17 psychologicznych sztuczek, dzięki którym ludzie natychmiast się polubią

0
546

Większość przyjaźni rozwija się tak naturalnie, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak i kiedy się zaczęły.

Czasami jednak chcesz się postarać, aby zaprzyjaźnić się z nowym znajomym lub zostać lepszym przyjacielem dotychczasowych znajomych.

Aby pomóc ci na tym froncie, przejrzeliśmy badania psychologiczne w celu znalezienia popartych naukowo strategii, dzięki którym ludzie Cię lubią.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak szybciej rozwijać lepsze relacje.

To jest aktualizacja artykułu pierwotnie napisanego przez Maggie Zhang.

1. Kopiuj go/ją

Ta strategia nazywa się dublowaniem i polega na subtelnym naśladowaniu zachowania drugiej osoby. Rozmawiając z kimś, staraj się naśladować mowę ciała, gesty i mimikę.

W 1999 roku naukowcy z New York University udokumentowali „efekt kameleona”, który występuje, gdy ludzie nieświadomie naśladują nawzajem swoje zachowanie, a to ułatwia polubienie się.

Badacze wzięli pod lupę 78 mężczyzn i tyle samo kobiet kobiet. Dobrano ich w pary i jedna osoba zawsze miała naśladować zachowanie drugiej osoby. Potajemnie nagrywali ich interakcje. Pod koniec interakcji badacze poprosili uczestników o wskazanie, jak bardzo polubili swoich partnerów.

Rzeczywiście, uczestnicy byli bardziej skłonni powiedzieć, że polubili swojego partnera, gdy partner naśladował ich zachowanie.

johannesfloe.com – Art to remember

2. Spędzaj z nimi więcej czasu

Ludzie lubią rzeczy, które są im znane. Znajomość tego zjawiska sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to badacze z MIT odkryli, że studenci, którzy mieszkali bliżej siebie w projektach mieszkaniowych, byli bardziej skłonni do przyjaźni niż studenci, którzy mieszkali dalej od siebie.

Może to być spowodowane tym, że uczniowie mieszkający w pobliżu mogą doświadczać bardziej biernych, codziennych interakcji między sobą, takich jak witanie się we wspólnym sklepie. W pewnych okolicznościach te interakcje mogą przekształcić się w pełnoprawne przyjaźnie.

Niedawno psychologowie z University of Pittsburgh kazali czterem kobietom udawać studentki na uniwersyteckich zajęciach z psychologii. Każda kobieta pojawiała się na zajęciach kilka razy. Kiedy eksperymentatorzy pokazywali studentom zdjęcia czterech kobiet, mężczyźni wykazywali większe powinowactwo do kobiet, które widywali częściej na zajęciach – mimo że nie mieli z żadną z nich interakcji.

Podsumowując, odkrycia te sugerują, że zwykłe spędzanie większej ilości czasu z ludźmi może sprawić, że będą Cię bardziej lubić. Nawet jeśli nie mieszkasz blisko znajomych, staraj się trzymać z nimi stałą rutynę, na przykład wychodzić co tydzień na kawę lub brać udział w zajęciach.

3. Chwal innych ludzi

Ludzie będą kojarzyć przymiotniki, których używasz do opisania innych ludzi z Twoją osobowością. Zjawisko to nazywa się spontanicznym przeniesieniem cech.

Jedno z badań wykazało, że efekt ten występował nawet wtedy, gdy ludzie wiedzieli, że pewne cechy nie opisują ludzi, które o nich mówili.

Według Gretchen Rubin, autorki książek, w tym „The Happiness Project”, „cokolwiek powiesz o innych ludziach, wpływa na to, jak ludzie Cię postrzegają”.

Jeśli opisujesz kogoś jako autentycznego i życzliwego, ludzie również będą Cię kojarzyć się z tymi cechami. Odwrotna sytuacja jest również prawdą: jeśli nieustannie obgadujesz ludzi za ich plecami, Twoi przyjaciele również zaczną kojarzyć z Tobą negatywne cechy.

Czytaj: Czy w dzisiejszych czasach prawdziwa przyjaźń jest w ogóle możliwa?

4. Bądź w świetnym nastroju

Zarażenie emocjonalne opisuje, co się dzieje, gdy ludzie są pod silnym wpływem nastrojów innych ludzi. Według artykułu badawczego z Ohio University i University of Hawaii ludzie mogą nieświadomie odczuwać emocje otaczających ich osób.

Jeśli chcesz, aby inni czuli się szczęśliwi, gdy są wokół Ciebie, staraj się przekazywać pozytywne emocje.

5. Zaprzyjaźnij się z ich przyjaciółmi

Teoria sieci społecznościowych stojąca za tym efektem nazywa się zamknięciem triadycznym, co oznacza, że dwie osoby prawdopodobnie będą bliżej, gdy mają wspólnego przyjaciela.

Aby zilustrować ten efekt, studenci z University of British Columbia opracowali program, który pozwala zaprzyjaźnić się z przypadkowymi osobami na Facebooku. Okazało się, że ludzie byli bardziej skłonni zaakceptować ich zaproszenie do znajomych, ponieważ wzrosła ich liczba wspólnych znajomych – z 20% bez wspólnych znajomych do blisko 80% z więcej niż 11 wspólnymi znajomymi.

Flickr / Noel Teo

6. Nie okazuj komplementów przez cały czas

Teoria atrakcyjności interpersonalnej odnosząca się do strat i zysków sugeruje, że pozytywne komentarze będą miały większy wpływ, jeśli będziesz je mówić tylko sporadycznie.

Badanie przeprowadzone w 1965 roku przez naukowców z University of Minnesota pokazuje, jak ta teoria może działać w praktyce. Badacze kazali 80 studentkom pracować w parach nad zadaniem, a następnie pozwolili tym studentkom „podsłuchać” rozmowę partnerów. W rzeczywistości eksperymentatorzy mówili partnerom, co mają powiedzieć.

W jednym scenariuszu wszystkie komentarze były pozytywne; w drugim scenariuszu wszystkie komentarze były negatywne; w trzecim scenariuszu komentarze zmieniły się z pozytywnych na negatywne; a w czwartym scenariuszu komentarze zmieniły się z negatywnych na pozytywne.

Jak się okazuje, uczniowie najbardziej lubili swoich partnerów, gdy komentarze zmieniały się z pozytywnych na negatywne, co sugeruje, że ludzie lubią czuć, że w pewnym sensie Cię przekonali.

Konkluzja: Chociaż jest to sprzeczne z intuicją, staraj się rzadziej komplementować swoich przyjaciół.

7. Bądź ciepły, życzliwy i kompetentny

Flickr/reynermedia

Psycholog społeczny Susan Fiske zaproponowała stereotypowy model treści, który jest teorią, według której ludzie oceniają innych na podstawie ich ciepła i kompetencji.

Zgodnie z modelem, jeśli możesz przedstawić siebie jako ciepłego – czyli niekonkurencyjnego i przyjaznego – ludzie poczują, że mogą Ci zaufać. Jeśli wydajesz się kompetentny – na przykład jeśli masz wysoki status ekonomiczny lub edukacyjny – są bardziej skłonni Cię szanować.

Psycholog z Harvardu, Amy Cuddy, mówi, że szczególnie w środowisku biznesowym ważne jest, aby najpierw wykazać ciepło, a następnie kompetencje.

„Z perspektywy ewolucji”, pisze Cuddy w swojej książce „Obecność”, „dla naszego przetrwania ważniejsze jest, aby wiedzieć, czy dana osoba zasługuje na nasze zaufanie”.

8. Od czasu do czasu ujawniaj swoje wady

Zgodnie z efektem pratfall ludzie polubią Cię bardziej, gdy popełnisz błąd – ale jeśli tylko uwierzą, że jesteś zwykle kompetentną osobą. Ujawnienie, że nie jesteś doskonały, czyni Cię bardziej bliskim i wrażliwym w stosunku do ludzi wokół Ciebie.

Badacz Elliot Aronson po raz pierwszy odkrył to zjawisko, kiedy badał, jak proste błędy mogą wpływać na postrzeganą atrakcyjność. Poprosił studentów płci męskiej z University of Minnesota, aby posłuchali nagrań osób biorących udział w quizie.

Kiedy ludzie wypadli dobrze w quizie, ale pod koniec wywiadu rozlali kawę, uczniowie ocenili ich wyżej pod względem sympatii niż wtedy, gdy wypadli dobrze w quizie i nie rozlali kawy lub nie poradzili sobie dobrze z quizem i rozlaną kawą.

9. Podkreślaj wspólne wartości

Reuters/Brendan McDermid

Według badania Theodore Newcomba, ludzie są bardziej zainteresowani tymi, którzy są do nich podobni. Jest to znane jako efekt podobieństwa-przyciągania. W swoim eksperymencie Newcomb zmierzył stosunek swoich badanych do kontrowersyjnych tematów, takich jak seks i polityka, a następnie umieścił ich w domu należącym do University of Michigan, aby mieszkali razem.

Pod koniec pobytu badani bardziej polubili współlokatorów, kiedy mieli podobne podejście do tematów.

Jeśli chcesz się z kimś zaprzyjaźnić, spróbuj znaleźć punkt podobieństwa między Wami i podkreśl go.

10. Dotykaj ich od niechcenia

Adam Berry/Getty Images

Nazywa się to dotknięciem podprogowym, które pojawia się, gdy dotykasz osobę tak subtelnie, że ledwo to zauważa. Typowe przykłady obejmują stukanie kogoś w plecy lub dotykanie jego ramienia, co może sprawić, że poczują do Ciebie większą sympatię.

W książce „Subliminal: How Your Unconscious Mind Rises Your Behavior” autor Leonard Mlodinow wspomina o badaniu przeprowadzonym we Francji, w którym młodzi mężczyźni stali na rogach ulic i rozmawiali z przechodzącymi obok kobietami. Mieli dwa razy większy sukces w rozpoczynaniu rozmowy, gdy lekko dotykali ramion kobiety, gdy do nich mówili, niż gdy nic nie robili i nie dotykali w żaden sposób.

W eksperymencie University of Mississippi i Rhodes College, w którym badano wpływ kontaktu interpersonalnego na napiwki w restauracji, kelnerki krótko dotykały rąk lub ramion klientów, gdy zwracali resztę. Jak się okazuje, zarabiali znacznie większe napiwki niż kelnerki, które nie dotykały swoich klientów.

11. Uśmiechaj się

Reuters

W jednym z badań prawie 100 studentek oglądało zdjęcia innej kobiety w jednej z czterech pozycji: uśmiechanie się w pozycji otwartej, uśmiechanie się w pozycji zamkniętej, nie uśmiechanie się w pozycji otwartej lub nie uśmiechanie się w pozycji otwartej. Wyniki sugerowały, że kobieta na zdjęciu była najbardziej lubiana, gdy się uśmiechała, niezależnie od jej pozycji ciała.

Bonus: inne badanie sugeruje, że uśmiechanie się, gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, pomaga upewnić się, że później Cię zapamiętają.

12. Zobacz drugą osobę, jak chce być widziana

Flickr / Craig Cochrane

Ludzie chcą być postrzegani w sposób zgodny z ich własnymi przekonaniami na swój temat. Zjawisko to opisuje teoria autoweryfikacji. Wszyscy szukamy potwierdzenia naszych poglądów, pozytywnych lub negatywnych.

Podczas serii badań na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Arizony zapytano uczestników, którzy postrzegali siebie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, czy chcieliby wchodzić w interakcje z ludźmi, którzy mieli o nich pozytywne lub negatywne wrażenia.

Uczestnicy, którzy myśleli o sobie pozytywnie, preferowali osoby, które je wysoko ceniły, podczas gdy osoby, które myślały o sobie negatywnie preferowały krytyków. Może to być spowodowane tym, że ludzie lubią wchodzić w interakcje z osobami, które przekazują informacje zwrotne zgodne z ich znaną tożsamością.

Inne badania sugerują, że kiedy przekonania ludzi na nasz temat pokrywają się z naszymi, nasze relacje z nimi układają się płynniej. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że czujemy się zrozumiani, co jest ważnym elementem intymności.

13. Powiedz im sekret

pedrosimoes7 via flickr

Samo ujawnianie się może być jedną z najlepszych technik budowania relacji.

W badaniu prowadzonym przez Arthura Arona ze Stony Brook University studenci zostali zestawieni w pary i powiedziano im, że powinni poświęcić 45 minut na lepsze poznanie się.

Eksperymentatorzy zadali parom uczniów serię pytań, które stawały się coraz głębsze i bardziej osobiste. Na przykład jedno z pytań pośrednich brzmiało: „Co sądzisz o swoim związku z matką?” Innym parom zadawano pytania typu small talk. Na przykład jedno pytanie brzmiało „Jakie jest Twoje ulubione święta? Dlaczego?”

Pod koniec eksperymentu uczniowie, którzy zadawali coraz bardziej osobiste pytania, stwierdzili, że czuli się znacznie bliżej siebie niż uczniowie, którzy brali udział w tzw. small talk.

Możesz wypróbować tę technikę samodzielnie, gdy kogoś poznajesz. Na przykład możesz zacząć od pytania o ostatnią wycieczkę do kina do poznania ludzi, którzy są dla nich najważniejsi w życiu. Kiedy dowiesz się intymnych informacji o innej osobie, prawdopodobnie poczują się bliżej i będą chcieli ci się zwierzyć w przyszłości.

Getty Images

14. Oczekuj dobrych rzeczy od ludzi

Zgodnie z efektem Pigmaliona ludzie traktują innych w sposób zgodny z ich oczekiwaniami wobec nich i tym samym powodują, że osoba zachowuje się w sposób potwierdzający te oczekiwania.

W artykule z Harvard Magazine Cuddy mówi: „Jeśli myślisz, że ktoś jest palantem, będziesz się wobec niego zachowywał w sposób, który wywoła u niego takie zachowanie”.

Z drugiej strony, jeśli oczekujesz, że ktoś będzie wobec Ciebie przyjacielski, jest bardziej prawdopodobne, że zachowa się wobec Ciebie przyjaźnie.

15. Zachowuj się tak, jak byś kogoś lubiła

Psychologowie od jakiegoś czasu znają zjawisko zwane „wzajemnością lubienia”: kiedy myślimy, że ktoś nas lubi, zwykle lubimy go.

Na przykład w jednym badaniu powiedziano uczestnikom, że pewni członkowie dyskusji grupowej prawdopodobnie ich polubią. Ci członkowie grupy zostali wybrani losowo przez eksperymentatora.

Po dyskusji uczestnicy wskazywali, że osoby, które lubią najbardziej, to te, które podobno, że ich polubią.

16. Pokaż poczucie humoru

Toby Melville/Reuters

Badania przeprowadzone na Illinois State University i California State University w Los Angeles wykazały, że niezależnie od tego, czy ludzie myśleli o swoim idealnym przyjacielu czy romantycznym partnerze, poczucie humoru było naprawdę ważne.

Tymczasem brak poczucia humoru, zwłaszcza w biurze, może przynieść odwrotny skutek. Jedno badanie 140 chińskich pracowników w wieku od 26 do 35 lat wykazało, że ludzie byli mniej lubiani i mniej popularni wśród swoich kolegów, jeśli byli „moralni”.

Oznacza to, że przywiązywali dużą wagę do okazywania troski, uczciwości i innych cech moralnych. Naukowcy powiedzieli, że dzieje się tak dlatego, że osoby skupione na moralności były postrzegane przez swoich kolegów jako mniej humorystyczne.

17. Niech mówią o sobie

Flickr/University of Exeter

Naukowcy z Harvardu odkryli niedawno, że mówienie o sobie może być z natury satysfakcjonujące, tak samo jak jedzenie, pieniądze i seks.

W jednym z badań badacze posadzili uczestników w maszynie fMRI i odpowiadali na pytania dotyczące własnych lub cudzych opinii. Uczestnicy zostali poproszeni o przyprowadzenie na eksperyment przyjaciela lub członka rodziny, który siedział poza maszyną fMRI. W niektórych przypadkach uczestnikom powiedziano, że ich odpowiedzi zostaną przekazane przyjacielowi lub krewnemu; w innych przypadkach ich odpowiedzi byłyby poufne.

Wyniki pokazały, że regiony mózgu związane z motywacją i nagrodą były najbardziej aktywne, gdy uczestnicy dzielili się informacjami publicznie – ale także wtedy, gdy mówili o sobie, nawet jeśli nikt nie słuchał.

Innymi słowy, pozwolenie komuś na podzielenie się jedną lub dwiema historiami o swoim życiu zamiast gadania o swoim, może dać im bardziej pozytywne wspomnienia z interakcji.

Źródło: iflscience.com

Czytaj: Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie odbędą się w Poznaniu. Wszystko obejrzysz online!