15-letnie badanie wykazało, że biustonosze są całkowicie bezużyteczne

0
272
Profesor mówi, że biustonosze są bezużyteczne Zdjęcie: Pixabay

Noszenie stanika przynosi więcej szkody niż pożytku – nie zmniejsza bólu pleców i osłabia mięśnie podtrzymujące piersi, co skutkuje większym obwisaniem piersi – powiedział Jean-Denis Rouillon, ekspert z Uniwersytetu Besançon we Francji, po 15-letnim badaniu.

Staniki nie robią nic pożytecznego, nie wpierają kobiecych piersi, a nawet mogą powodować uszkodzenia.

Profesor Jean-Denis Rouillon odkrył w 15-letnim badaniu 330 kobiet, że „medycznie, fizjologicznie i anatomicznie” piersi nie odniosły żadnych korzyści z podtrzymania ich w staniku.

„Medycznie, fizjologicznie, anatomicznie – piersi nie odnoszą żadnych korzyści z odmowy grawitacji. Wręcz przeciwnie, z biustonoszem stają się bardziej zwiotczałe” – powiedział.

Według tego profesora, stanik jest fałszywą koniecznością.

Piersi byłyby bardziej jędrne i podtrzymywałyby się, gdyby nie były noszone w staniku. Używanie stanika oznacza, że „tkanki podtrzymujące nie będą rosły, a nawet uschną, a piersi będą się stopniowo degradować”.

Rouillon prowadzi swój eksperyment od 1997 roku. Profesor wykorzystał suwak logarytmiczny i suwmiarkę (urządzenie służące do pomiaru odległości między dwoma przeciwległymi stronami obiektu), aby dokładnie zmierzyć zmiany w cechach piersi setek kobiet w ciągu 15 lat w Centre Hospitalier Universitaire w Besançon.

Rouillon odkrył, że u kobiet, które nigdy nie nosiły staników, sutek podnosił się w ciągu roku o 7 mm w kierunku ramienia, w porównaniu do kobiet regularnie noszących biustonosz. Piersi stawały się jędrniejsze, a rozstępy znikały.

28-letnia kobieta o imieniu Capucine, któa wzięła udział w badaniu Rouillona, powiedziała:

„Bycie bez stanika ma wiele zalet: łatwiej oddycham, lepiej się czuję i mniej bolą mnie plecy”.

Czytaj: 25 wynalazków wymyślonych przez kobiety

Pixabay

Rouillon ostrzega, że niektóre kobiety nie powinny od razu wyrzucać staników. Na przykład starsze kobiety (45 lat lub więcej) nie odniosą korzyści z wyrzucenia stanika.

„Kobieta w średnim wieku, z nadwagą, z 4 dzieci? Wcale nie jestem pewien, czy skorzystałaby na porzuceniu staników” – powiedział profesor.

Rouillon podkreślił: „To są wstępne wyniki. Mała próba 330 młodych kobiet nie jest reprezentatywna dla całej populacji – to wymagałoby około 300 000 osób”.

Badanie potwierdziło, że według wstępnych danych, gdy młode kobiety przestają nosić stanik:

  • Nie ma pogorszenia stanu ich piersi,
  • Następuje polepszenie ogólnego wyglądu ich piersi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Poprzednie badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Portsmouth w Anglii wykazało, że niektóre kobiety uszkadzają swoje piersi, ponieważ noszą niewłaściwy rozmiar stanika.

Rouillon przyznał, że kobiety noszą biustonosze z wielu powodów, oprócz chęci zachowania kształtu piersi i zapobiegania wiotczeniu. Niektóre uważają je za wygodniejsze.

Aby te „wstępne wyniki” stały się „ostateczne”, Rouillon mówi, że musi zrekrutować znacznie większą próbę kobiet i przeprowadzić dalsze badania na ten temat.

John Dixey, były dyrektor generalny firmy Playtex, producenta biustonoszy, wyjaśnił w wywiadzie dla Channel 4 (brytyjskiego kanału telewizyjnego): „Nie mamy dowodów na to, że noszenie stanika może zapobiegać zwiotczeniu, ponieważ sama pierś nie jest mięśniem. Noszenie konkretnego stanika nie ma trwałego wpływu na piersi. Biustonosz nada Ci kształt, jaki ma nadać biustonosz, kiedy go nosisz.”

Czytaj: Nowe policyjne radiowozy w Krakowie