27 najciekawszych rzeźb i posągów z całego świata

0
2719
Zobaczcie niezwykłe i kreatywne rzeźby z całego świata.

Każde miasto ma swoje unikalne rzeźby i posągi, ale niektóre naprawdę sprawiają, że je zapamiętujesz i myślisz „WOW”. Zobaczcie najbardziej unikalne i niesamowite rzeźby, które przyciągają wzrok wszystkich przechodniów z całego świata.

Istnieje wiele rzeźb i posągów (zarówno nowych, jak i starych), które wywołują wiele emocji. Dołącz do zabawy, przeglądając zdjęcia najbardziej niesamowitych posągów i rzeźb z całego świata.

1. Ekspansja (Medytująca Kobieta) Paige Bradley, Nowy Jork, USA

Ekspansja to nazwa imponującego projektu artystycznego, którego twórczynią jest Paige Bradley. Rzeźba pokazuje rozdarcie kobiecego ciała, łącząc tym samym ludzi wyzwolonych i rozdartych wewnętrznie lub w pewien sposób zniewolonych.

2. Rzeźba łososia, Portland, Oregon, USA

Ten posąg ryby jest na 32 miejscu wśród 676 atrakcji w Portland – czyniąc tę rybę jedną z głównych atrakcji tego regionu.

3. Buty na brzegu Dunaju, Can Togay & Gyula Pauer, Budapeszt, Węgry

Ten pomnik w Budapeszcie stworzony przez Can Togay & Gyula Pauer upamiętnia Żydów zabitych w czasach terroru Strzałokrzyżowców podczas II wojny światowej. Buty symbolizują ofiary, które zostały zmuszone do zdjęcia butów przed rozstrzeleniem. Ich ciała później wpadły do Dunaju.

4. Pomnik Anonimowego Przechodnia, Jerzy Kalina, Wrocław, Polska

Pomnik ten oznacza wszystkie dusze zagubione, uwięzione lub w inny sposób skrzywdzone przez uciskający reżim komunistyczny, który istniał w Polsce przez wiele lat.

5. Wolność (Break Through From Your Mold – Wyrwij się z formy) , Zenos Frudakis, Filadelfia, Pensylwania, USA

Kiedy Zenos Frudakis stworzył ten posąg, starał się przedstawić obraz, do którego cała ludzkość mogłaby się odnosić. Frudakis opisuje rzeźbę jako walkę o osiągnięcie autonomii poprzez proces twórczy. Chociaż całość składa się z czterech figur, tak naprawdę praca ta jest przedstawieniem jednej postaci w różnych cyklach. Rzeźba przedstawia walkę polegającą na uwolnieniu się od wszystkiego, co nas powstrzymuje.

Czytaj: Ogromna rzeźba wypełza z ziemi na placu w Budapeszcie!

6. Czarny Duch, Svajunas Jurkus, port w Kłajpedzie, Litwa

Nie przejmuj się groźnym posągiem wyłaniającym się z wody. Zamiast tego zobacz to upiorne stworzenie jako symboliczny skarb przedstawiający Kłajpedę, najstarsze miasto na Litwie. Kłajpeda to urocze nadmorskie miasteczko na Litwie i trzecie co do wielkości miasto w kraju.

7. Świnie Rundle Mall – Adelaide, Australia

Cztery charyzmatyczne i urocze świnie, które wydają się wędrować po Rundle Mall, są ulubieńcami zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapewniają swoim wielbicielom przejażdżki, uściski, a nawet miejsce do siedzenia.

8. People of the River, Chong Fah Cheong, Singapur

Rzeźby stworzone przez Chong Fah Cheong przedstawiają miejscowych, których praca i życie były powiązane z rzeką. Posąg dzieciaków wskakujących do wody jest prawdopodobnie najbardziej popularny i jest zainstalowany w pobliżu mostu Cavenagh. Świetnym sposobem na poznanie tych posągów jest rejs.

9. Cattle Drive, Dallas, Texas, USA

Znajdujące się w centrum Dallas posągi teksańskich byków z ogromnymi rogami. Są to rzeźby doskonale oddające zwierzęta, które wydaja się jak żywe, w ruchu, w trakcie przeprawy przez rzekę.

10. Zawiązany pistolet, Nowy York, USA

Reuterswärd wykonał tę rzeźbę po zamordowaniu piosenkarza, autora tekstów i działacza pokojowego Johna Lennona. Ten śmiały posąg nawiązuje do niestosowania przemocy na wiele sposobów. Węzeł na końcu pistoletu jest wzruszającą symboliką.

11. Portret Nelson Mandeli, Natal, RPA

Południowoafrykański artysta Marco Cianfanelli zbudował ten pomnik Nelsona Mandeli, by upamiętnić 50. rocznicę jego aresztowania przez reżim apartheidu. Portret składa się z 50 nierównych, jakby postrzępionych stalowych kolumn, których wysokość waha się od 6,5 do 9 m. Nierówności na krawędziach i zgrubienia ustawionych obok siebie metalowych słupów z daleka układają się w obraz twarzy byłego prezydenta RPA.

Według oświadczeń rządu Republiki Południowej Afryki posąg przedstawia coś więcej niż tylko człowieka, przedstawia najszlachetniejszego człowieka z historii.

12. De Vaartkapoen, Bruksela, Belgia

Ta rzeźba Toma Frantzena jest uwielbiana przez mieszkańców Belgii. Przedstawia kogoś, kto wstaje z kanałów, aby chwycić za stopę przechodzącego policjanta. Rzeźba ukazuje zmagania się o władzę.

13. Podróżnicy (Les Voyageurs), Bruno Catalano, Marsylia, Francja

Rzeźba powstała, aby uczcić pozycję miasta w roli Europejskiej Stolicy Kultury. Francuski artysta Bruno Catalano często przedstawia ludzi pracy, którym brakuje całych części ciała.

Brakujące elementy pozostawiają miejsce dla wyobraźni, gdzie każdy z odbiorców może zadać sobie pytanie — Czy faktycznie świat powoduje, że zatracamy siebie? Czy jest coś, co ci „podróżnicy” po prostu zostawili gdzieś za sobą? Dzięki temu każdy widz jest w stanie projektować własne historie i mieć możliwość zbadania własnej roli, jako „obywatela świata”.

14. Pająk (Maman), Louise Bourgeois, Tate Modern, Londyn, UK

Mam nadzieję, że nie masz arachnofobii, ponieważ ten pomnik Louisa Bourgeois ma ok. 9 metrów wysokości!

15. Tonący budynek przed State Library, Melbourne, Australia

Wygląda na to, że beton przed biblioteką stanową zmienił się w piasek, połykając bibliotekę na swojej drodze.

16. Iguana Park, Amsterdam, Holandia

17. Man At Work, Bratysława, Słowacja

Rzeźba przedstawia kanalarza wychylającego się z otwartego włazu kanalizacyjnego i obserwacyjnego przechodniów z poziomu ulicy. Autorem brązowej figury jest Viktor Hulík, a Man At Work powstał jako część projektu rewitalizacji centrum Bratysławy.

18. Mihai Eminescu, Onesti, Rumunia

W określonych porach dnia ten posąg wygląda na namalowany na tle chmur.

19. Scena z Pierwszej Wojny w naturalnych rozmiarach, Eceabat, Turcja

Wojna była strasznym przeżyciem i nigdy nie można jej zapomnieć. Ta naturalna scena pomaga umocnić koszmar wojny, upamiętniając wszystkich, którzy zginęli z powodu powiązanych z tą tragedii.

20. Hippo, Taipei, Tajwan

Atak hipopotamów! Te rzeźby hipopotamów wydają się wychodzić prosto z ziemi. Ludzie przyjeżdżają z bliska i daleka, aby zrobić zdjęcia uroczym brązowym hipopotamom.

21.Wiszący mężczyzna, Praga, Czechy

Na pierwszy rzut oka aż chce się krzyknąć: „Ktoś pomoże temu człowiekowi tam na górze!” Nie ma powodu do paniki, ten posąg stale unosi się nad ulicami, mocno chwytając się czegoś, co wydaje się być wystającą rurą.

22. Kelpies, Andy Scott, Falkirk, Szkocja

Te wspaniałe głowy koni zajmują centralne miejsce, reprezentując wspaniały świat historii koni. Monumentalne posągi o nazwie Kelpies nawiązują do szkockiej mitologii. 

23. The Unknown Official, Rejkjawik, Islandia

Oczywiście ten urzędnik pozostaje nieznany, olbrzymi głaz obejmuje całą głowę i górną część ciała!

24. Rekin, Oxford, Wielka Brytania

Rzeźba przedstawiająca olbrzymiego rekina umieszczonego głową w dół w dachu domu. Rekin został wzniesiony 9 sierpnia 1986 roku, w 41. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. Bill Heine, prezenter lokalnej stacji radiowej i zarazem właściciel domu, skomentował rzeźbę następująco:

„Rekin ma wyobrażać kogoś czującego się kompletnie bezsilnie, wybijającego dziurę w swoim dachu w poczuciu bezsilności, gniewu i desperacji… Wiąże się to z Kampanią na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego, energią nuklearną, Czarnobylem oraz Nagasaki.

25. Mustangi z Las Colinas (Mustangs), Robert Glen, Las Colinas, Teksas, USA

Dziewięć dzikich mustangów galopujących przez granitowy plac Williamsa w mieście Las Colinas, w stanie Teksas, przyciąga turystów z całego świata. Imponujące, nienaturalnej wielkości mustangi w centrum miasta, uwieczniają dzikie zwierzęta, które historycznie były niezwykle ważne dla mieszkańców tego stanu. Pomnik upamiętnia również pęd, siłę, inicjatywę i nieskrępowany styl życia, które były fundamentalne dla kraju w najbardziej rozwojowych dla niego czasach.

26. Siła natury, Lorenzo Quinn

Rzeźba przedstawia surrealistyczną prezentację ruchu Ziemi poprzez uosobioną siłę natury. Pomysł na rzeźbę pojawił się u artysty po zetknięciu się z ogromem zniszczeń spowodowanych przez huragany, głównie w Tajlandii i południowych Stanach Zjednoczonych. Potężny, a zarazem wściekły obraz Matki Natury ma nam przypominać o jej mocy.

27. Wielki spinacz, Mehmet Ali Uysal, Chaudfontaine, Belgia

Spinacz wygląda, jakby delikatnie unosił górną warstwę trawnika na wysokość 6 metrów. W ten sposób artysta bawi się skalą i proporcjami, chcąc przypomnieć wszystkim, że tak naprawdę chodzimy po skórze naszej planety, o którą nieustannie musimy dbać.

Źródło i zdjęcia: artfido.com

Czytaj: PARY RĄK WYNURZAJĄCYCH SIĘ Z CANAL GRANDE W WENECJI!