Strona główna Ciekawostki 13 najgorszych zawodów

13 najgorszych zawodów

0
1152
zdjęcie: www.consumerprotectionbc.ca

Marne zarobki, ciężka praca i niski prestiż społeczny – to główne cechy zawodów, o których żadna z nas nie marzy. Jakie zawody znajdują się na czarnej liście? 

Mówi się, że żadna praca nie hańbi. Są jednak zawody, które wrzucane są do worka tych wyjątkowo niewdzięcznych. O jakich stanowiskach mowa?

1. Sprzątaczka

Samo określenie „sprzątaczka” jest bardzo źle odbierane, dlatego jakiś czas temu zamieniono je na „Pani sprzątająca”. Brzmi troszkę lepiej, ale reszta pozostaje taka sama. Praca sprzątaczki to nie jest wcale łatwe zadanie, należy być silnym, zręcznym i trzeba lubić porządek. Dodatkowo należy nie przejmować się społeczeństwem, który odbiera ten zawód jako uwłaczający.

2. Szwaczka

Krawcowe i pracownice firm odzieżowych pracują za najniższe wynagrodzenie. Haniebna tradycja nędznego wynagrodzenia dla szwaczek przetrwała do dzisiaj nie tylko w Polsce. W azjatyckich zakładach pracy jest o wiele gorzej. Krawcowa w Polsce według danych z 2018 roku zarabia pomiędzy 1300 a 1500 zł netto miesięcznie.

3. Kasjerka/Sprzedawczyni 

Kasjerki zarabiają troszkę więcej niż szwaczki, ale nie dużo (niewiele ponad 2000 zł brutto). Praca „na kasie w supermarkecie” jest odbierana przez społeczeństwo jako poniżenie. Same kasjerki mówią, że to ciężka i wyczerpująca praca, a zarobki bardzo niskie. Również marnie opłacane są sprzedawczynie, chociaż wyjątkiem mogą być drogie, ekskluzywne sklepy znanych marek.

4. Telemarketer/ka

To chyba najbardziej znienawidzony zawód przez polskie społeczeństwo. Ludzie są już zmęczeni wydzwanianiem telemarketerów oferujących lepszy kredyt, lepsze ubezpieczenie, nowy pokaz garnków z prezentem niespodzianką, itd. To ciężki i niewdzięczny zawód.

5. Windykator-ka

Społeczeństwo odbiera ich jako „krwiopijców”, podobnie jak komorników, którzy tylko żerują na cudzej biedzie i nieszczęściu. Praca windykator-ki nie jest przyjemna. Trzeba mieć silny i twardy charakter oraz zarobki są wyższe niż w przypadku pozostałych zawodów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NAJBARDZIEJ ZNIENAWIDZONE IMIONA ŻEŃSKIE I MĘSKIE W POLSCE – f7dobry.com

6. Roznoszenie ulotek

To nawet nie zawód, ale chwilowe zajęcie. Najczęściej zatrudnia się ładne studentki, bezrobotnych na zasiłkach lub emerytów. Wiele osób nie wyobraża sobie stać na ulicy w deszczu i wietrze i wciskać przechodniom coś, czego w ogóle nie chcą. Przebrniesz przez to, jeśli to chwilowe zajęcie potraktujesz jako chwilową zabawę.

7. Opiekunka socjalna

Praca związana z opieką nad osobami starszymi, chorymi i zniedołężniałymi to bardzo ciężka praca fizyczna i psychiczna. Dodatkowo osoba musi wykazywać się ogromną odpowiedzialnością. Polki najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, gdzie za swoją ciężką pracę otrzymują 2-4 razy wyższe wynagrodzenie niż w Polsce.

8. Praca na magazynie

I nie ważne, czy pakujesz, ustawiasz, przeładowujesz – każda z tych czynności nie należy do łatwych i przyjemnych. Najczęściej zatrudnia się mężczyzn, ale zdarzają się też kobiety, które przerzucają towary z miejsca na miejsce. Ta praca to zabójstwo dla kręgosłupa i stawów, o głowie nie wspominając.

9. Pomoc kuchenna

Jedno z gorzej opłacanych stanowisk w gastronomicznej hierarchii. Obieranie tony ziemniaków, mycie naczyń i bycie na każde zawołanie szefa to poniżenie dla wielu osób. Kilka-kilkanaście godzin przebywa się na kuchennych zapleczach, bez okien, bez świeżego powietrza, w oparach gotowania i zaduchu. Ta praca jest tylko dla osób wytrwałych, którzy dążą do awansu.

10. Bibliotekarka

Trzeba naprawdę mocno kochać książki, żeby pracować za takie pieniądze. Bibliotekarki należą do najgorzej opłacanych zawodów w Polsce. Całymi dniami przebywają w pomieszczeniu pełnym kurzu i roztoczy oraz narażeni są na zawodowe frustracje. Alergicy odpadają od razu.

11. Praca w kostnicy 

Ten zawód kojarzony jest z ogromną niechęcią wśród Polaków. W powszechnej świadomości osoby mające styczność z przemysłem funeralnym muszą mieć problemy z nadużywaniem alkoholu. „Może kiedyś, lata świetlne temu, takie przypadki się zdarzały. Teraz nikt nie może sobie na to pozwolić. Obowiązuje pełen profesjonalizm” – mówi Darek, pracujący w kostnicy. „Dzięki naszym zabiegom na twarzach nieboszczyków nie widać śladów choroby, cierpienia. Zmarły wygląda jakby spał – sprawia wrażenie, że obojętnie gdzie się teraz znajduje – jest mu tam dobrze” – podsumowuje Tanatokosmetolog. Śmierć nie wybiera, umierają i młodzi i starzy, i biedni i bogaci.

12. Praca w ubojni 

16 000 świń zabijanych dziennie, 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Tak wygląda praca ludzi w największej ubojni w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyzysk pracowników, cierpienie zwierząt, zatruwanie środowiska naturalnego. To koszty, jakie ponosimy wszyscy, byle było jeszcze taniej. Ten zawód zdecydowanie znalazł się na liście najgorszych prac.

13. Wywóz szamba i śmieci 

Ta praca także nie kojarzy się dobrze i jest omijana szerokim łukiem.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl