1800 latarni w Central Parku kryje tę pomocną tajemnicę

0
324
W Central Parku można łatwo się zgubić, ale istnieje genialna technika nawigacji. Zdjęcie: Pixabay

Dzięki zielonym leśnym szlakom, ukrytym kanałom wodnym i niezliczonym rozrywkom łatwo się zgubić w Central Parku.

W rzeczywistości jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, które możesz zrobić podczas wizyty w Nowym Jorku, jest zgubienie się w tej miejskiej oazie o powierzchni 843 hektarów, która oferuje trochę wytchnienia od gorączkowej energii otaczającej ją betonowej dżungli.

Jednak po zakończeniu wędrówki po tym ogromnym parku istnieje sposób na odnalezienie się ponownie bez potrzeby nawigacji w smartfonie: wystarczy patrzeć na latarnie.

Czytaj: Piękna sowa śnieżna wróciła do Central Parku po 130 latach

W Central Parku znajduje się ponad 1800 żeliwnych latarni, które skrywają tajemnicę. Jaki to sekret?

W sumie wokół Central Parku rozsianych jest 1863 żeliwnych latarni, a każda z nich jest ozdobiona kodem numerycznym, który jest zupełnie bez znaczenia dla niewtajemniczonych.

Jednak dla wtajemniczonych te czterocyfrowe liczby – umieszczone w pobliżu podstawy każdej latarni – mogą służyć jako podręczne punkty nawigacyjne.

Więc jaka jest formuła?

Każda latarnia ma u podstawy zestaw cyfr. Dwie pierwsze cyfry odnoszą się do najbliższego numeru ulicy, a dwie ostatnie wskazują, czy słup znajduje się po wschodniej czy zachodniej stronie parku, przy czym liczby parzyste oznaczają wschód, a nieparzyste – zachód.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Na przykład 7420 oznaczałoby, że jesteś w pobliżu 74. ulicy i po wschodniej stronie parku.

Czytaj: Park we Wrocławiu dostanie drugie życie! Będą fontanny, ścieżki i latarnie

Latarnie zostały zaprojektowane przez Henry’ego Bacona w 1907 roku, a dodane przez niego liczby to sprytna sztuczka, o której należy pamiętać podczas następnej wędrówki po bujnej przestrzeni parku.

wad

Brak postów do wyświetlenia