piramid sprawiły, że głębsze ekspedycje stały się znacznie bardziej niebezpieczne. To tylko pokazuje, jak wiele jest do odkrycia pod tymi niesamowitymi strukturami!

Najciekawsze piramidy znalezione w Europie

7. Piramida Hellinikon – Grecja

Piramida Hellinikon to starożytna budowla położona w Argolidzie w Grecji. Korzystanie z piramidy jest szeroko dyskutowane, ale sięga ponad 4000 lat temu i jest jedną z kilku piramid w Grecji. Zdjęcie: Twitter

Jeśli myślałeś, że nie zobaczysz Grecji i piramid razem w jednym zdaniu, przygotuj się na szok. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że w Grecji jest więcej niż jedna piramida. Jeśli chcesz zobaczyć te struktury z bliska, będziesz chciał udać się do Argolis (Argolida).

Piramidy w Argolis należą do nielicznych piramid, które prawdopodobnie zobaczysz w Europie. Według relacji greckiego geografa Pauzaniasza piramidy te pochodzą z II wieku. Jego definicja nie odbiega zbytnio od tradycji, ponieważ napisał, że te piramidy służą również jako grobowce.

Najbardziej niezwykłą z tych piramid jest Piramida Hellinikon. Istnieje wiele teorii na temat jej funkcji, od bycia bazą wojskową po ośrodek rolniczy. Najciekawsze z nich wszystkich jest to, że mogła to być placówka dla egipskich najemników, prawdopodobnie mająca wpływ na budowę innych piramid.

8. Piramida Cestiusza – Włochy

Piramida Cestiusza to piramida z epoki rzymskiej w Rzymie we Włoszech, zbudowana jako grobowiec dla Gajusza Cestiusza, członka korporacji religijnej Epulones. Zdjęcie: Twitter

Jak często będziesz miał okazję zobaczyć dobrze zachowaną starożytną rzymską budowlę, nie mówiąc już o kształcie piramidy? Piramida Gajusza Cestiusza została zbudowana dla rodziny — jak się domyślacie — Gajusza Cestiusza. Był szefem płodnej korporacji religijnej w starożytnym Rzymie i został uhonorowany tą piramidą jako swoim grobowcem.

Piramida jest zbudowana z cegły i cementu, ozdobiona i pokryta białym marmurem. Inskrypcje wyryte informują, kim był Gajusz Cestiusz. Chociaż jego grób został zapieczętowany po zakończeniu budowy, rabusie niestety przeniknęli do komory grobowej w poszukiwaniu kosztowności.

Należy zauważyć, że odwiedzanie tej strony jest możliwe tylko w każdą drugą i czwartą sobotę każdego miesiąca. Jest to jedna z piramid na całym świecie, do której odwiedzający muszą wcześniej umówić się na wycieczkę.

Starożytne piramidy znalezione w Azji

9. Gunung Padang – Indonezja

Piramida Gunung Padang jest jednym z najbardziej przekonujących dowodów na to, że historia ludzkości rozciąga się przed ostatnią epoką lodowcową, która wymazała prawie wszystkie dowody na istnienie naszych zaawansowanych przodków. Zdjęcie: Twitter

Mówi się, że Gunung Padang jest najstarszą piramidą na świecie, a dane sugerują, że została zbudowana około 20 000 lat p.n.e. Ta megalityczna struktura znajduje się w Zachodniej Jawie.

Jej przeznaczenie było przedmiotem wielu dyskusji. Gunung Padang jest uważane za święte miejsce dla większości ludzi, ponieważ uważa się, że jest to próba stworzenia pałacu przez króla Siliwangi z dnia na dzień. Inne badania sugerują, że jest to szyja starożytnego wulkanu, a nie struktura stworzona przez człowieka. Niezależnie od tego, jest to widok, który warto zobaczyć, jeśli masz szansę odwiedzić to miejsce.

10. Podwodna piramida Yonaguni – Japonia

Zdjęcie: Twitter

Piramida Yonaguni w Japonii wyróżnia się spośród innych piramid na całym świecie przez to, że jest zanurzona pod wodą. Położona na południe od Wysp Riukiu, Yonaguni stała się popularnym miejscem do nurkowania, ponieważ poza formacjami skalnymi jest idealnym miejscem do obserwacji rekinów młotów.

Jest również prawdopodobnie najbardziej tajemnicza, ponieważ naukowcy nie mogą się zgodzić, czy jest dziełem człowieka, czy też powstała w sposób naturalny. Jedna ze stron sugeruje, że pomnik uformowały częste trzęsienia ziemi i silne prądy. Inni sugerują, że zatonęła struktura z zaginionego kontynentu. Jeśli jej historia jest przedmiotem spekulacji, dlaczego nie dać się ponieść wyobraźni?

11. Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin – Chiny

Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin na obrzeżach Xi’an jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych na świecie. Każda z tysięcy rzeźb wojowników została wykonana indywidualnie, sprawiając wrażenie, że są prawie żywi. Zdjęcie: Twitter, Twitter

Piramidy znalezione na północny zachód od Chin służą temu samemu celowi, co budowle zbudowane w Egipcie: mauzolea dla członków rodziny królewskiej. Te powstały w okresie końcowego podziału epoki kamienia. Chociaż istnieje kilka takich piramid rozsianych po prowincji Shaanxi, najbardziej znaną z nich jest Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin.

Oprócz ekstrawaganckiej architektury piramidy, najbardziej znana jest z tego, że jest częściowym miejscem Armii Terakotowej. Uważa się, że ta armia posągów złożona z żołnierzy z brązu i kamienia, rydwanów i koni została wzniesiona w celu ochrony grobowca przed intruzami. Mówi się, że odkopanie całości zajmie wieki, co oznacza, że współczesna archeologia tylko zarysowała powierzchnię!

12. Świątynia Brihadisvara – Indie

Historycy i archeolodzy od dawna zastanawiają się, jak dokładnie zbudowano świątynię. Nigdzie w pobliżu nie można znaleźć granitu – przynajmniej w promieniu 80 km. Jednak świątynia składa się z 130 000 ton, często ogromnych, gigantycznych kawałków. Zdjęcie: Twitter

W przeciwieństwie do większości piramid z tej listy, funkcja świątyni Brihadisvara w Thanjavur jest bardziej jasna. Obecnie jest to czynna świątynia poświęcona bóstwu Śiwie, odwiedzana przez praktykujących Hindusów. Jest to jedna z części Wielkie Żywe Świątynie Chola, z których wszystkie są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dowiedzenie się o początkach Świątyni Brihadisvara może być zdumiewające. Została zbudowana u szczytu imperium Chola przez króla Rajaraja I, między 1003 a 1010 rokiem n.e. Historycy często są zdumieni, jak kompleks świątynny jest zbudowany z granitu, mimo że najbliższe złoża tego minerału znajdują się 80-130 km dalej. Uważa się, że słonie były używane do transportu dużych ilości kamienia do budowy świątyni, a jej budowniczowie zastosowali starożytną technikę cięcia kamienia, która odłamywała skały za pomocą opadów deszczu.

Same rzeźby świątyni Brihadisvara skrywają bardzo wiele tajemnic i historii. Ale nawet jeśli nie lubisz słuchać historii, nikt nie może oderwać wzroku od piękna tej świątyni.