190-procentowy wzrost populacji tygrysów w Nepalu od 2009 roku

0
216

Od progu wyginięcia ponad dekadę temu populacja dzikich tygrysów w Nepalu prawie się potroiła.

29 lipca był Światowym Dniem Tygrysa — a Nepalski rząd miał bardzo dobre wieści, donosząc, że ich populacja dzikich tygrysów jest o 40 procent wyższa w porównaniu z danymi z 2015 roku.

Nepalski rząd poinformował, że w kraju jest obecnie 355 dzikich tygrysów, co stanowi 190-procentowy wzrost od 2009 roku.

Nepal prawie potroił liczbę tygrysów żyjących na wolności, zgodnie z wynikami National Tiger and Prey Survey, opublikowanymi niedawno.

Historyczny wzrost o 190 procent od 2009 roku jest wynikiem ochrony kluczowych siedlisk tygrysów i korytarzy, partnerstwa z lokalnymi społecznościami oraz zwalczania kłusownictwa i nielegalnego handlu dziką fauną i florą.

Premier Nepalu, Sher Bahadur Deuba, ogłosił historyczny wzrost populacji tygrysów w swoim kraju podczas „Roku Tygrysa”, który jest chińskim symbolem księżycowym na rok 2022.

Wyczerpujące badanie objęło prawie 19 000 km2, co stanowi około 12% powierzchni kraju i 16 811 dni czasu personelu terenowego. Wyniki przynoszą zarówno wielką nadzieję, jak i pewność co do długoterminowej przyszłości tygrysów w Nepalu.

Nepal stał się pierwszym spośród 13 krajów, które 10 lat temu zobowiązały się do podwojenia populacji tygrysów do 2022 roku.

Cel podwojenia dzikich tygrysów na całym świecie, znany również jako Tx2, został wyznaczony przez rządy w 2010 roku na międzynarodowym szczycie w Petersburgu poświęconym ochronie tygrysów.

Dyrektor generalny Departamentu Parków Narodowych i Ochrony Dzikiej Przyrody Ramchandra Kandel przypisał sukcesowi skuteczne wdrożenie w kraju okresowego planu działań na rzecz ochrony tygrysów.

Czytaj: Policja schwytała nieuchwytnego kłusownika tygrysa po 20 latach

Czwarte ogólnokrajowe badanie tygrysów i ofiar zostało przeprowadzone we wszystkich potencjalnych siedliskach od grudnia ubiegłego roku do kwietnia tego roku w 24 okręgach, z 316 pojedynczymi tygrysami zidentyfikowanymi na zdjęciach.

Najnowsza liczba tygrysów to wzrost o 51 procent w porównaniu z ostatnim badaniem przeprowadzonym w 2018 roku. W 2010 roku w Nepalu było 121 tygrysów. Liczba ta wzrosła do 198 w 2013 roku i 235 w 2018 roku.

WWF-Nepal był partnerem wdrażającym w badaniu prowadzonym przez Departament Ochrony Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody.

„To zwycięstwo w ochronie jest wynikiem woli politycznej i skoordynowanych wysiłków lokalnych społeczności, młodzieży, organów ścigania i partnerów ochrony… rezultatem nieustających wysiłków przez wiele lat” – powiedział Ghana Gurung, dyrektor krajowy WWF-Nepal.

„Nowe oszacowanie populacji tygrysów w Nepalu pokazuje, że możliwe jest uratowanie gatunku przed wyginięciem i daje nam prawdziwy powód do świętowania Światowego Dnia Tygrysa” – powiedziała Ginette Hemley, starsza wiceprezeska ds. ochrony przyrody WWF w USA.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jednak „The Post” poinformował, że wśród chwil szczęścia, że tygrysy potroiły się z powrotem w Nepalu, wzrosły również obawy dotyczące ich siedlisk, zagęszczenia ofiar i konfliktów między ludźmi a tygrysami.

W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano 104 ataki tygrysów w parkach narodowych i strefach buforowych, w wyniku których zginęły 62 osoby.

Odnotowano również regularną obecność tygrysów na obszarach, gdzie ludzie często jeżdżą po paszę, drewno opałowe i inne niedrzewne produkty leśne.

Według raportu zatytułowanego „Status of Tiger and Prey in Nepal”, wzrost populacji tygrysów spowodował walki terytorialne wśród tygrysów, ponieważ dostępna dla nich przestrzeń jest ograniczona. To prowadzi dzikie koty na obrzeża lasów i na inne obszary, gdzie aktywność człowieka jest wysoka.

Ekspert ds. Tygrysów Chirnajibi Pokharel powiedział, że wzrost gatunków zdobyczy pomógł również w osiągnięciu nowej populacji tygrysów.

„Ochrona siedlisk pomogła również w rozmnażaniu i zapewniła bezpieczną przestrzeń dla tygrysów do wychowywania młodych, prowadząc do wzrostu ich liczebności” – powiedział Pokharel.

Populacje drapieżne również odgrywały kluczową rolę, a jeleń aksis, sambar jednobarwny, jelonek bengalski, mundżak, nilgau indyjski, czykara dekańska, dzik, gaur indyjski, makak królewski i langur to zwierzęta, na które polują tygrysy.

Sekretarz Ministerstwa Lasów i Środowiska Pem Kandel powiedział, że „teraz skupimy się na programach utrzymania i alternatywnych sposobach dla ludzi żyjących w pobliżu stref buforowych.”

Powiedział, że skuteczne wdrożenie dyrektyw dotyczących budowy infrastruktury przyjaznej dla dzikiej przyrody pomoże ograniczyć konflikty.

Czytaj: W Wielkiej Brytanii można spać w towarzystwie lwów i tygrysów

W raporcie stwierdzono również, że tygrysy stanowią zaledwie 6% całego konfliktu między ludźmi a przyrodą, ponieważ główne konflikty są powodowane przez słonie, lamparty i nosorożce.

Nepal poczynił również znaczne postępy w kontrolowaniu kłusownictwa, ponieważ zobowiązał się do podwojenia populacji.

Według Dil Pun, rzecznika Departamentu Parków Narodowych i Ochrony Dzikiej Przyrody, z 228 zgonów tygrysów w ciągu ostatnich 10 lat, 202 zmarło z przyczyn naturalnych, a 26 padło ofiarą kłusownictwa.