120 mln euro na budowę zakładu recyklingu od podstaw w Polsce

0
212
Jesteśmy dumni, że możemy pomóc Polsce stać się ekologicznym krajem. Nasz pakiet o wartości 120 mln euro wesprze budowę zakładu recyklingu od podstaw w Polsce. Zakład będzie wydobywał rzadkie metale ze zużytych katalizatorów samochodowych, akumulatorów pojazdów elektrycznych i innych odpadów elektronicznych. Źródło: Twitter/The EBRD

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył całkowity pakiet finansowania o wartości około 120 mln euro na wsparcie budowy zakładu recyklingu od podstaw w południowej Polsce.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczył całkowity pakiet finansowania o wartości około 120 mln euro na wsparcie budowy zakładu recyklingu od podstaw w południowej Polsce. Zakład będzie wydobywał metale rzadkie z odpadów samochodowych, akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) i innych e-odpadów.

Czytaj: Rocznie na wysypisko będzie trafiać 75 milionów ton metrycznych zużytych urządzeń elektrycznych do 2030 roku

EBOR zapewnił firmie Elemental długoterminowe finansowanie w formie inwestycji kapitałowych o wartości 75 mln USD poprzez podwyższenie kapitału w ramach oferty prywatnej o wartości 290 mln USD wraz z International Finance Corporation (IFC) i Polskim Funduszem Rozwoju (PFR).

Oddzielnie EBOR udziela pożyczki w wysokości do 52 mln euro, która została podpisana 5 stycznia 2023 roku, zwiększając całkowite finansowanie EBOR dla nowego zakładu recyklingu firmy Elemental do około 120 mln euro.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nowe inwestycje kapitałowe i dłużne EBOR są w całości dedykowane nowemu zakładowi recyklingu Elemental w Zawierciu, którego budowę EBOR początkowo wsparł w 2021 roku kwotą 25 mln euro długoterminowego finansowania dłużnego.

Zakład będzie przetwarzał złom produkcyjny i zużyte baterie litowo-jonowe (LiB) z pojazdów elektrycznych i innych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony czy laptopy, a także metale z grupy platynowców (PGM) z odpadów samochodowych. Obiekt będzie obejmował hutę, strzępiarkę i rafinerię.

Ponadto środki z EBOR zostaną przeznaczone na sfinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej 37 MW do zasilania oraz na prace z tym związane.

Rzadkie metale, w tym lit, platyna, pallad i nikiel, są kluczem do produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i odpadów motoryzacyjnych i pierwotnie pozyskiwane są głównie z kopalń poza Europą. Ich wydobycie i rafinacja często wiąże się z dużym śladem węglowym, społecznym i środowiskowym. Recykling i produkcja metali wtórnych oraz ich ponowne wykorzystanie jako surowców do nowych produktów może zmniejszyć związane z tym emisje gazów cieplarnianych nawet o 98 procent w porównaniu z pierwotnymi wzorcami odniesienia.

Czytaj: W Warszawie pojawiły się recyklomaty.

Frederic Lucenet, dyrektor ds. produkcji i usług w EBOR, powiedział: „Finansowanie Elemental przez EBOR jest podstawą wspierania odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym. Wykorzystanie metali wtórnych w LiB do pojazdów elektrycznych wspiera przejście na gospodarkę niskoemisyjną, przyczyniając się w ten sposób do łagodzenia zmiany klimatu w sektorze transportu. Pakiet ten jest kontynuacją kilku dużych projektów finansowanych przez EBOR w sektorze elektromobilności w Polsce i innych krajach, w których EBOR prowadzi działalność.”

„Cieszymy się, że możemy współpracować z założycielem Elemental, Pawłem Jarskim i nie możemy się doczekać wsparcia go i jego utalentowanego zespołu w kolejnej fazie rozwoju firmy” — powiedział Tamas Nagy, dyrektor EBOR ds. kapitałowych.

Założona w 2010 roku firma Elemental koncentruje się na ekstrakcji PGM, takich jak pallad, platyna i rod, z SAC oraz koncentratu złota, srebra i miedzi z e-odpadów, w tym sprzętu elektrycznego i elektronicznego, płytek drukowanych i złomu metali nieżelaznych. Firma Elemental rozwinęła dużą sieć punktów zbiórki i przetwarzania w krajach bałtyckich, Finlandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii, a także w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce ponad 12,4 mld euro. W 2022 roku Bank zainwestował w Polsce 990 mln euro, z czego 8% przeznaczono na projekty wspierające przejście na zieloną gospodarkę.