21 faktów na temat medycyny z przeszłości, które sprawią, że będziesz szanować współczesnych lekarzy

0
429

Niech żyje postęp!

Przysięga Hipokratesa składana jest przez lekarzy od czasów starożytnych. Jej główne przesłanie głosi „Primum non nocere”, co znaczy „Po pierwsze nie szkodzić”. Ale jeśli spojrzysz na bogatą historię medycyny, staje się jasne, że nie zawsze tak było.

Od pierwszych dni medycyny ciekawscy lekarze szukali sposobów na złagodzenie bólu i wyleczenie różnych dolegliwości. Ale po drodze często podejmowali złe decyzje, popełniali poważne błędy i ulegali głupim uprzedzeniom. Czasami raczej szkodzili, niż pomagali pacjentowi.

Jednak nawet najbardziej brutalne i dziwaczne wynalazki medyczne stały się cenną lekcją, torującą drogę współczesnej medycynie.

Oto, jak było wcześniej:

1. Palenie

lifter.com.ua

Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy niebezpieczeństwa nikotyny prawie nie były znane, ludzie palili nie tylko dla przyjemności, ale także w celach medycznych. Prawdopodobnie najbardziej idiotycznym sposobem leczenia było palenie na astmę.

2. Heroina

lifter.com.ua

Jak na ironię, heroina została wynaleziona jako słabszy i mniej niebezpieczny analog morfiny. Był przepisywany na leczenie kaszlu, bezsenności, bólu dolnej części pleców. W latach 1898–1910 syrop z heroiny na kaszel był reklamowany jako substytut morfiny, która nie uzależniała i szybko stała się przyczyną powszechnego uzależnienia od narkotyków.

Czytaj: Lekarz medycyny: „Każdy może pomóc sobie w uniknięciu poważnego zachorowania”

3. Metamfetamina

lifter.com.ua

Metamfetaminę po raz pierwszy zsyntetyzował japoński chemik w 1893 r. Dopóki lekarze nie zdawali sobie z tego sprawy, przepisywano metamfetaminę na wiele chorób – na przykład na narkolepsję i astmę – a także reklamowano ten związek chemiczny jako środek na odchudzanie.

4. Płatki kukurydziane

lifter.com.ua

Słynne płatki kukurydziane zostały wynalezione przez lekarza i aktywistę Johna Harveya Kellogga. Niewiele osób wie, ale dr Kellogg wynalazł je, aby stłumić pragnienie masturbacji wśród nastolatków. W XIX wieku masturbacja była uważana za straszny grzech, a Kellogg wierzył, że można z nim walczyć poprzez zdrową dietę. Nie pomogło.

5. Wino Mariani

lifter.com.ua

„Vin Mariani” to napój tonizujący, który pojawił się w 1863 roku i był reklamowany jako wino, które pomaga we wszystkich chorobach. Napój szybko stał się sensacją i zyskał uznanie tak znanych ludzi, jak Papież i Thomas Edison. To wino Mariani zainspirowało twórcę Coca-Coli.

Powód popularności tego napoju był prosty: kokaina. Napój zawierał około 20 mg kokainy na 100 g.

6. Pudło respirator

lifter.com.ua

Zanim w latach 50. pojawiła się skuteczna szczepionka, epidemia polio zabiła wiele istnień ludzkich. W 1952 roku, u szczytu wybuchu epidemii polio, w Stanach Zjednoczonych było 57 628 pacjentów. To była jedna z najgorszych chorób XX wieku.

W tym czasie wynaleziono skuteczną, ale przerażającą metodę ratowania życia. Mężczyznę, który stracił zdolność samodzielnego oddychania, umieszczono w wielkim metalowym pudełku przypominającym trumnę, w którym musiał spędzić wiele tygodni – a czasem całe życie. Pudła nazywane były „żelaznymi płucami” i uratowały życie tysiącom osób, których mięśnie piersiowe zostały sparaliżowane przez polio.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

7. Lobotomia

lifter.com.ua

Na początku XX wieku, kiedy brakowało metod leczenia zaburzeń psychicznych, wymyślono operację zwaną lobotomią. Była to procedura neurochirurgiczna, w której nacinało się połączenia nerwowe między płatami mózgu. Pomimo braku jakichkolwiek dowodów na jego skuteczność w leczeniu, lobotomię stosowano dość szeroko.

8. Dieta robakowa

lifter.com.ua

W epoce wiktoriańskiej ludzie wymyślili radykalne lekarstwo na nadwagę: robaki. Pomysł był prosty: połkniesz jajo tasiemca, aby pasożyt wykluł się w jelitach i pochłonął wszystkie spożywane pokarmy. To rzekomo miało zmniejszyć wagę bez zmiany diety.

Chociaż od dawna wiadomo, że robaki mogą być niebezpieczne, a w niektórych przypadkach nawet szkodliwe, ta wątpliwa dieta jest nadal praktykowana!

9. Malarioterapia

lifter.com.ua

Na początku XX wieku pacjenci z kiłą zostali poddani malarioterapii, to znaczy celowo zainfekowano ich malarią, aby wywołać gorączkę. Ciepłota zabijała wrażliwe na ciepło bakterie kiły. Około 15% pacjentów zmarło na malarię, ale reszcie udało się wyleczyć.

10. Siedzenie w martwym wielorybie

lifter.com.ua

W XIX wieku na południowym wybrzeżu Australii narodził się dość odważny sposób „leczenia” reumatyzmu: siedzenie w gnijącym zwłokach wieloryba. Uważano, że po 30 godzinach siedzenia w martwym wielorybie człowiek pozbywa się bólu stawów. Oczywiście nie było na to dowodów naukowych, ale biedni ludzie się na to godzili.

11. Woda radowa

lifter.com.ua

Jeśli uważasz, że napoje energetyczne to jakiś współczesny wynalazek, to wiedz, że znane są już od stu lat. 

Napoje energetyczne z lat dwudziestych XX wieku nie zawierały końskich dawek kofeiny i tauryny, jak obecne napoje energetyczne, ale zawierały prawdziwą energię: rad. Najbardziej odrażającym przykładem był napój Radithor, który był wodnym roztworem radu. Nic dziwnego, że wynalazł go William Bailey, który został wydalony z Harvardu i nie miał wykształcenia medycznego. Radithor był reklamowany jako „lekarstwo na żywych trupów”.

12. Leki ze zwłok

lifter.com.ua

Części ciała ludzkiego były używane do celów leczniczych od niepamiętnych czasów – od lat 1890. Które części ciała? Wszystkie!

Na przykład ludzka wątroba była przepisywana na epilepsję. Ale najczęściej używano krwi, tłuszczu, kości i mięsa. W XVI i XVII wieku wielu lekarzy regularnie przepisywało leki ze zwłok.

Najpopularniejszym narkotykiem tamtych czasów był mumie eksportowane z Egiptu. Zmumifikowane szczątki mielono na proszek, który miał być spożywany na padaczkę, zasinienia i krwotoki.

13. Upuszczanie krwi

lifter.com.ua

Upuszczanie krwi to jedna z najstarszych procedur medycznych, znana już w starożytnym Egipcie 3000 lat temu. W średniowiecznej Europie było to powszechne leczenie ospy, padaczki i zarazy. Ale to nie koniec.

Upuszczanie krwi było szeroko stosowane przez cały XIX wiek – i czasami jest używane nawet dzisiaj. Pod koniec XIX wieku procedura została zdyskredytowana, gdy lekarze w końcu zdali sobie sprawę, że wyczerpanie dopływu krwi jest niebezpieczne i nieużyteczne. Upuszczanie krwi grozi niewydolnością serca, nadmierną utratą krwi i gwałtownym spadkiem ciśnienia, nie mówiąc już o ryzyku infekcji i anemii.

14. Rtęć

lifter.com.ua

Dzisiaj wszyscy wiedzą, jak niebezpieczne jest wdychanie oparów rtęci – może to uszkodzić płuca i nerki, a nawet doprowadzić do śmierci. Nieorganiczne sole rtęci, po spożyciu, mogą powodować uszkodzenie nerek.

Jednak w przeszłości ten element był używany do przedłużania życia i promowania zdrowia. Przez setki lat rtęć była głównym składnikiem aktywnym w lekach na melancholię, syfilis i grypę.

15. Arsen

lifter.com.ua

Arsen jest jednym z najstarszych leków znanych od czasów starożytnych. Jednak, chociaż toksyczne właściwości arsenu były dobrze znane, substancja ta była stosowana w leczeniu różnych chorób aż do XX wieku. Związki arsenu znaleziono w wielu nalewkach, balsamach i tabletkach na dolegliwości, takie jak trypanosomatoza (śpiączka afrykańska) i kiła.

16. Odchody krokodyla

lifter.com.ua

Starożytni Egipcjanie byli bardzo pomysłowi pod względem antykoncepcji. Jedna z najbardziej dziwacznych metod wymagała umieszczenia odchodów krokodyla w pochwie. Nie jest jasne, czy pomogło to chronić przed niechcianą ciążą, ale z higienicznego punktu widzenia było i jest to bardzo niebezpieczne.

17. Wypełnienie płuc

lifter.com.ua

Przed pojawieniem się skutecznych leków przeciwgruźliczych, płuca były leczone wypełnieniem, co było powszechne w latach 30. i 50. XX wieku. Uważano, że zapadnięte płuco zostanie wyleczone szybciej, więc lekarze celowo prowokowali zapaść.

Podczas procedury napełniania lekarz utworzył wnękę pod górnymi żebrami i wypełniał ją różnymi materiałami – kulkami akrylowymi, kulkami do ping-ponga, olejami, gumą, parafiną lub bandażami. Nic dziwnego, że wiązało się to z wysokim ryzykiem powikłań. Wielu pacjentów miało krwotoki, infekcje i przetoki w oskrzelach, aorcie, przełyku i skórze.

18. Trepanacja czaszki

lifter.com.ua

Trepanacja – wiercenie lub wycinanie otworów w ludzkiej czaszce – jest znana od czasów prehistorycznych. Uważa się, że jest to najstarsza operacja chirurgiczna na świecie. W medycynie zachodniej kraniotomia była szeroko stosowana w leczeniu urazów głowy aż do XIX wieku.

19. Pasta z myszy

lifter.com.ua

Przed wynalezieniem skutecznych środków przeciwbólowych ludzie stosowali wysoce nieoczywiste metody znieczulenia. W starożytnym Egipcie stosowano jeden z najbardziej obrzydliwych i bezsensownych sposobów: aby złagodzić ból zęba, lekarze robili pastę z martwych myszy i niektórych innych składników i mazali tą pastą chore zęby. Nie pomagało to w bólu, ale prawdopodobieństwo wywołania infekcji było wysokie.

20. Hemiglossektomia

lifter.com.ua

Hemiklossektomia – usunięcie części języka jest operacją najczęściej wykonywaną dziś w przypadku raka jamy ustnej. Ale w XVIII i XIX wieku jąkanie było „traktowane” w tak barbarzyński sposób. Lekarze uważali, że źródłem problemu był język, choć z jąkaniem procedura ta jest bezcelowa, niebezpieczna, a nawet potencjalnie śmiertelna.

21. Lewatywa z tytoniu

lifter.com.ua

Dmuchanie dymu tytoniowego do odbytu było uważane w XVIII wieku za skuteczne lekarstwo na różne dolegliwości. Lewatywa z tytoniu została przepisywana na przykład na bóle głowy, zatrzymanie oddechu, przeziębienia i kolkę w jamie brzusznej. Metodę tę zastosowano nawet do reanimacji osób umierających na dur brzuszny i cholerę.

Uważano, że nikotyna stymuluje nadnercza, co skłania je do wytwarzania adrenaliny, z której pacjent wyzdrowieje. Niestety, takie leczenie nie przynosiło żadnych korzyści.

A Ty ufasz nowoczesnej medycynie?

Czytaj: Uczniowie z Krakowa wdzięczni lekarzom