13 mitów na temat ciąży, w które wciąż wierzymy

0
585

Ciąża to bardzo ważny i ekscytujący okres w życiu kobiety. Nic dziwnego, że tak wyjątkowe wydarzenie jest otoczone ogromną liczbą różnych mitów i stereotypów.

Dziś obalimy 13 popularnych mitów na temat ciąży, które były (lub są) przekazywane z pokolenia na pokolenie.

13. Kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje.

© depositphotos© depositphotos

Dietetycy z Instytutu Medycyny w USA twierdzą, że jeśli kobieta ma zdrową wagę, nie musi spożywać dodatkowych kalorii w pierwszym trymestrze ciąży. Specjaliści zalecają dodawanie dodatkowych 340 kalorii dziennie w drugim trymestrze i około 450 kalorii w trzecim. Te dodatkowe kalorie powinny pochodzić z nabiału, orzechów lub chudego białka.

Dlatego przyszłe mamy powinny skupić się na zdrowym odżywianiu, a nie tylko na jedzeniu większej ilości jedzenia.

12. Ciąża czyni kobiety głupimi.

© depositphotos

Zmiany poziomu hormonów zwykle powodują, że kobiety są bardziej emocjonalne i wrażliwe, ale w czasie ciąży wiele kobiet odkrywa nowe talenty i nabywa nowe umiejętności. Na przykład niektóre z nich zaczynają malować niesamowite obrazy, jak np. Luo Qianxi, piszą książki dla dzieci, a nawet zakładają własne firmy.

Wiele aktorek z powodzeniem kontynuuje pracę nad filmami w ciąży i zadziwia nas imponującymi wynikami.

W tym samym czasie zjawisko „momnezii” naprawdę istnieje. Mózg kobiety próbuje poddać się społecznej adaptacji i nawiązać więź z dzieckiem i przyszłą matką. Dlatego niektórym kobietom trudniej jest robić kilka rzeczy jednocześnie i mogą stać się bardziej zapominalskie i roztargnione.

Czytaj: Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

11. Badanie ultrasonograficzne boli dziecko.

© depositphotos© depositphotos

Większość lekarzy zaleca, aby kobiety z prawidłowym rozwojem płodu były poddawane badaniom ultrasonograficznym 3 razy w czasie ciąży, po jednym w każdym trymestrze ciąży. Kontrolę należy wykonywać częściej tylko wtedy, gdy istnieje potencjalne zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka.

Obrazowanie ultradźwiękowe wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i w przeciwieństwie do obrazowania rentgenowskiego nie ma narażenia na promieniowanie jonizujące. Dzięki USG lekarze mogą wykluczyć ciążę pozamaciczną, określić możliwe patologie płodu, a także pomóc w porę zarówno kobiecie, jak i dziecku.

Czytaj: Mama 10 synów wreszcie urodziła córeczkę

10. Kobieta powinna urodzić swoje pierwsze dziecko przed ukończeniem 30. roku życia.

© depositphotos© depositphotos

Jeśli 30-latka dobrze o siebie dba, je zdrowo, ćwiczy i regularnie poddaje się profilaktycznym badaniom lekarskim, to ryzyko powikłań ciąży nie jest większe niż w przypadku 20-latki.

Patologie płodu i problemy podczas ciąży są związane głównie ze stanem organizmu, a nie z wiekiem biologicznym. Współczesne metody diagnozy mogą wykazywać odchylenia w rozwoju na najwcześniejszym możliwym etapie, więc kobiety mogą zaplanować ciążę, kiedy są na to naprawdę gotowe, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Większość lekarzy uważa, że idealny wiek na narodziny pierwszego dziecka to wiek kobiety w wieku 20-30 lat. A według wyników badań naukowych przeprowadzonych przez dr Johna Mirwoskiego z Teksasu idealny wiek na narodziny zdrowego dziecka to 34 lata.

9. Wszystkie kobiety w ciąży mają ochotę na słone potrawy.

© depositphotos© depositphotos

Ciało kobiety w ciąży może w bardzo dziwny sposób zasugerować, że potrzebuje pewnych brakujących składników odżywczych i minerałów.

Kobiety w ciąży mogą pragnąć nie tylko słonego, ale także słodkiego lub kwaśnego jedzenia. Ale czekolada nadal jest produktem numer jeden na liście najbardziej pożądanych produktów spożywczych.

johannesfloe.com – Art to remember

8. Wybierasz się na siłownię, na spacer lub na basen? Nie, tylko cisza i spokój przez następne 9 miesięcy.

© depositphotos© depositphotos

Jeśli kobieta w ciąży nie odczuwa żadnych problemów zdrowotnych, to regularne ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla przyszłej mamy. Sport nie tylko pomaga zachować dobrą kondycję, ale także korzystnie wpływa na rozwój płodu i może ułatwić proces porodu. Natura dba o wszystko, dlatego mięśnie i ścięgna kobiety w ciąży stają się bardziej elastyczne i mocniejsze.

Pamiętaj, że w sprawie intensywności treningów zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem i doświadczonym instruktorem fitness.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

7. Seks w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku.

© depositphotos© depositphotos

Niebezpieczeństwo seksu w czasie ciąży jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Mówi się, że jest to szkodliwe dla dziecka, nieprzyjemne dla matki, a nawet niemoralne.

Ale jeśli kobieta nie odczuwa żadnego dyskomfortu, aktywność seksualna nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, regularne współżycie seksualne jest korzystne dla zdrowia, ponieważ nie tylko pomaga wzmocnić mięśnie miednicy, ale także dostarcza pozytywnych odczuć przyszłej mamie. A stan emocjonalny kobiety w tym okresie jest niezwykle ważny.

6. Kobiety w ciąży nie powinny farbować włosów ani malować paznokci.

© depositphotos© depositphotos

Sekretem bajecznego wyglądu w ciąży jest zwrócenie większej uwagi na skład produktów kosmetycznych. Kobiety w ciąży powinny unikać takich składników, jak toluen, formaldehyd, kamfora, amoniak czy rezorcyna i poczekać, aż dziecko się urodzi, zanim zaczną ponownie ich używać.

Wysokiej jakości nowoczesne kosmetyki nie zawierają niebezpiecznych składników, dzięki czemu można je stosować w ciąży.

5. Spożywanie ryb i orzechów włoskich ma duży wpływ na inteligencję dziecka.

© depositphotos© depositphotos

Nie można zaprzeczyć właściwościom zdrowotnym tych produktów. Orzechy włoskie są bogate w potas i magnez, dzięki czemu wzmacniają naczynia krwionośne i serce oraz korzystnie wpływają na układ nerwowy. Jod zawarty w rybach jest dobry dla tarczycy. Dlatego przyszła mama powinna dodać te produkty do swojej diety.

Zarówno ryby, jak i orzechy zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zachować zdrowie mózgu. Jednak ich wpływ na rozwój zdolności umysłowych przyszłego dziecka nie został naukowo udowodniony.

4. Stres jest niezwykle niebezpieczny dla kobiety w ciąży.

© depositphotos© depositphotos

Ciągły i silny stres nie jest dla nikogo korzystny. Ale wszyscy czasami znajdujemy się w stresujących sytuacjach i jest to całkowicie normalne. A Twoje podejście do stresu jest tym, co naprawdę robi różnicę.

Ciągły niepokój i martwienie się o dziecko, gdy jesteś zestresowany, jest znacznie gorsze niż krótki wybuch emocjonalny. Nie pozwól, aby małe kłopoty zepsuły Ci nastrój.

3. Niezbędny jest krem przeciw rozstępom.

© depositphotos© depositphotos

Kremy na rozstępy są często uważane za magiczne narzędzie i skuteczny sposób na rozwiązanie wszystkich problemów skórnych związanych z ciążą. Ale warto wspomnieć, że skład nie różni się zbytnio od balsamu nawilżającego. Oczywiście stosowanie takiego produktu może uelastycznić i wygładzić skórę, ale nie usunie wszystkich rozstępów.

Nie należy lekceważyć czynnika genetycznego, a także rodzaju skóry. Porozmawiaj z mamą, ciocią lub babcią i dowiedz się, jaki jest stan ich skóry po ciąży. Najprawdopodobniej czeka Cię to samo.

2. W trzecim trymestrze należy zmniejszyć zużycie wody.

© depositphotos

W przeszłości kobietom w ciąży zalecano picie mniejszej ilości płynów w trzecim trymestrze ciąży, aby uniknąć obrzęku. Autorzy bestsellerowej książki „Czego się spodziewać, gdy się spodziewasz„, wraz z naukowcami udowodnili, że zarówno obrzęk, jak i wielowodzie podczas porodu nie są związane ze spożyciem wody. Wręcz przeciwnie, wystarczająca ilość wody pomaga uporać się z tymi problemami.

Naukowcy opracowali niezwykle prosty test, aby sprawdzić, czy pijesz wystarczająco dużo. I tak, alkoholu nie ma na tej liście.

1. Twoje życie będzie takie samo po urodzeniu dziecka.

© Sarah Jessica Parker/eastnews© Anne Hathaway/eastnews

Istnieje wiele sposobów, aby ułatwić sobie pierwsze lata życia jako matki, ale należy pamiętać, że stary styl życia na pewno się zmieni. Nie będzie lepiej ani gorzej; będzie po prostu inaczej.

Tak, możesz wrócić do pracy w pierwszym miesiącu życia dziecka lub razem wyjechać na wakacje. Jednak należy liczyć się z potrzebami dziecka i je stawiać na pierwszym miejscu. Należy uwzględniać te potrzeby przy planowaniu.

Czy znasz więcej mitów na temat ciąży? Podziel się nimi z nami w komentarzach!