13 przedmiotów, których nie wolno wkładać do zmywarki

0
1693

Jeśli posiadasz względnie nową zmywarkę, możesz umieścić w niej praktycznie każdy rodzaj przyborów kuchennych. Większość przedmiotów które kupujesz, zawierają oznaczenia informujące o tym, czy należy je myć ręcznie, czy też można je włożyć do zmywarki.

Zdarza się jednak, że niektóre produkty nie zawierają żadnych oznaczeń i po włożeniu ich do zmywarki ulegną uszkodzeniu, a nawet mogą zniszczyć zmywarkę. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę 13 przedmiotów, których nigdy nie wolno wkładać do zmywarki.

1.Drewno

Drewniana deska do krojenia to pierwszy przedmiot, który nigdy nie wolno wkładać do zmywarki. Wszystko dlatego, że temperatura w zmywarce stanie się najpierw bardzo gorąca i będzie wewnątrz mokro, a następnie szybko temperatura stanie się zimna i będzie sucho. Ten proces może być bardzo szkodliwy dla Twojej drewnianej deski. Zasada ta nie dotyczy tylko drewnianych desek do krojenia, ale również wszelkich drewnianych przyborów kuchennych. Kiedy drewno zaczyna pękać w zmywarce, może uszkodzić inne naczynie, a nawet samo urządzenie. Naszą radą jest ręczne czyszczenie drewnianych przyborów kuchennych i desek do krojenia zaraz po ich użyciu.

2. Porcelana

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj porcelany można myć w zmywarce. Porcelana antyczna malowana jest przeważnie ręcznie i nie będzie sobie w stanie poradzić z wysokimi temperaturami zmywarki. Nie chcesz chyba, żeby zmarnowała się piękna, stara kolekcja Twojej babci? Przepiękne detale na porcelanie mogą bardzo łatwo zniknąć, jeśli włożysz naczynia do zmywarki. Zaleca się ręczne czyszczenie malowanej, wręcz antycznej porcelany. Nawet jeśli przedmioty mają tylko małe srebrne lub złote detale na bokach, znacznie lepiej i bezpieczniej wyczyścić je ręcznie.

3. Noże kuchenne

Podobnie jak inny sprzęt kuchenny, noże kuchenne wymagają, by o nie należycie dbać. Bez względu na markę czy rodzaj noża, który kupisz, niezwykle ważne jest, aby oczyścić i wysuszyć noże zaraz po ich użyciu. Jednakże nigdy nie wolno myć noży kuchennych w zmywarce, ponieważ może to je poważnie uszkodzić. Noże najlepiej czyścić ręcznie, letnią wodą i płynem do mycia naczyń. Zalecane jest użycie szczotki do naczyń zamiast gąbki, aby zapobiec uszkodzeniom. Nie wolno też zostawiać noża do wyschnięcia. Zamiast tego, weź ściereczkę i trzymając nóż ostrzem skierowanym od siebie wybieraj go pionowymi ruchami prosto do krawędzi.

4. Praska do czosnku


Praska do czosnku to bardzo przydatne narzędzie do wykorzystania w kuchni. Jednak może okazać się, że ciężko ją prawidłowo wyczyścić. Można włożyć praskę do zmywarki, ale problem polega na tym, że nigdy nie będzie tak czysta, jakbyście tego chcieli. Pozostałości czosnku utkną w otworach praski. Dlatego nie jest dobrym pomysłem korzystanie ze zmywarki, jeśli chcesz, aby praska była czysta. Praskę najlepiej myć ręcznie, płucząc pod letnią wodą. Jeśli to konieczne, użyj szczotki do naczyń, aby usunąć resztki czosnku.

5. Termos

Chociaż są termosy, które można myć w zmywarce, to jednak większości nie można. Woda ze zmywarki może uszkodzić pewne warstwy termosu, przez co termos straci zdolność utrzymywania ciepła napoju. Jeśli używasz termosu codziennie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby utrzymać go w czystości, jest używanie ciepłej wody i płynu do naczyń. Użycie sody oczyszczonej to kolejny świetny sposób na dokładnie wyczyszczenie wnętrza termosu. Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do termosu i napełnij go wodą. Pozostaw do nasiąknięcia na kilka godzin, a następnie spłucz wodą. Aby wyczyścić zewnętrzną część termosu umieść termos w letniej wodzie z płynem do naczyń na około 30 minut. Następnie spłucz wodą.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sprawdź jak łatwo i szybko usunąć ten uciążliwy tłuszcz. Filtr od okapu będzie jak nowy!

6. Patelnie i inny sprzęt kuchenny z miedzi

Miedziane patelnie i inny miedziany sprzęt kuchenny również nie nadają się do zmywania w zmywarce. Miedź nie reaguje dobrze na bardzo agresywne działanie płynu do zmywarek, którego używamy. Aby wyczyścić miedziane garnki i patelnie można użyć mieszanki z mąki,octu i soli. Zapewne masz używasz tych produktów podczas gotowania, więc na pewno masz je pod ręką. Dodatkowo, używanie tych produktów jest bardzo bezpieczne. W przeciwieństwie do chemicznych środków czyszczących, ta mieszanka nie jest szkodliwa dla zdrowia, jeśli przypadkowo pozostawisz resztki na patelni podczas czyszczenia.

7. Patelnie żeliwne

Żeliwo jest odporne na bardzo wysokie temperatury, co sprawia, że patelnie żeliwne są idealne do przygotowywania ryb czy mięsa. Z drugiej strony, patelnie żeliwne są trudne do czyszczenia. Nie można wkładać tych patelni do zmywarki właśnie z prostego powodu, że uszkodzisz powłokę. Poza tym przyspieszysz proces rozwoju rdzy. Czy zatem powinno się czyścić żeliwne patelnie płynem do naczyń? Nie, nie powinno się. Płynu do naczyń można użyć praktycznie do wszystkiego, oprócz żeliwnych patelni. Płyn do naczyń oddziałuje niekorzystnie na wierzchnią warstwę patelni i w rezultacie spowoduje jej uszkodzenie. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie żeliwnych patelni jest użycie papierowych ręczników i soli morskiej. Pocierając nią delikatnie powierzchnię patelni pozbędziesz się pozostałości spalenizny, po czym możesz opłukać patelnię letnią wodą i wyczyścić szczotką kuchenną. Nie zapomnij wysuszyć patelni natychmiast po jej wyczyszczeniu, ponieważ inaczej będzie rdzewieć.

8. Plastik

Pod wpływem wysokiej temperatury tworzywo sztuczne może ulec odkształceniu, a nawet stopnieniu.

9. Ceramiczne patelnie z powłoką anty-adhezyjną

Nigdy nie należy wkładać patelni do zmywarki. Ręczne czyszczenie zapobiegnie ich uszkodzeniu. Dotyczy to wszystkich patelni, ale w szczególności tych z warstwą anty-adhezyjną i zdecydowanie tych wykonanych z ceramiki. Z uwagi na to, że w zmywarce nie ma szczotek, które by wykonywały całą pracę, urządzenie czyści naczynia za pomocą silnego płynu czyszczącego. Płyn ten uszkodzi patelnię. Ręczne czyszczenie patelni nie tylko zapobiegnie jej uszkodzeniu i zardzewieniu, ale także utrzyma ją w nienaruszonym stanie przez znacznie dłuższy czas.

10. Słoiki z etykietami

Jeśli chcesz zachować słoik po jego opróżnieniu, powinieneś usunąć etykietę przed włożeniem do go zmywarki. Jeśli tego nie zrobisz, może się zdarzyć, że etykieta odklei się w zmywarce. Może ona następnie utknąć w filtrze, usunięcie jej może się okazać niemożliwe i nie obejdzie się bez profesjonalnej naprawy. Aby usunąć etykietę ze słoika, należy umieścić go w wiadrze wypełnionym gorącą wodą i dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Jeśli pozwolisz temu nasiąknąć przez 30 minut, łatwo usuniesz etykietę ze słoika.

11. Aluminiowe garnki i patelnie

Płyn do naczyń, który używamy w zmywarkach zawiera głównie kwas. Jeśli włożysz aluminiowe garnki lub inne aluminiowe naczynia do zmywarki, oddziaływanie kwasu na aluminium sprawi, że zardzewieją. Oczywiste więc jest, że wkładanie aluminiowych naczyń do zmywarki nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest ręczne czyszczenie garnków przy użyciu delikatnego płynu do mycia naczyń, czy nawet mieszaniny octu i soli. Nigdy nie używaj wybielaczy ani sody oczyszczonej do czyszczenia aluminium, ponieważ mogą one uszkodzić patelnie.

12. Płyn do naczyń

Masz dużo naczyń do zmywania i nie masz tabletek do zmywarki? Wydaje się, że dobrym pomysłem byłoby zamiast tego użyć płynu do naczyń, prawda? Z doświadczenia wiem, że tak nie jest. Płyn do naczyń nie tylko zmieni Twoją kuchnię w pienistą imprezę, ale także uszkodzi Twoją zmywarkę. Jeśli koniecznie musisz wyczyścić naczynia, lepiej jest umieścić trochę sody oczyszczonej w komorze do wkładania tabletek do zmywarki. Nie rób tego zbyt często, ponieważ soda oczyszczona może uszkodzić szklanki. Mówiąc wprost, naprawdę radzimy zmywać naczynia ręcznie, jeśli zabraknie tabletek do zmywarki.

13. Kieliszki kryształowe

Jeśli masz piękne kryształowe kieliszki, powinieneś pamiętać, że są bardzo delikatne. Gorąca woda może je uszkodzić i sprawić, że będą wyglądać na zmatowiałe. Przed ich czyszczeniem przeczytaj instrukcję producenta, ponieważ właściwie tylko niewielki procent kryształowych przedmiotów może być czyszczony w zmywarce. W większości przypadków wskazane jest, aby dla pewności po prostu czyścić je ręcznie. Jeśli zdecydujesz się wyczyścić kryształowe kieliszki ręcznie, użyj letniej wody i odrobiny płynu do płukania używanego w zmywarkach, a następnie opłucz i osusz kieliszki ścierką do naczyń.

Źródło: factaholics.com

Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zajrzyj do f7wroclaw.pl