23.02 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

0
405
Coraz więcej osób w każdym wieku choruje na depresję. Zdjęcie: Pixabay

Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. 

Depresja to jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Szybkie tempo życia, które sobie narzuciliśmy, pełno stresu, zbyt dużo obowiązków czy też brak jakiegokolwiek wsparcia ze strony najbliższych sprawiają, że na depresję chorują nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.

Depresja coraz częściej dotyka także młodzież. Szacuje się, że jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. 

Niestety wiele osób przychodzi po pomoc dopiero wtedy, gdy objawy choroby uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, a relacje rodzinne i zawodowe znacznie się pogarszają. Leczenie prowadzi do ustąpienia objawów i powrotu do satysfakcjonującego życia.

Nie lekceważ objawów i nie bój się szukać pomocy, gdy jest to konieczne. Jak co roku, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest okazją do przypomnienia Polakom, że jest to choroba, którą można wyleczyć.

350 mln ludzi na całym świecie zmaga się z depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, za kilka lat będzie to najczęściej występująca choroba na świecie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwała i ciężka depresja jest czwartym najważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią od 6 do 10% ludzi na całym świecie, a Polska nie jest tu wyjątkiem – nawet co trzeci dorosły Polak – czyli według najnowszych statystyk na depresję może cierpieć około 10-11% populacji (1,5 – 2 mln Polaków). Jednak tylko połowa dotkniętych chorobą otrzymuje profesjonalne leczenie. Chorzy dobrze się maskują, a o toczącej się chorobie mogą nie wiedzieć nawet najbliżsi.

Badania pokazują jasno: nieco ponad 1/3 Polaków widzi u siebie objawy depresji, których nie odczuwała przed pandemią. Psychiatra Zbigniew Lew-Starowicz nie jest zdziwiony. „Nieleczona choroba z czasem przybiera na sile” – podkreśla.

Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra i seksuolog, w rozmowie z money.pl podkreśla, że problem jest poważny, zwłaszcza w dobie pandemii. – Wystarczy spojrzeć na paski w telewizji. Na całym świecie dzieje się „apokalipsa”, więc nic dziwnego, że ludziom coraz częściej doskwierają lęki i depresja – mówi.

W ocenie lekarza da się wyszczególnić kilka podstawowych problemów, które wpływają na zdrowie psychiczne Polaków w okresie pandemii.

Pierwszy to lęki dnia codziennego, gdy zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o COVID-19. Drugi wiąże się ze stratą w tym czasie pracy, pieniędzy czy prestiżu, do jakiego ludzie przywykli. Osobnym problemem są kłopoty w związkach, które właśnie teraz przechodzą czas największej próby – tłumaczy.

Według psychiatry, Polacy nadal szerokim łukiem omijają gabinety specjalistów, które w czasie pandemii przeniosły się głównie do Internetu. Podobnie jest z sięganiem po leki antydepresyjne, bo przecież „wcale nie jestem szalony”.

Często muszę tłumaczyć pacjentom, że proponowane przeze mnie leki to nic takiego, a w razie poprawy zaraz je odstawimy. Wśród większości narodu nadal panuje przekonanie, że sięganie po antydepresanty to przejaw słabości i powód do wstydu – konstatuje Lew-Starowicz.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Polska psychiatria w liczbach

Pomimo głośnych apeli lekarzy psychiatrów, którzy mówią o tym, że zbyt mało jest przeznaczanych pieniędzy na leczenie, w budżecie na 2021 rok psychiatria dostała mniej o 100 mln zł. Tak więc łącznie na zdrowie psychiczne Polaków wydawane jest około 3,6 mln zł rocznie. Szacuje się, że aktualnie brakuje 300 lekarzy tej specjalności.

Warto też szczególną uwagę poświęcić psychiatrii dziecięcej, która z wielu powodów od lat cierpi na niedostatek. W pięciu województwach w Polsce nie funkcjonuje ani jeden oddział psychiatryczny dla dzieci w kryzysie.

Aby zrozumieć, jak bardzo jest to poważny problem, najlepiej przyjrzeć się policyjnym statystykom. W latach 2017-2019 osoby nieletnie podjęły 1987 prób samobójczych, z których 250 skończyło się śmiercią.

Depresja nie ma płci, adresu ani metryki. Na chorobę zapaść może każdy.

Poniżej możecie wrócić do naszych wcześniejszych artykułów o depresji. W taki dzień, jak dzisiaj, warto poświęcić chwilę na ich przeczytanie:

  1. 8 sposobów, w jakie depresja wpływa na nasze ciało.
  2. Zdjęcia, które dowodzą, że ludzie cierpiący na depresję nie okazują tego, jak bardzo cierpią i jak im źle.
  3. Czy depresja jest rzeczywiście wyjątkowym stanem świadomości?
  4. Sprawdź, czy często wypowiadasz te słowa. To pierwsze symptomy depresji.
  5. 9 geniuszy, którzy nie przezwyciężyli depresji, ale zamienili ją w sztukę.
  6. To jeszcze chandra, czy już depresja? Zobacz, gdzie stoi granica!
  7. Depresja – co robić, gdy cierpi na nią bliska osoba?
  8. Dlaczego dzieci odbierają sobie życie?