14 gwiazd dzięki którym świat staje się lepszym miejscem

0
405

Gwiazdy to ludzie, których lubimy oglądać, czy to nasz ulubiony aktor, który zawsze daje z siebie wszystko w filmach, czy piosenkarka, która nigdy nie zawodzi swoimi piosenkami i albumami, a może to ktoś, kogo żarty znamy na pamięć i mimo to nadal śmiejemy się za każdym razem, gdy je słyszymy.

Zasadniczo lubimy oglądać gwiazdy, chcemy patrzeć, jak dana osoba odnosi sukcesy, ale jednocześnie surowo osądzać go za pomyłki.

Ale jest też inna strona gwiazd, ta, która pochodzi z ich własnego moralnego kompasu. I właśnie to wyróżnia niektórych ludzi spośród innych. Może to być po prostu przyzwoite zachowanie, bezinteresowny czyn lub jakaś głębsza pomoc potrzebującym.

Oto gwiazdy, dzięki którym świat staje się lepszym miejscem.

1. Keanu Reeves założył program badań nad rakiem, który pomaga szpitalom dziecięcym.

GQ

Keanu Reeves miał swoje wzloty i upadki w karierze, ale fani zawsze go uwielbiali – i nie bez powodu! Odkąd zagrał w Matrixie, Reeves zrobił wiele godnych pochwały rzeczy.

Jego działania filantropijne obejmują utworzenie prywatnej fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem, która pomaga szpitalom dziecięcym.

Ponadto ABC News poinformowało w 2001 roku, że Reeves zrzekł się ponad 50 mln dol. ze swojej 70-milionowej gaży za dwa sequele „Matriksa”, by mogły one powędrować do zespołu ds. efektów specjalnych i kostiumów w Matrixie, ponieważ aktor czuł, że to oni stworzyli film.

Czytaj: Mocne wypowiedzi Keanu Reeves’a, które otwierają oczy na świat

2. Benedict Cumberbatch opowiada się za równą płacą i zachęca innych do tego samego.

Britannica

Benedict Cumberbatch, aktor, który zagrał w ulubionym przez fanów filmie Sherlock i Doktor Strange, to nie tylko utalentowana osoba. Poświęca się również pomocy swoim współpracownikom – a dokładniej kobietom. Opowiadał się za równą płacą kobiet i mężczyzn i przyjął stanowisko: „Jeśli kobieta nie zarabia tyle samo co mężczyzna, nie robię tego”.

3. Ricky Gervais jest od dawna zwolennikiem praw zwierząt, otrzymując nagrody za swoją pracę.

rickygervais

Ricky Gervais jest dobrze znany ze swojego kąśliwego humoru, ale niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że jest również zwolennikiem praw zwierząt!

Podobno jest nawet gotów zostawić swoją fortunę (lub przynajmniej jej część) na rzecz organizacji charytatywnych zajmujących się zwierzętami. Zbierał pieniądze na różne szczytne cele, pomagając zwierzętom na całym świecie, a kilka lat temu otrzymał nawet nagrody za wspieranie praw zwierząt.

4. Fundacja Dolly Parton bierze udział w globalnej filantropii.

Britannica

Dolly Parton powinna być znana nie tylko ze swojej muzyki, ale także ze swojej filantropii! Piosenkarka założyła Fundację Dollywood, organizację non-profit, która obejmuje programy, takie jak The Biblioteka Wyobraźni, która wysyła książki do dzieci na całym świecie, aby pomóc w promowaniu umiejętności czytania i pisania. Jej fundacja oferuje również stypendia i pomoc finansową potrzebującym.

Czytaj: Wrocławski Budynek Concordia Design najlepszy na świecie!

5. Ashton Kutcher założył organizację non-profit zajmującą się zwalczaniem handlu ludźmi.

ashton kutcher

Znany aktor Ashton Kutcher poświęca czas i środki na walkę z handlem ludźmi. W 2012 roku wraz ze swoją byłą żoną Demi Moore założył Thorn, organizację pomagającą chronić dzieci przed handlem ludźmi.

Celem organizacji non-profit jest wykorzystanie zasobów firm technologicznych, takich jak Google, Yahoo, Microsoft, Facebook i Tumblr, do pomocy agencjom rządowym w ich pracy na rzecz powstrzymania pornografii dziecięcej i handlu ludźmi w Internecie.

6. George Michael po cichu przekazywał darowizny na cele charytatywne przez lata, nawet będąc wolontariuszem w swoim czasie.

georgemofficial

George Michael był dowodem na to, że cicha dobroć przemawia głośniej niż słowa. Był wieloletnim zwolennikiem Project Angel Food, organizacji charytatywnej non-profit z Los Angeles.

Jego darowizny były dawane po cichu, ale po jego śmierci ludzie zaczęli publicznie oklaskiwać piosenkarza za przekazanie pieniędzy i pomoc tysiącom ludzi przez lata. Oprócz pieniędzy, Michael poświęcił również swój czas na cele charytatywne!

7. Współtwórca Simpsonów, Sam Simon, poświęcił swoją fortunę organizacjom charytatywnym dla zwierząt.

FoundationINTERVIEWS

Sam Simon był jednym z twórców Simpsonowie. Powinien jednak być równie znany ze swoich charytatywnych celów. Stworzył Fundację Sam Simon, której celem jest szkolenie psów słyszących, które są w stanie ostrzegać swoich niedosłyszących właścicieli o różnych dźwiękach.

Organizacja charytatywna pomaga również weteranom, zapewniając im psich towarzyszy pomagających w ich PTSD. Po śmierci Simona jego fortuna trafiła do kilku organizacji charytatywnych zorientowanych na zwierzęta, głównie do jego własnej fundacji.

8. Emma Watson została Ambasadorką Dobrej Woli kobiet ONZ i wypowiadała się o problemach globalnych

Emma Watson

Aktorka Emma Watson jest Ambasadorką Dobrej Woli Kobiet ONZ i ma na swoim koncie wiele godnych pochwały działań, w tym promowanie edukacji dziewcząt, sprawiedliwego handlu i odzieży organicznej.

Z pomocą humanitarną podróżowała także do Bangladeszu, Zambii i obszarów wiejskich w Afryce. Watson została także ambasadorką Camfed International. Założyła także feministyczny klub książki Our Shared Shelf (Nasza Wspólna Półka), którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet i zachęcenie do czytania (niestety, klub jest obecnie nieaktywny).

9. Ian Somerhalder założył organizację, której celem jest zachowanie dzikiej przyrody.

Ian Somerhalder

Ian Somerhalder jest aktorem i ekologiem, który sporo zainwestował w ratowanie i ochronę dzikiej przyrody.

Stworzył Fundację Ian Somerhalder w celu rozwoju nauki, promowania ochrony zasobów naturalnych i wspierania pokrzywdzonych. Fundacja wspiera programy mające na celu ochronę środowiska i ma specjalne dotacje na pomoc potrzebującym zwierzętom.

10. Fundacja Leonarda Dicaprio jest poświęcona pomocy planecie.

Inception (2010)

Leonardo DiCaprio jest dobrze znany nie tylko ze swoich kultowych ról; jest bardzo oddanym orędownikiem walki ze zmianami klimatycznymi.

Ponad dziesięć lat temu założył Fundację Leonardo DiCaprio, organizację zajmującą się ochroną i dobrobytem Ziemi i jej mieszkańców. Fundacja wspiera różnorodne kampanie i inicjatywy, finansuje sześć programów poświęconych ochronie przyrody, a nawet przyznaje dotacje.

Czytaj: 13 ujęć z filmu „Titanic”, które zdradzają, jak kręcono sceny

11. Dziedzictwo Oprah Winfrey obejmuje zapewnienie edukacji potrzebującym.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey jest słusznie uważana za jedną z najbardziej wpływowych osób w tym wieku.

Stworzyła Fundację Charytatywną Oprah Winfrey, aby pomagać potrzebującym, oferując pomoc i edukację. Fundacja zbudowała Akademię Przywództwa dla Dziewczyn w RPA.

Organizacja finansowała również edukację i zapewniała stypendia potrzebującym studentom. Winfrey mówiła o ochronie dzieci krzywdzonych, co zaowocowało utworzeniem rejestru osób krzywdzących dzieci, pod nieoficjalnym tytułem „Oprah Bill”.

12. Ambasadorka Dobrej Woli UNHCR Angelina Jolie angażuje się w wiele działań filantropijnych.

The Tourist (2010)

Amerykańska aktorka i reżyserka Angelina Jolie jest oddaną działaczką na rzecz praw człowieka.

Działalność filantropijną rozpoczęła prawie dwie dekady temu, kiedy kręciła w Kambodży. Została zaangażowana w pracę Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i została ich Ambasadorką Dobrej Woli. Wraz z ówczesnym mężem, Bradem Pittem, założyła fundację Maddox Jolie-Pitt, której celem jest łagodzenie ubóstwa na wsi i ochrona dzikiej przyrody w Kambodży. Aktorka angażuje się także w wiele innych działań filantropijnych.

13. Nicki Minaj przekazała darowiznę wiosce w Indiach, aby pomóc im w budowie ważnych udogodnień.

Time

Nicki Minaj faktycznie przekazała darowiznę na pomoc wiosce w Indiach w zdobyciu ważnych struktur i bardzo potrzebnych towarów. Użyła pośrednika, aby wysłać pieniądze do wioski i załatwiła im Centrum Komputerowe, Instytut Krawiecki, Program Czytania i 2 studnie wodne. Oprócz pomocy w odległej wiosce piosenkarka pomagała także niektórym studentom w USA, pokrywając koszty niektórych kursów lub płacąc za książki i materiały (pod warunkiem, że osoba udowodni, że jest studentem!).

14. J.K. Rowling opowiada się za reformą systemów opieki nad dziećmi.

Debra Hurford Brown

Bez względu na to, co myślisz o J.K. Rowling, jej dziedzictwo pozostanie tutaj – zarówno w postaci książek o Harrym Potterze, jak i utworzonej przez nią organizacji charytatywnej Lumos, międzynarodowej pozarządowej organizacji charytatywnej, której celem jest zmiana systemów opieki na całym świecie.

Według organizacji charytatywnej wiele dzieci trafia do domów dziecka, ponieważ ich rodziny borykają się z trudnościami, dlatego celem organizacji charytatywnej jest zarówno wsparcie jednostek rodzinnych, jak i, w innych przypadkach, zapewnienie dzieciom odpowiedniego środowiska rodzinnego, które będzie pielęgnować i zapewniać ochronę.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org