25 ciekawostek o Francji

0
485
Zdjęcie: pixabay.com

Czy to prawda, że Francja wynalazła balon na ogrzane powietrze? I czy całowanie się na peronach jest naprawdę nielegalne? Dowiedz się 25 zabawnych faktów na temat Francji.

Niezależnie od tego, czy mieszkasz we Francji, czy tylko odwiedzasz, poznanie kilku faktów na temat tego kraju pomoże ci lepiej go poznać; nie wspominając o zaimponowaniu znajomym podczas rozmowy.

Przygotuj się więc do przetestowania swojej znajomości na temat Francji, ponieważ dzielimy się 25 faktami na temat tego kraju, które mogą Cię po prostu zaskoczyć.

1. Francja jest największym krajem w UE i czasami nazywana jest „sześciokątem”.

Francja jest największym krajem Unii Europejskiej o łącznej powierzchni 551.695 kilometrów kwadratowych. Jest to jednak dopiero trzeci co do wielkości kraj w Europie, za Ukrainą i europejską częścią Rosji.

Około jedna trzecia (31%) Francji to lasy i jest to czwarty najbardziej zalesiony kraj w UE, po Szwecji, Finlandii i Hiszpanii. Kraj ten jest również czasami określany jako „sześciokąt” ze względu na swój sześcioboczny kształt.

2. Francja to najpopularniejsza destynacja turystyczna na świecie.

Wieża Eiffla. Źródło: pixabay.com

Być może nadszedł czas, aby odświeżyć znajomość języka francuskiego, ponieważ według najnowszych danych dotyczących turystyki, Francja jest miejscem, w którym warto być.

Aż 89,3 miliona osób odwiedziło ten kraj w 2018 roku, co czyni go najczęściej odwiedzanym miejscem na świecie. Stolica kraju, Paryż, jest również trzecim najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, za Bangkokiem i Londynem. Czas się pakować!

Czytaj: Budowa Wieży Eiffla krok po kroku

3. Francuski był językiem urzędowym Anglii przez około 300 lat.

Trudno sobie wyobrazić, że francuski był oficjalnym językiem Anglii w latach 1066–1362. Ale po tym, jak Wilhelm Zdobywca poprowadził podbój normański i późniejszą okupację Anglii w 1066 roku, wprowadził do narodu anglo-normański francuski.

Jednak w 1362 roku parlament uchwalił ustawę o pismach procesowych w języku angielskim, czyniąc z angielskiego oficjalny język rządu.

Stało się tak, ponieważ anglo-normański francuski był używany w procesach procesowych, ale był w dużej mierze nieznany zwykłym mieszkańcom Anglii, którzy nie mieli wiedzy o tym, co mówiono w sądzie.

4. Ludwik XIX był królem Francji przez zaledwie 20 minut, najkrótsze panowanie w historii.

Tak, dobrze czytasz. Francuski król cieszył się tylko 20 minutami królewskiej sławy po abdykacji swojego ojca Karola X, co pozwoliło mu wstąpić na francuski tron w lipcu 1830 roku.

Po tym krótkim okresie, Ludwik Antoni abdykował również na rzecz swojego siostrzeńca, księcia Bordeaux. To czyni go najkrócej panującym monarchą w historii.

Dzieli zadziwiający rekord z księciem Luísem Filipem, który technicznie został królem Portugalii po zamachu na jego ojca. Ale też zmarł z powodu rany 20 minut później.

5. „Liberté, égalitié, fraternité” lub „wolność, równość, braterstwo” to narodowe motto.

Na budynku szkolnym widnieją podstawowe wartości francuskie. Źródło: Twitter

Słynne motto pojawiło się po raz pierwszy w czasie Rewolucji (1789–1799) i zostało zapisane w konstytucjach z 1946 i 1958 roku. Dziś nadal można je zobaczyć na monetach, znaczkach pocztowych i logo rządowych; często obok „Marianne”, która symbolizuje triumf Republiki.

System prawny we Francji nadal w dużej mierze opiera się na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym Napoleona Bonaparte po rewolucji w XIX wieku.

6. Armia francuska jako pierwsza zastosowała kamuflaż w 1915 roku (I wojna światowa)

Armia. Źrodło: pixabay.com

Francuskie wojsko od zawsze kojarzyło się z bielą. Mundury żołnierzy w czasach nowożytnych były białe, tak jak biały był kolorem dynastii Burbonów czy białe jest kepi Legii Cudzoziemskiej. Wojny jednak udowodniły, że od symboliki ważniejszy jest kamuflaż.

Armia francuska jako pierwsza stworzyła dedykowaną jednostkę kamuflażu w 1915 roku. Broń i pojazdy były malowane. W następnym roku armia brytyjska poszła w jej ślady i utworzyła własną sekcję kamuflażu pod dowództwem podpułkownika Francisa Wyatta.

7. We Francji możesz poślubić zmarłą osobę!

Dość szokującym faktem dotyczącym Francji jest to, że zgodnie z francuskim prawem w wyjątkowych przypadkach można poślubić pośmiertnie. Jest to pod warunkiem, że możesz udowodnić, że zmarły miał zamiar poślubić Cię za życia.

Musisz także otrzymać pozwolenie od prezydenta Francji. Najnowsza zatwierdzona sprawa miała miejsce w 2017 roku, kiedy partner geja policjanta zastrzelonego przez dżihadystę na Polach Elizejskich w Paryżu otrzymał pozwolenie na pośmiertne poślubienie swojego partnera.

8. Francuzi wynaleźli puszki, suszarkę do włosów i balon na gorące powietrze.

Okazuje się, że zawdzięczamy Francuzom wiele użytecznych wynalazków, które znamy i kochamy dzisiaj. Na przykład francuski wynalazca Nicolas Appert w 1809 roku wpadł na pomysł użycia zamkniętych szklanych słoików umieszczonych we wrzącej wodzie do przechowywania żywności w 1809 roku. Pierre Durand wynalazł później puszkę.

Puszka, która zmieniła świat. Źródło: Twitter

Braille został również opracowany przez Louisa Braille’a, który jako dziecko był oślepiony. Tymczasem lekarz René Laennec wynalazł stetoskop w szpitalu w Paryżu w 1816 roku, a Alexandre-Ferdinand Godefroy opatentował pierwszą na świecie suszarkę do włosów w 1888 roku.

Pionierem majestatycznego balonu na gorące powietrze byli bracia Montgolfier, Joseph i Etienne, którzy zaprezentowali pierwszy na świecie publiczny pokaz balonu na uwięzi w 1783 roku.

9. Francja była pierwszym krajem na świecie, który zabronił supermarketom wyrzucania żywności.

Oto francuski fakt, z którego można być dumnym. W lutym 2016 roku Francja jako pierwszy kraj na świecie zabronił supermarketom wyrzucania lub niszczenia niesprzedanej żywności.

Sklepy muszą teraz przekazywać nadwyżki artykułów spożywczych bankom żywności i organizacjom charytatywnym.

Supermarkety o powierzchni powyżej 4305 stóp kwadratowych, które zostaną przyłapane na wyrzucaniu dobrej jakości żywności zbliżającej się do daty „najlepiej spożyć przed”, są zagrożone wysokimi grzywnami w wysokości do 75 000 euro lub dwoma latami pozbawienia wolności.

10. Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się we francuskim Lumière w 1895 roku.

Bracia Lumière, Auguste Marie Louis Nicolas i Louis Jean, słynęli z systemu filmowego Cinématographe i filmów krótkometrażowych, które wyprodukowali w latach 1895-1905.

Słynny duet zorganizował pierwszy publiczny pokaz filmowy 28 grudnia 1895 roku w Grand Kawiarnia w Paryżu. Ich reżyserskim debiutem był La sortie des ouvriers de l’usine Lumière (Pracownicy opuszczający fabrykę Lumière).

5-sekundowy czarno-biały film po prostu pokazywał pracowników opuszczających fabrykę Lumière i wprawił publiczność w osłupienie. W 1895 roku Louis Lumière rzekomo powiedział, że kino to „wynalazek bez przyszłości”. Och, jak mało wiedział…

11. Najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek żyła, była Francuzka o imieniu Jeanne Louise Calment.

Największy w pełni uwierzytelniony wiek, do jakiego dożył człowiek, to 122 lata i 164 dni. Jeanne Louise Calment urodziła się we Francji 21 lutego 1875 roku i zmarła 4 sierpnia 1997 roku.

Przeżyła otwarcie Wieży Eiffla w 1889 roku, dwie wojny światowe, wynalezienie telewizji, nowoczesnego samochodu i samolotów. Co ciekawe, średnia długość życia kobiet we Francji wyniosła 85,3 lat w 2018 roku i 79,4 lat dla mężczyzn.

Francja zajmuje również 14 miejsce na świecie pod względem średniej długości życia, przy czym mężczyźni i kobiety żyją średnio do 83 lat.

12. Francja zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci w 2013 roku.

Źródło: Twitter

Kiedy prezydent Françoise Holland podpisał ustawę 18 maja 2013 roku, Francja stała się dziewiątym krajem w Europie i czternastym na świecie, które zalegalizowało małżeństwa osób tej samej płci. Choć ówczesne sondaże wskazywały, że popiera je około 50% Francuzów, nie wszyscy byli z tego zadowoleni. W rzeczywistości tysiące ludzi broniących tak zwanych „wartości rodzinnych” wyszło na ulice w proteście.

13. Francja ma więcej laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury niż jakikolwiek inny kraj.

Z 15 francuskimi osobami, które zdobyły prestiżową nagrodę od 1901 roku, można śmiało powiedzieć, że Francja miała najwięcej najbardziej wpływowych pisarzy i myślicieli na świecie.

Francuski poeta i eseista Sully Prudhomme został w tym roku pierwszym laureatem tej nagrody. Wśród najbardziej znanych francuskich poetów, powieściopisarzy i pisarzy są René Descartes, Voltaire, Charles Baudelaire, Blaise Pascal, Gustave Flaubert i Victor Hugo.

14. Najwyższym szczytem Europy jest Mont Blanc we francuskich Alpach.

Mont Blanc. Źródło: Twitter

Stojący na wysokości 4807 m Mont Blanc jest oficjalnie najwyższą górą w Europie. Wejście na szczyt zajmuje od 10 do 12 godzin. Ale jeśli nie masz na to ochoty, możesz wybrać się na spokojną 20-minutową wycieczkę najwyżej położoną kolejką linową w Europie na pobliskim Aiguille du Midi, aby podziwiać wspaniały widok z góry.

Czytaj: Francuskie Alpy nad chmurami.

15. Pierwszy na świecie przeszczep sztucznego serca i przeszczep twarzy odbył się we Francji.

Przeszczep serca miał miejsce w grudniu 2013 roku w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu. Bioproteza, która naśladuje skurcze serca, jest zasilana zewnętrzną baterią litowo-jonową i jest około trzy razy cięższa od prawdziwego narządu. Francuscy chirurdzy byli również pierwszymi, którzy przeprowadzili przeszczep twarzy w 2005 roku.

16. Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.

Luwr. Źródło: pixabay.com

Z aż 9,6 milionami odwiedzających w 2019 roku słynny Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.

Wspaniałe muzeum położone w samym sercu Paryża jest domem dla około 38 000 dzieł sztuki i artefaktów pochodzących z czasów prehistorycznych. Należą do nich Mona Lisa, Wenus z Milo i słynna szklana piramida Luwru IM Pei, która znajduje się na dziedzińcu. Nic dziwnego, że Luwr jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Paryżu.

17. W 2010 roku francuska gastronomia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Francja słynie z wyśmienitego jedzenia, które w 2010 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Eksperci opisywali znaczenie francuskiej gastronomii jako zwyczaju społecznego, którego celem jest celebrowanie najważniejszych momentów w życiu jednostek i grup, a także podkreślanie wspólnoty jako funkcji zbliżania przyjaciół i rodziny oraz wzmacniania więzi społecznych.

18. Francja wyprodukowała najdroższą butelkę wina na świecie.

Wino. Źródło: pixabay.com

Oczywiście Francja słynie nie tylko ze swojej kuchni, kraj produkuje również jedne z najlepszych win na świecie – nie wspominając o cenie.

73-letnia butelka francuskiego burgunda stała się najdroższą butelką wina, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji, kosztując oszałamiające 558 000 dolarów.

Butelka Romanee-Conti z 1945 roku została sprzedana prywatnemu kolekcjonerowi azjatyckiemu w Sotheby’s za ponad 17-krotność pierwotnej wyceny 32 000 dolarów.

19. Francuzi zjadają około 30 000 ton ślimaków rocznie.

Escargots to danie składające się z gotowanych jadalnych ślimaków lądowych.
Źródło: Twitter

Według Reuters Francuzi zjadają około 30 000 ton ślimaków rocznie. Jednak około dwie trzecie wszystkich ślimaków spożywanych we Francji pochodzi z Europy Wschodniej i Bałkanów. Więc jeśli jadłeś ślimaki we Francji, są szanse, że przebyły długą drogę, aby dostać się na twój talerz. Klasyczny francuski przysmak (podawany z czosnkiem, pietruszką i masłem) pozostaje popularną podstawą kuchni francuskiej.

20. Odwrócenie bagietki do góry nogami jest we Francji postrzegane jako pech.

Postawienie na stole bagietki lub bochenka chleba do góry nogami naraża ludzi wokół na nieszczęście, a co gorsza – na śmierć.

Ten dziwaczny przesąd podobno wywodzi się ze średniowiecza, kiedy katom pozwolono łapać rzeczy w sklepach bez płacenia za nie. Dlatego piekarze zostawiali im przewrócony bochenek chleba. A jeśli sam położyłeś bochenek do góry nogami, musiałeś oznaczyć go krzyżem przed zjedzeniem, aby odegnać nieszczęście.

21. Francja produkuje około 1,7 miliona ton sera rocznie w około 1600 odmianach.

Sery. Źródło: pixabay.com

Stwierdzenie, że Francuzi uwielbiają jeść sery, to ogromne niedomówienie. Naród przeżuwający nabiał wyprodukował około 1,7 miliona ton sera z mleka krowiego tylko w 2018 roku.

Istnieje również około 1600 różnych rodzajów francuskiego sera do spróbowania, które są pogrupowane w osiem kategorii. Na szczęście Francuzi nie zatrzymują tego wszystkiego dla siebie. W 2018 roku kraj wyeksportował ponad 679 000 ton sera, natomiast na francuskim rynku detalicznym w 2017 roku sprzedano prawie 895 000 ton. Merci beaucoup!

22. Francuskie prawo zabrania parom całowania się na peronach kolejowych.

Mówiąc o pozornie szalonych prawach i dekretach, ten jest całkowicie dziwaczny. We Francji całowanie się, gdy na peronie jest pociąg, jest nielegalne.

To stare prawo zostało wprowadzone w 1910 r. na prośbę szefów kolei, którzy chcieli uniemożliwić zakochanym Francuzom opóźnianie odjazdów pociągów. Wszystkie pocałunki na peronie muszą zostać wykonane przed przybyciem pociągu.

23. Paris Gare du Nord to najbardziej ruchliwy dworzec kolejowy w Europie.

Gare du Nord w Paryżu. Źródło: pixabay.com

Skoro już o pociągach… Gare du Nord w Paryżu to najbardziej ruchliwy dworzec kolejowy w Europie i na świecie (poza Japonią). Co roku przejeżdża przez niego ponad 214 milionów pasażerów.

Pierwotna stacja została zbudowana w 1846 roku, ale stała się zbyt mała, aby można ją było eksploatować, w związku z czym została zburzona i odbudowana w 1889 roku.

Kolejne rozbudowy przeprowadzono pomiędzy 1930 i 1960 rokiem. Stacja ma również przejść dalsze prace związane z rozbudową, aby przygotować się do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Ma to zwiększyć jego przepustowość dla dodatkowych 200 000 pasażerów dziennie. Lepiej unikaj godzin szczytu!

Czytaj: Wieża Eiffla zyska nowy wygląd w 2024 roku

24. Francuska sieć kolejowa jest drugą co do wielkości w Europie, dziewiątą co do wielkości na świecie.

O łącznej długości 29 000 km francuska sieć kolejowa jest drugą co do wielkości w Europie i dziewiątą co do wielkości na świecie.

Francja była jednym z pierwszych krajów na świecie, które wykorzystywały technologię dużej prędkości. Państwowa organizacja Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF) wprowadziła szybką kolej TGV w 1981 roku.

Francuskie przewozy dalekobieżne dla pasażerów są znane jako Train à Grande Vitesse (TGV), a standardowe dalekobieżne usługi nazywane są Intercités.

Obecna w kraju sieć dużych prędkości przekracza długość 1550 km. Projekt kolei dużych prędkości w Tours-Bordeaux dodaje kolejne 302 km do sieci.

25. Największy wyścig rowerowy na świecie, Tour de France, ma ponad 100 lat.

Tour de France. Źródło: pixabay.com

1 lipca 1903 roku 60 rowerzystów wyruszyło w pierwszy w historii Tour de France z paryskich przedmieść Montgeron. Ponad 100 lat później impreza urosła do rangi największego wyścigu rowerowego na świecie, a około 198 rowerzystów ściga się na dystansie 3200 km; głównie wokół Francji w serii etapów w ciągu 23 dni.

Tour de France 2013 był setną edycją Tour de France i około 15 milionów widzów ustawiło się w kolejce, aby obejrzeć 21-etapowy tor na obchody stulecia.

johannesfloe.com – Art to remember