13 imponujących zwierząt z listy zagrożonych gatunków. Są naprawdę piękne!

0
772
views

Podczas gdy Matka Natura ma ogromną siłę i zawsze wygra z człowiekiem, tak zwierzęta muszą stawiąc czoła niszczycielskim skutkom utraty siedlisk, kłusownictwa i zmian klimatu. Wszystko sprowadza się do jednego czynnika: ludzi!

Działania człowieka spowodowały, że ponad 41 tysięcy zwierząt zostało uznanych za „gatunki zagrożone wyginięciem”, a prawie 20 tysięcy z nich sklasyfikowano jako krytycznie zagrożone, bliskie wyginięcia.

Jeśli ludzie w takim samym tempie będą niszczyć naszą planetę, jak dotychczas, następne pokolenia nie będą mogły cieszyć się tymi zwierzętami. Będą je podziwiać ze zdjęć w internecie i z książek przyrodniczych.

Dziś prezentujemy fotografie ukazujące te wyjątkowe, imponujące zwierzęta, które znalazły się na liście gatunków zagrożonych. Zobacz, jakie są piękne i oryginalne.

1. Ryś iberyjski

Ten gatunek dzikiego kota, pochodzodzącego z Półwyspu Iberyjskiego w południowo-zachodniej Europie, gwałtownie spadł od wczesnych lat dziewięćdziesiątych. W 2002 r. badanie wykazało, że na świecie pozostało tylko 100 rysi iberyjskich, które przeżyły w Andaluzji w Hiszpanii, w dwóch izolowanych populacjach lęgowych.

IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) umieściła tego dzikiego kota na liście zagrożonych gatunków z powodu zmian klimatu, zniszczenia muraw i siedlisk leśnych, nadmiernego polowania, kłusownictwa i utraty głównego pożywienia rysia Iberyjskiego, królika europejskiego. Dziki kot żywi się wyłącznie królikami europejskimi, więc kiedy populacje królików gwałtownie spadły w latach 90. z powodu wirusa zwanego myksomatozą, poważnie wpłynęło to na te koty.

2. Czerwona panda

Szacuje się, że tylko 10 tysięcy czerwonych pand pozostaje na wolności, ale trudno jest ustalić dokładną liczbę ze względu na ich nieśmiałość i powściągliwość oraz nocne życie. Prawie 50% czerwonych pand żyje we wschodnich Himalajach. Ich umiejętna i akrobatyczna natura pozwala im pozostać na drzewach.

Czerwona panda została umieszczona na liście zagrożonych gatunków przez IUCN, ponieważ populacja stale spada w wyniku kłusownictwa, chowu wsobnego (co powoduje więcej problemów zdrowotnych) oraz utraty i fragmentacji siedlisk. Była premier Indii, Indira Gandhi, miała kiedyś czerwoną pandę jako zwierzę domowe. Trzymała zwierzę w specjalnym domku na drzewie.

3. Suhak stepowy (antylopa Saiga)

Ten krytycznie zagrożony gatunek poniósł masową śmierć w latach 80. XX wieku, w latach 2010-2014 co roku ginęła duża liczba suhaków stepowych. Badania pokazują, że cieplejsza pogoda i wilgotność były główną przyczyną śmierci, ponieważ spowodowały, że bakteria tego gatunku przedostała się do krwiobiegu, powodując zatrucie krwi. Następnie, w latach 2015-2016, bakteria o nazwie Pasteurella multocida spowodowała śmierć ponad 120 000 antylop Saiga.

Dziś Saiga występuje tylko w jednym miejscu w Rosji i na trzech obszarach Kazachstanu. W miesiącach zimowych migrują do Uzbekistanu i Turkmenistanu. Obecnie na świecie jest tylko 50 tysięcy antylop Saiga; było ich ponad milion na początku lat 90.

4. Nosacz sundajski

Najbardziej znanym przejawem popularności nosaczy są powstające od około 2007 roku memy internetowe korzystające z podobizny małpy. Internauci w sposób satyryczny ukazują stereotypy na temat mieszkańców Polski, potocznie nazywanych „januszami”.

Plantacja oleju palmowego i pozyskiwanie drewna spowodowały w ostatnich czterech dekadach niszczycielską utratę siedlisk dla nosacza sundajskiego, powodując zmniejszenie populacji o 50%. Małpa z dużym nosem, występująca tylko na terenie wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej, występuje w trzech krajach, które dzielą wyspę, w szczególności w Brunei, Indonezji i Malezji.

Nosacz został wymieniony jako zagrożony gatunek na liście IUCN. Oprócz utraty siedlisk, na małpę poluje się również jako przysmak ze względu na jej tradycyjne chińskie zastosowanie lecznicze.

5. Orzeł filipiński (Małpożer)

Orzeł filipiński żyje na terenach lasu Filipin i jest narodowym ptakiem tego kraju. Ten rzadki ptak, zwany także Małpożerem, zaliczany jest do najpotężniejszych ptaków na Ziemi.

Ten biało-szary orzeł znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Do 2015 r. tylko 600 sztuk tych ptaków pozostało w środowisku naturalnym z powodu wylesiania. Filipiny bardzo poważnie podchodzą do ochrony swojego ptaka krajowego: zabicie orła wiąże się z wysokimi grzywnami lub do 12 lat więzienia zgodnie z przepisami filipińskimi.

6. Legwan morski

Legwan morski występuje tylko na Wyspach Galapagos. Wygląda tak, jakby pochodził z ery triasowej dinozaurów z kolcami, długimi i ostrymi pazurami oraz ich dziwną mieszanką czerni, czerwieni, zieleni i żółci.

Legwan morski jest jedyną jaszczurką zdolną do pływania i polowania w wodzie, klasyfikując gatunek jako gad morski. IUCN uznał tę jaszczurkę za gatunek bliski wyginięcia w powodu niszczenia siedlisk i turystyki, co stanowi potencjalne zagrożenie dla tego gatunku. Na świecie jest obecnie od 200 000 do 300 000 legwanów morskich.

Czytaj: Młody słonik ruszył na ratunek. Myślał, że mężczyzna się topi…

7. Ara Wojskowa

Niszczycielskie konsekwencje wylesiania w Ameryce Południowej i Meksyku poważnie wpłynęły na dziką populację papugi Ary Wojskowej. Papuga jest nadal powszechnie sprzedawana jako zwierzę domowe, ale na świecie jest ich tylko 10 000.

Schwytanie tych wspaniałych ptaków po to, aby je sprzedawać jako zwierzę domowe przyczyniło się również do szybkiego spadku światowej populacji Ary Wojskowej w ciągu ostatnich 50 lat. Od 2013 roku papuga jest wpisana na listę gatunków zagrożonych, takich jak Czerwona Lista IUCN i CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem), załącznik I, który chroni papugi przed łapaniem do handlu.

8. Ślimaki morskie (Anioły morskie)

Nie mylić z meduzami i innymi podobnymi gatunkami, Anioły morskie to małe ślimaki morskie, które zwykle pływają w dużych grupach. Żelatynowe i przezroczyste organizmy znajdują się w zimnych oceanach pod lodem i w równikowych morzach tropikalnych.

Anioły morskie zazwyczaj poruszają się powoli, ale mogą uderzać „skrzydłami” z prędkością raz lub dwa razy na sekundę, aby zwiększyć prędkość w celu ścigania zdobyczy. Są mięsożerne i żywią się swoimi bliźniakami, zwanymi Thecosomata, ze względu na swoje skorupy. 
Z powodu drastycznych zmian globalnych temperatur populacja Aniołów morskich gwałtownie spada.

9. Łuskowiec biały

Zwany także trójgłową łuskowiczą i łuskowicą białolistną, jest przedmiotem szeroko zakrojonych i surowych polowań i eksploatacji mięsa dzikich zwierząt i tradycyjnej medycyny w Afryce Równikowej. Gatunek ten jest właściwie najczęstszym gatunkiem łuskowców na afrykańskim rynku dzikiego mięsa.

W latach 1993–2008 konserwatorzy uważają, że populacja łuskowców białawych zmniejszyła się o 25%, głównie z powodu polowania na mięso dzikich zwierząt. Jego status zmienił się z „Drobnej troski” na „Niemal zagrożony” z powodu nieustępliwych i niezrównoważonych polowań na łuskowce. Dokładna liczba pozostałych zwierząt nie jest znana.

10. Rokselana – złota małpka o złotym nosie

Jej złote błyszczące włosy i wąski nos nadają jej imię złotej małpki o płaskim nosie, dokładnie Rokselana. Ten gatunek małpy pochodzi z górskich lasów w środkowych i południowo-zachodnich Chin, gdzie śnieg zwykle występuje w sezonie zimowym. Rokselana jest tak naprawdę jedynym naczelnym nie będącym człowiekiem, zdolnym wytrzymać bardzo niskie temperatury.

Populacja tej małpy jest w niebezpieczeństwie, ponieważ w naturalnym środowisku pozostało ich tylko od 8 000 do 15 000 sztuk. Rokselany wymierają z powodu utraty siedlisk i zbiorów martwych drzew, które zawierają ich główne źródło pożywienia – porosty. Ten gatunek małpy jest bardzo szczególny, jeśli chodzi o wybór pożywienia, więc wszelkie szkody w jego naturalnym środowisku mają szkodliwe skutki.

11. Ogoniasty lemur

Występuje na wyspie Madagaskar, ogoniasty lemur zamieszkuje kolczaste zarośla lasów na południu wyspy. Są niezwykle towarzyskimi zwierzętami, spędzają czas wspólnie i opalają razem w grupach do 30 osób.

Podczas gdy wskaźnik reprodukcji lemurów ogoniastych jest wysoki w niewoli, tylko 2 tysiące zwierząt jest na wolności, dlatego są klasyfikowane jako gatunek zagrożony na Czerwonej Liście IUCN. Od 2017 roku handel zwierzętami egzotycznymi, niszczenie siedlisk i polowanie były odpowiedzialne za szybki spadek populacji ogoniastych lemurów.

12. Jesiotr bieługa

Na samicę jesiotra poluje się głównie ze względu na ikrę, ponieważ produkują one niezwykle cenny kawior z bieługi. Ogólnie cała populacja gwałtownie spadła w basenach Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego z powodu kłusownictwa i przełowienia. W wyniku całego polowania IUCN sklasyfikował tę ogromną rybę jako krytycznie zagrożoną, podczas gdy Konwencja Berneńska ogranicza handel.

W rzeczywistości wszelkie celowe polowania i zabijanie śródziemnomorskiej populacji bieługi są zabronione. W 2005 roku amerykański serwis ds. Ryb i dzikich zwierząt zakazał importu kawioru bieługi i innych produktów Belugi z Morza Kaspijskiego. Sama ryba może żyć do 118 lat.

13. Panda wielka

Panda wielka pochodzi z południowo-środkowych Chin. To, co czyni tę pandę tak przyjazną dla ludzi, to czarne plamy wokół oczu i całego ciała. Zagrożone utratą i fragmentacją siedlisk pandy klasyfikowane są jako gatunek zagrożony i tylko 1 864 z nich zostało porzuconych na wolności.

Co zaskakujące, ta niska liczba jest w rzeczywistości historią sukcesu, ponieważ liczba ta wzrosła z 1000 pod koniec lat 70. i 1596 w 2003 roku. Panda żywi się bambusem, ale w niewoli otrzymują również miód, jajka, liście krzew, pomarańcze, ignamy, banany i ryby. W naturze żywią się również innymi ziołami, a nawet mięsem, takim jak ptaki, padlina i gryzonie.

Źródło i zdjęcia: sidiario.com

Czytaj: Zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia