15 konstrukcji, które imponują swoim wyglądem lub funkcjonalnością, o których nie wszyscy wiedzą

0
547

Przedstawiam Wam 15 fotografii nie-popowych budynków z całego świata i całej historii, które zadziwiają swoim wyglądem, a miejscami funkcjonalnością.

1. Wieża Garisenda i Asinelli, Bolonia, Włochy

reddit.com

Zbudowane w 1109. Ze względu na niezgodność z technologiami budowlanymi obie wieże mają zauważalne nachylenie. Wieża Garisenda (48 metrów) została trzykrotnie skrócona ze względu na swoje nachylenie. Wieża Asinelli (97 metrów) jest najwyższą „krzywą wieżą na świecie”. Dla porównania wysokość Krzywej Wieży w Pizie to zaledwie 57 metrów.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

2. Kamieniołom marmuru w Grecji

reddit.com

Grecja jest krajem niezwykle bogatym w marmury i inne naturalne kamienie dekoracyjne. W czasach antycznych marmur i kamień znajdowały się w powszechnym użyciu. Grecja to kraj marmułów.

3. Wejście do podwodnego obserwatorium w jeziorze Zug (Szwajcaria) przypomina trochę scenę z The Truman Show

reddit.com
imgur.com

4. Dziesięciometrowa rzeźba Appennino, Florencja, Włochy

Więcej o tej rzeźbie przeczytacie tutaj: Epicka rzeźba z XVI wieku we Włoszech ma pokoje ukryte w środku

reddit.com

5. Kolorowa dzielnica mieszkaniowa w Tybecie

reddit.com

6. Most Lego, Wuppertal, Niemcy

reddit.com

W Wuppertalu w niemieckim kraju związkowym Północna Nadrenia-Westfalia stary, kolejowy most, który teraz stanowi część trasy rowerowej, prezentuje się w całkiem nowym stylu – w optyce klocków Lego. To dobry przykład na drugie, i bardziej kolorowe, życie obiektów. Poza tym wygląda naprawdę nietuzinkowo i poprawia humor

7. Kompleks mieszkalny z ogrodem leśnym w mieście Qiyi, Chengdu, Chiny

reddit.com

Nieudany, ale imponujący projekt. Zgodnie z planem, kompleks z prawdziwymi ogrodami na balkonach miał poprawić sytuację ekologiczną w okolicy, jednak potencjalnych mieszkańców odstraszyła liczba owadów zwabionych przez rośliny. Teraz Miejski Ogród Leśny Qiyi z zaniedbaną i zarośniętą zielenią wygląda jak coś post apokaliptycznego.

8. Wyspa-forteca Mont Saint-Michel we Francji

reddit.com

Wyspa swoją nazwę ma na cześć Michała Archanioła, który według legendy ukazał się biskupowi sąsiedniego miasta nakazując mu zbudowanie opactwa na swoją cześć. Opactwo z czasem ze skromnej kaplicy przeobraziło się w ogromną twierdzę. Użyte do budowy granitowe bloki sprowadzono z bardzo daleka. Budowa całego opactwa trwała 500 lat. Aż 61 budowli znajdujących się na wyspie zostało uznanych za pomniki historyczne.

9. Wat Rongkhun lub „Biała Świątynia”, Tajlandia

reddit.com

Biała świątynia w Chiang Rai w Tajlandii jest jednocześnie miejscem modlitw, jak i galerią sztuki. Wat Rong Khun jest w całości zaprojektowana i budowana przez jednego człowieka – artystę z Chiang Rai, Chalermchaia Kositpipata, który z własnych pieniędzy dobudowuje kolejne elementy świątyni.

Z oddali Wat Rong Khun zachwyca ażurową konstrukcją, nieskazitelną bielą i misternymi zdobieniami. Ale dopiero z bliska widać, co tak naprawdę zostało tu wyrzeźbione. Po przyjrzeniu się dostrzegamy dłonie i twarze powykrzywiane w przerażających grymasach.

10. Droga ekspresowa Pekin-Hongkong-Makau

Bloomberg

W rzeczywistości jest tylko 8 pasów, po 4 w każdym kierunku. Ale na punkcie kontrolnym rozszerza się do 50 pasów, a następnie ponownie zmniejsza się do 4.

11. Churchill’s Hands Pub, Kensington, Londyn

reddit.com

Kapiąca w kwiatach i pełna pamiątek Churchilla, Churchill’s Hands Pub jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i znanych londyńskich wodopojów. Wybudowany w 1750 roku pub był odwiedzany przez dziadków Churchilla. Obecnie słynie z serwowania prawdziwych piw typu ale i autentycznej kuchni tajskiej.

12. Wejście do World Seed Vault na Svalbardzie w Norwegii

reddit.com

Tutaj, na głębokości 130 metrów, przechowywane są próbki nasion głównych upraw z całego świata. Seed Vault reprezentuje największą na świecie kolekcję różnorodnych upraw.

13. Most Sabre w Parku Narodowym Snæfellsjökull, Islandia

Czytaj: Jaskinie na Islandii. Wyglądają jak nie z tego świata!

reddit.com

14. Kompleks mieszkaniowy Les Espaces d’Abraxas, Francja

reddit.com

Wykorzystywano to miejsce jako plan filmowy, m.in. podczas kręcenia filmu Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2.

15. Pomnik Gruzji

flickr.com

Sześć 6-metrowych płyt granitowych zainstalowanych w stanie Georgia w USA na zlecenie anonimowego klienta. Na nich wygrawerowane są napisy w 8 różnych językach, które są wskazówkami dla mieszkańców przyszłości, którzy przywrócą cywilizację po apokalipsie. Pomnik pełni również funkcję kalendarza, kompasu i zegara. Obok niego pochowana jest kapsuła z wiadomością dla potomków.