14 psychologicznych faktów, które musisz znać

0
429

Co sprawia, że ​​tracimy motywację lub czujemy się szczęśliwi?

Jeszcze do niedawna wierzono, że psychologia i filozofia idą w parze, pisze Unbelievable Facts. Dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku psychologia stała się niezależną dyscypliną naukową. 

Od tamtej pory dzięki postępowi technologicznemu wiele się nauczyliśmy i wiele zrozumieliśmy. Oto 14 interesujących faktów z psychologii, które coś wyjaśniają.

1. Badania potwierdziły, że jeśli ogłaszasz innym swoje cele, jest mniej prawdopodobne, że je osiągniesz, ponieważ tracisz motywację.

Już w 1933 roku przeprowadzono testy, aby udowodnić, że po ogłoszeniu celów ludzie byli mniej skłonni do ich osiągnięcia, ponieważ stracili motywację. Uważa się, że dzieje się tak, ponieważ jeden głos lektora tak bardzo satysfakcjonuje samoidentyfikację osoby, że nie będzie się ona wysilać, aby osiągnąć te cele. 

2. Większość ludzi ma ulubioną piosenkę, ponieważ kojarzy im się z emocjonalnym wydarzeniem w ich życiu.

Flickr

Powszechnie wiadomo, że muzyka bezpośrednio wpływa na emocje. Niedawne badanie wykazało, że również niektóre zapachy mogą przypominać nam o wydarzeniach z przeszłości. 

3. Muzyka wpływa na to, jak postrzegasz świat.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Groningen pokazuje, że muzyka ma dramatyczny wpływ na percepcję. Badania skupiały się na zdolności ludzi do „zobaczenia” radosnych i smutnych twarzy podczas słuchania różnych kompozycji muzycznych. Słuchanie muzyki, która jest szczególnie radosna lub smutna, może nawet zmienić nasze postrzeganie świata. 

Czytaj: Neurolog stworzył listę najradośniejszych piosenek

4. Badania wykazały, że wydawanie pieniędzy na innych przynosi więcej szczęścia niż wydawanie ich na siebie.

Badanie przeprowadzone przez Harvard Business School wykazało, że ludzie są szczęśliwsi, kiedy wydają pieniądze na innych. Oczywiście jest to oczywiste, ponieważ bardziej wyobrażamy sobie, jak ludzie zareagują na nasze prezenty na Nowy Rok, w większym stopniu niż my sami na te, które możemy otrzymać.

johannesfloe.com – Art to remember

5. Bardziej prawdopodobne jest, że wydasz pieniądze na rzeczy materialne niż na doświadczenia.

flickr.com

Szczęście jest coraz bardziej popularnym obszarem badań i prowadzi się wiele badań naukowych nad dobrostanem emocjonalnym. 

Badania pokazały, że ludzie często poświęcają rzeczy, które ich uszczęśliwiają, takie jak wakacje lub uczestnictwo w niektórych wydarzeniach, aby pozwolić sobie na rzeczy materialne.

Czytaj: Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

6. Dzieci są dziś bardziej zestresowane, a licealiści wykazują ten sam poziom niepokoju, co przeciętny pacjent psychiatryczny w latach pięćdziesiątych. 

pixabay.com

Około 49% ogólnej populacji cierpi lub cierpiało na lęk, depresję lub nadużywanie substancji odurzających. W szczególności istnieją dowody na to, że zbiorowa rasa ludzka staje się coraz bardziej niepokojąca z każdą mijającą dekadą i istnieje wiele obiektywnych powodów. Na przykład ludzie mniej się poruszają, są mniej towarzyscy, częściej zmieniają pracę, mniej zawierają małżeństw i częściej mieszkają samotnie. 

7. Niektóre praktyki religijne, takie jak modlitwa i uczestnictwo w nabożeństwach, są powiązane z niższym poziomem stresu psychicznego.

American Psychiatric Publications Textbook on Mood Disorders omawia kilka badań, które wykazały, że ludzie, którzy uczestniczą w różnych czynnościach religijnych, mają mniejsze ryzyko wystąpienia objawów depresji i innych zaburzeń psychicznych. 

8. Chociaż pieniądze mogą w pewnym stopniu uszczęśliwić Cię, badania pokazują, że po 75 000 USD rocznie wzrost dochodów niewiele wpływa na poprawę szczęścia.

cnbc.com

Badanie przeprowadzone na 450 000 Amerykanów w 2008 i 2009 roku wykazało, że istnieją dwie formy szczęścia: dobre samopoczucie emocjonalne (codzienna satysfakcja) i ogólna ocena życia. Im więcej pieniędzy mają ludzie, tym wyższa jest ich „ocena życia”. Jednak dowody sugerują, że gdy ludzie zaczną zarabiać więcej niż 75 000 dolarów, dodatkowy dochód jest uważany za „małe rzeczy”. 

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

9. Otaczanie się szczęśliwymi ludźmi sprawi, że będziesz też szczęśliwszy.

Wszyscy byliśmy w sytuacji, w której śmialiśmy się z kimś tylko dlatego, że śmiał się zaraźliwie. Badania opublikowane w czasopiśmie Psychoneuroendocrinology pokazują, że stres i szczęście są zaraźliwe, a przebywanie w grupach dowolnego typu wpływa bezpośrednio na nas.

10. Najbardziej podatne na stres są osoby w wieku od 18 do 33 lat. Po 33 roku życia poziom stresu spada.

pl.freepik.com

Według badania przeprowadzonego w 2012 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne Stress in America, ludzie w wieku od 18 do 33 lat są najbardziej zestresowani, a stres ten zwiększa się co roku.

11. Wmawianie sobie, że dobrze spałeś, nawet jeśli nie spałeś, nadal poprawi Twoją wydajność.

Wszyscy byliśmy w sytuacji, w której chcieliśmy spać przez kolejną godzinę lub dwie. Badanie opublikowane w Journal of Experimental Psychology wykazało, że kiedy pacjentom powiedziano, że mają szybszy sen REM (nawet, jeśli nie mieli i nie było to prawdą), uzyskali lepsze wyniki w teście. Nazywali to „snem placebo”.

12. Inteligentni ludzie są bardziej skłonni do niedoceniania siebie, podczas gdy ignoranci częściej myślą, że są wspaniali.

Znany efekt Dunninga-Krugera polega na tym, że niektórzy niewykwalifikowani ludzie myślą, że są wspaniali i cenią swoje umiejętności wyżej niż powinni. Z drugiej strony, niektórzy wysoko wykwalifikowani ludzie często nie doceniają swoich kompetencji, wierząc, że to, co jest dla nich łatwe, jest również łatwe dla innych.

13. Jeśli pamiętasz wydarzenie z przeszłości, tak naprawdę przypominasz sobie, kiedy je ostatnio pamiętasz, a nie samo wydarzenie.

Ciekawym spojrzeniem na to, jak działa mózg, jest to, że za każdym razem, gdy mamy wspomnienia, nieznacznie je przekształcamy. Badania przeprowadzone przez Northwestern Medicine wykazały, że przywoływanie wspomnień w czasie sprawia, że ​​są one mniej dokładne.

14. Decyzje stają się bardziej racjonalne, jeśli są podejmowane w obcym języku.

Badanie przeprowadzone przez University of Chicago na obywatelach Stanów Zjednoczonych i Korei wykazało, że myślenie w języku obcym minimalizuje głębokie i wprowadzające w błąd uprzedzenia.