15 osób zamknięto w ciemnej jaskini w ramach eksperymentu

0
366
Zdjęcie: pixabay.com

15 osób zostało zamkniętych w ciemnej, odizolowanej francuskiej jaskini w ramach kontrowersyjnego 40-dniowego eksperymentu „Deep Time”.

Naukowcy mają nadzieję, że eksperyment dostarczy nieocenionych danych dla misji łodzi podwodnych, wypraw górniczych i długoterminowych podróży kosmicznych – potencjalnej rzeczywistości XXI wieku.

Kwarantanny związane z pandemią w zeszłym roku nauczyły miliardy ludzi na całym świecie, jak wyglądają różne etapy izolacji. Jednak żadna z tych rzeczy nie wydaje się być porównywalna z tak zwanym eksperymentem „Deep Time” prowadzonym obecnie we Francji.

Podczas gdy większość z nas pozostała zamknięta w swoich domach w marcu ubiegłego roku, grupa 15 wolontariuszy weszła do jaskini Lombrives – po to, by nie wyjść przez 40 dni.

Czytaj: Hang Son Doong – największa i najpiękniejsza jaskinia na świecie!

Uczestnicy w wieku od 27 do 50 lat zostali uznani za sprawnych fizycznie i psychicznie przed zejściem do jaskini. Zdjęcie: Facebook

Naukowcy mają nadzieję, że badanie, prowadzane w wiejskim regionie Ariège, rzuci nowe światło na to, jak ludzie przetwarzają upływ czasu bez naturalnych czynników, które go mierzą, według IFL Science.

Oprócz całkowitego braku światła słonecznego, tych ośmiu mężczyzn i siedem kobiet zostało bez telefonów i zegarków. Ponadto polegają na dynamo napędzanym pedałami, które wytwarza energię elektryczną, aby zobaczyć wszystko w ich jaskini.

Eksperyment był pomysłem francusko-szwajcarskiego badacza i pisarza Christiana Clota i został bezpośrednio zainspirowany długotrwałą izolacją, której wielu doświadczyło podczas pandemii COVID-19.

„To pierwszy taki eksperyment na świecie” – powiedział neurobiolog i profesor Etienne Koechlin. „Do tej pory wszystkie misje tego typu koncentrowały się na badaniu fizjologicznych rytmów organizmu, ale nigdy na wpływie tego typu zerwania czasowego na poznawcze i emocjonalne funkcje człowieka”.

Każdy uczestnik został zbadany i uznany za stabilnego fizycznie i psychicznie przed rozpoczęciem eksperymentu. Uczestnicy są w wieku od 27 do 50 lat, a ich zawody również są zróżnicowane. Od biologów i jubilerów po nauczycieli szkół podstawowych, wszyscy są teraz równi w jaskini.

Zawody uczestników zostały dobrane tak, aby odzwierciedlały realia jaskini, w końcu doświadczony biolog i ciekawski nauczyciel prawdopodobnie stworzy zdolny zespół.

Chociaż dynamo jest w stanie zapewnić ochotnikom sztuczne światło, będą oni musieli zbierać wodę z samej jaskini, aby pozostać nawodnionym – i żyć. Na szczęście żywność była częścią zapasów, które badani otrzymywali przed wejściem.

Czytaj: Naukowcy odkryli 33 stworzenia uwięzione w trującej jaskini, która została zamknięta na miliony lat

Ochotnikom zapewniono żywność i sprzęt, ale będą musieli zebrać wodę z samej jaskini. Zdjęcie: Twitter

W międzyczasie każdy został wyposażony w szereg czujników, które dostarczają dane badaczom z zewnątrz. Clot i jego zespół chcą być świadkami, jak umysł zareaguje na utratę poczucia czasu.

„Utrata czasu to największa dezorientacja, jaka istnieje” – powiedział Clot. „Do dziś nie wiemy, jak nasz system poznawczy rozumie i zarządza tą nieokreśloną ciągłością, tym środowiskiem, w którym zachodzi następstwo wydarzeń i zjawisk…”

Jako uczestnik, Clot nie jest obcy przekraczaniu granic. Odkrywca od dawna był ciekawy, jak ekstremalne środowiska wpływają na funkcje fizyczne i percepcję umysłową człowieka. Mężczyzna brał udział w 30 dużych wyprawach w regiony, w tym w chilijskie pasmo górskie Cordillera Darwin.

Warunki w jaskini Lombrives zostały dokładnie skalibrowane. Naukowcy upewnili się, że temperatury, w których wolontariusze spędzają większość czasu, utrzymują się na poziomie 54 stopni Fahrenheita, a wilgotność na poziomie około 95 procent. Każdy wolontariusz będzie musiał sam się do nich dostosować i ubierać dla własnego komfortu.

„Przygotowano trzy oddzielne przestrzenie mieszkalne”, powiedział Clout, „jedną do spania, jedną do mieszkania i jedną do prowadzenia badań topografii tego miejsca, zwłaszcza flory i fauny”.

Kolega Christiana Clota, na zdjęciu podczas przygotowań do 40-dniowego eksperymentu. Zdjęcie: Facebook

„Wyposażeni w czujniki, dysponujący najnowocześniejszymi narzędziami badawczymi, uczestnicy przeprowadzą kompleksowy i rygorystyczny protokół badań, aby ocenić, w jaki sposób ich mózgi i ciała zarządzają i generują nową synchronizację czasu, przestrzeń i społeczeństwo”, powiedzieli naukowcy z „Deep Time”.

Zespół zasadniczo ma nadzieję dowiedzieć się, jak różnią się funkcje poznawcze ludzi, gdy mózg nie może postrzegać czasu bez innych naturalnych narzędzi do jego oceny. Rytmy snu i ogólne funkcjonowanie zostaną zbadane, a Clot powiedział, że nie może się doczekać, kiedy zobaczy, jak ochotnicy są emocjonalnie dotknięci i czy długoterminowe skutki mogą się utrzymywać.

Wreszcie Clot ma nadzieję dowiedzieć się, w jaki sposób grupa zdegradowana do ciemności i izolacji organizuje się – zarówno społecznie, jak i w samej fizycznej przestrzeni.

Zawody każdego wolontariusza są zróżnicowane, od pielęgniarki i biologa, przez nauczyciela w szkole, po bezrobotnych. Zdjęcie: Deep Time

Usunięcie światła słonecznego i zmuszenie ochotników do życia pod ziemią może dostarczyć bezprecedensowych i bezcennych danych dla misji podwodnych, podziemnych wypraw górniczych i długoterminowych podróży kosmicznych.

„Podbój kosmosu przybiera nowy obrót w tym stuleciu, możliwy dzięki nowym technologiom i rosnącym liczbom”, donosi strona internetowa Deep Time. „Od Księżyca po Marsa, celując w inne obiekty gwiezdne, takie jak Ceres, ludzie staną przed nowym sposobem postrzegania czasu”.

Krytycy Clota, wielu z nich we francuskich mediach, uznali go za zbyt ambitnego amatora bez naukowego zaplecza. Z drugiej strony liczne instytuty badawcze i laboratoria z Francji, Szwajcarii i Chin wsparły przedsięwzięcie. W międzyczasie uzyskane dane zostaną rzekomo udostępnione wszystkim na całym świecie.

Wszystkich 15 ochotników jest zamkniętych w jaskini na kolejne 35 dni. Miejmy nadzieję, że wyłonią się z ciemnych głębin 22 kwietnia.

johannesfloe.com – Art to remember