14 rzeczy, które robili starożytni ludzie. Cieszmy się, że żyjemy w XXI wieku!

0
426

Przy dzisiejszych technologiach, Internecie i codziennym postępie bardzo trudno wyobrazić sobie trudności w życiu naszych przodków.

Rzeczy, które wtedy uważano za normalne, mogą nas rozśmieszyć, a nawet przerazić!

Ich dziwne sposoby leczenia chorób, ich tradycje, a nawet ich codzienne życie – w każdym aspekcie są ciekawostki, które dziś wydają się bardzo dziwne.

Zebraliśmy kilka faktów z przeszłości, które z pewnością sprawią, że będziesz szczęśliwy, że żyjesz w XXI wieku.

1. Farbowanie włosów

© wikimedia

Kobiety zaczęły farbować włosy ponad 3000 lat temu. Ale w przeszłości nie było salonów ani specjalnych mieszanek koloryzujących, dlatego starożytne kobiety używały prawie wszystkiego, od cebuli i cynamonu po siarkę i popiół. Ponadto, aby rozjaśnić włosy, musiały spędzać godziny w palącym słońcu. Nic dziwnego, że takie eksperymenty często nie kończyły się dobrze.

2. Krępowanie stóp

© wikipedia

Ta tradycja istniała w Chinach i była popularna wśród szlachty. Dziewczęta w wieku 4-5 lat były zmuszane do wiązania stóp i noszenia butów o niewielkich rozmiarach, aby nadać im malutki kształt.

Pomimo tego, że sam zabieg był bardzo bolesny i niebezpieczny, normalne zdrowe stopy uznawano za oznakę zwykłego człowieka i mogły być problemem, gdy dziewczyna chciała wyjść za mąż.

Więcej o tym przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule: Czym jest krępowanie stóp i dlaczego Chinki robiły to setki lat?

3. Księga skarg

© tbc34 / imgur

Księgi skarg istnieją od tysięcy lat. Na przykład tak wygląda licząca 3000 lat skarga na dostawę niewłaściwego rodzaju miedzi. Nie było to tak łatwe, jak zadzwonienie na infolinię lub pozostawienie opinii na stronie internetowej. Wymagało to prawdziwego wysiłku.

4. Łzawnica

© wikipedia

W grobowcach często znajdowano małe słoiki z wąskimi szyjami – łzawnice. Najwyraźniej zbierano w nich łzy żałobników. Te naczynia mogą również wskazywać, jak bardzo żona tęskniła za mężem podczas jego nieobecności.

5. Leczenie magią i obornikiem

© wikimedia

Bez względu na to, jak niesmaczna i okropna może się wydawać współczesna medycyna, smakuje o wiele lepiej niż lek, który powstał z obornika.

W 1500 roku p.n.e. odchody wielu zwierząt, ptaków, a nawet ludzi używano jako lekarstwa na wszystkie choroby i ochrony przed złymi duchami, które uważano za ich przyczynę.

Nawiasem mówiąc, starożytni ludzie również używali zaklęć i magicznych rytuałów jako leczenia. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz musiał wziąć lekarstwo, które ci nie smakuje.

6. Konstrukcje na dużą skalę

© Lah.ru

W starożytności ludzie traktowali budowę, zwłaszcza świątyń, bardzo poważnie. Na przykład Kamień Południa w Baalbek waży ponad 1000 ton! Trudno sobie wyobrazić, jak ludzie tacy jak my tworzyli i przenosili takie bloki i budowali z nich budynki.

Czytaj: Teraz i dawniej. Jakby teraz wyglądały starożytne rzymskie obiekty?

7. Nieograniczony patriarchat

© wikimedia

W starożytnym Rzymie ojcowie mieli nieograniczoną władzę nad swoimi dziećmi przez całe życie. Tak zwana „władza ojcowska” dawała mu prawo do organizowania małżeństw i rozwodów swoich dzieci, odmawiania przyjęcia noworodków, a nawet zabijania lub sprzedawania ich, jeśli głowa rodziny nie chciała tego dziecka. I od razu lepiej brzmi rozkaz rodziców: „Bądź w domu przed 21:00!”. Dzieci są teraz dużo bardziej szczęśliwe i wolne.

8. Testy ciążowe

© wikipedia

W dzisiejszych czasach prosty test ciążowy można kupić w każdej aptece, a uzyskanie wyniku zajmuje tylko kilka minut. W starożytności testy ciążowe były absurdalne. Kobiety musiały sikać na worki pszenicy i jęczmienia. Jeśli nasiona urosły, oznaczało to, że kobieta jest w ciąży. Mogły też napić się wody z miodem przed snem – jeśli dziewczyna była w ciąży, jej brzuch miał się powiększyć.

9. Kanalizacja

© Unesco

Systemy zaopatrzenia w wodę suchych terenów z ogromnej studni zostały wykonane w I wieku p.n.e. w starożytnym Iranie i są nadal używane w niektórych miejscach. Skala i pracochłonność tych systemów są niewiarygodne.

10. Leki z ludzi

© wikipedia

Gdyby współcześni lekarze nadal stosowali stare metody leczenia, zażywalibyśmy leki zawierające ludzką krew, aby leczyć migreny i drgawki. Starożytni Rzymianie uważali, że krew poległych gladiatorów może leczyć epilepsję. Apteki w XVII wieku sprzedawały proszek z ludzkich mumii. Tak zwane „leki z ludzi” były szeroko stosowane na całym świecie przez wiele stuleci.

11. Miłość do kotów

© wikipedia

Powszechnie wiadomo, że w starożytnym Egipcie koty były szanowane i uważane za święte zwierzęta. W pałacach koty wiodły bardzo luksusowe życie i żyły tak samo dobrze jak ich właściciele. W przypadku śmierci kota ludzie musieli golić brwi jako symbol żałoby, która trwała 70 dni.

12. Zawodowi żałobnicy

© wikipedia

W starożytności sądzono, że im więcej osób przychodzi na czyjś pogrzeb, tym ważniejsza jest osoba zmarła. Niektórzy nawet zatrudniali żałobników – wyjątkowych ludzi, którzy brali udział w pogrzebie i płakali. Po pewnym czasie tradycja ta została zakazana, ponieważ zaprzeczała samej idei pokoju i spokoju w zaświatach.

13. Stomatologia piwna

© wikipedia

Egipcjanie wnieśli wielki wkład w medycynę, ale starożytne metody leczenia niektórych chorób są bardzo dziwne. Na przykład, aby zabić ból w jamie ustnej, wymyślili specjalny płyn do płukania ust. Zawierał słodkie piwo, otręby i seler. Być może nawet dzisiaj niektórzy wybraliby takie „lekarstwo” zamiast zwykłych tabletek.

14. Kobiety zostały zabalsamowane później niż mężczyźni

© wikipedia

Starożytni Egipcjanie balsamowali ciała zmarłych zwykle zaraz po śmierci. Natomiast w przypadku atrakcyjnych kobiet proces balsamowania był opóźniony o kilka dni, a oto dlaczego: krewni zmarłej kobiety chcieli uniknąć dotykania ciała przez kogokolwiek, więc przez 2-3 dni pozwalali mu rozkładać się.

Która z tych starożytnych tradycji zrobiła na Tobie największe wrażenie? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej!

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org