28-latka, która przeszła na emeryturę z 2,25 mln dolarów, zdradza sekret oszczędzania

0
219
Zdjęcie: Pixabay

Po siedmiu latach pracy w świecie korporacji 28-latka mieszkająca w Nowym Jorku miała wystarczająco dużo pieniędzy, by przejść na wcześniejszą emeryturę.

– Moi rodzice dorastali w biedzie, ale w wieku 28 lat przeszłam na emeryturę z 2 milionami dolarów. Oto 6 najlepszych rad na temat zarabiania pieniędzy, jakie mogę ci udzielić.

J.P. Livingston opowiada o tym, jak od najmłodszych lat skupiała swoje myśli wokół finansowej niezależności. Kiedy miała zaledwie 12 lat, kupiła egzemplarz klasyka finansów osobistych „Rich Dad, Bied Dad”, który rozbudził jej zainteresowanie oszczędzaniem i inwestowaniem.

– Kiedy byłam dzieckiem, moi rodzice nieustannie podkreślali, jak ważna będzie wolność finansowa. W końcu przeszłam na wcześniejszą emeryturę, w wieku 28 lat, z nieco ponad 2 milionami dolarów na koncie. Cała moja kariera trwała niecałe siedem lat przed przejściem na wcześniejszą emeryturę.

Oto sześć elementów, które pomogły jej szybko osiągnąć status multimilionerki.

Przeciętne nawyki prowadzą do przeciętnych wyników — jeśli chcesz mieć ponadprzeciętną wartość netto, musisz podjąć ponadprzeciętne wysiłki.

Mediana wieku emerytalnego w Stanach Zjednoczonych wynosi 63 lata. Średnia wartość netto gospodarstw domowych w wieku od 65 do 69 lat wynosi 193 000 USD. Między tym a przeciętnym Ubezpieczeniem Społecznym oznacza to, że przeciętna emerytowana para musi żyć za mniej niż 2000 dolarów miesięcznie.

Jeśli to nie brzmi dla ciebie atrakcyjnie, będziesz musiał radzić sobie lepiej niż przeciętnie.

Choć wydaje się to oczywiste, w rzeczywistości jest to myśl zmieniająca grę. Aby przejść na wcześniejszą emeryturę i cieszyć się nietypowym bogactwem, będziesz stosować strategie, z których większość twoich znajomych prawdopodobnie nie korzysta. Będziesz inwestować swoje pieniądze inaczej. Będziesz żył inaczej. I to jest w porządku. Można się tego spodziewać.

Informacja jest kluczem do bogactwa.

Pixabay

Podczas gdy zgromadzenie bogactwa wymaga pewnego wysiłku i dyscypliny, największym wyróżnikiem jest wiedza, gdzie zastosować ten wysiłek. To, do czego dążymy, jest ograniczone naszą wiedzą o tym, co tam jest. Różnica między dwojgiem ludzi w tych samych okolicznościach, ale o różnej wiedzy na temat ich możliwości, może z łatwością wynosić milion dolarów. Kilka przykładów:

  • Kiedy zdałam sobie sprawę, że mogę dużo zaoszczędzić, kończąc studia w trzy lata, skorzystałam z okazji. „Ukończenie studiów rok wcześniej naprawdę pomogło mi finansowo”, powiedziała CNBC Make It. „Dzięki temu zaoszczędziłam rok czesnego i dało mi to roczny dodatkowy dochód, połączenie tych dwóch rzeczy zapewniło mi kwotę netto o wartości 150 000 USD”.
  • Właśnie urodziłam swoje pierwsze dziecko i zaczęłam myśleć o tym, jak mogłabym je nastawić na sukces. Czy wiesz, że przeciętna rodzina może uczynić swoje dziecko milionerem? Strategia nie wymaga od nich nawet znalezienia większej ilości pieniędzy w ich budżecie, tylko po to, aby je wykorzystać w inny sposób.
  • Amerykanie mają 4,2 biliona dolarów w aktywnie zarządzanych funduszach akcyjnych, które prawdopodobnie można by wykorzystać w inny sposób, aby uzyskać lepsze zyski. Według karty wyników Dow Jones S&P Indices, pasywnie zarządzane fundusze indeksowe osiągnęły lepsze wyniki niż 82% aktywnie zarządzanych spółek w okresie 15 lat. Mało tego, opłaty pobierane za fundusz pasywny są znacznie niższe.

Czytaj: Warren Buffett: Błąd nr 1, który rodzice popełniają, ucząc dzieci obchodzenia się z pieniędzmi

Między opłatami a doskonałą wydajnością jest bardzo prawdopodobne, że przeniesienie inwestycji z jednej do drugiej może poprawić Twoje zyski o co najmniej 2%. Czy zdajesz sobie sprawę, że jeśli zainwestujesz 200 000 dolarów portfela w tanie fundusze indeksowe, a nie w fundusze powiernicze z wysokimi opłatami, wyniki historyczne sugerują, że w ciągu 20 lat zarobisz 600 000 dolarów? Żadnej dodatkowej pracy dla Ciebie — wystarczy godzina lub dwie na zbadanie i podjęcie decyzji. To 600 000 dolarów wartości dożywotniej za dwie godziny pracy.

Odpowiedni mały wysiłek, zastosowany dzisiaj, może w przyszłości przynieść sześciocyfrowe wyniki.

Jak więc upewnić się, że wiesz o najlepszych możliwościach? Nigdy nie żyliśmy w lepszych czasach niż dzisiaj. Pojawienie się technologii pozwala nam wyjść daleko poza nasze normalne kręgi i uzyskać dostęp do najlepszych, najbardziej wpływowych pomysłów na całym świecie. Możesz zbudować system, który będzie regularnie pokazywał Ci najlepsze pomysły i pozwolić, aby te pomysły układały się jeden na drugim, aby powiększać Twoje bogactwo dla Ciebie.

Czytaj: Google kupuje wieżowce w Warszawie za 2,7 mld

Umiejętności zawodowe i umiejętności zarządzania karierą to nie to samo — a posiadanie obu zapewni Ci tysiące więcej.

Pixabay

Zarabianie dodatkowych 20 000, 30 000 lub 100 000 USD rocznie jest bardziej osiągalne niż myślisz.

Zarządzanie karierą — zastanawianie się, jak pozycjonować się i doskonalić w celu uzyskania najszybszych awansów i najwyższego wynagrodzenia — wymaga zestawu umiejętności, w które inwestuje niewiele osób. Wszystkie rozmowy dotyczą umiejętności technicznych wymaganych do wykonywania swojej pracy. Oczywiście musisz być kompetentny w swojej roli, ale umiejętności, które czynią Cię dobrym księgowym, niekoniecznie pomogą Ci znaleźć świetną pracę jako księgowy lub uzyskać najwyższą podwyżkę, gdy już zostaniesz księgowym.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Księgowy musi dobrze znać kod podatkowy. Musi być zorientowany na szczegóły i niezależny. Dodatkowe umiejętności niezbędne do objęcia roli księgowego to inteligencja emocjonalna, inicjatywa, nawiązywanie kontaktów i negocjacje. A te są zupełnie inne rzeczy.

– Moja praca była bardzo konkurencyjna. Przed moim pierwszym wywiadem skontaktowałam się z przyjaciółmi znajomych, aby znaleźć kogoś, kto był już w branży, i spędziłby ze mną 15 minut rozmawiając przez telefon.

– Kiedy to zrobiłam, wysłałam e-mail na zimno do kogoś z firmy, z którą rozmawiałam, aby zrobił to samo, mając nadzieję, że uda mi się uzyskać trochę informacji na temat ich specyficznego stylu i dostosować moje podejście. Okazało się, że dżentelmen, z którym rozmawiałam, był jednym z moich rozmówców i powiedział mi, kiedy dostałam pracę, że bardzo pozytywnie wypowiadał się o mojej inicjatywie skontaktowania się z nim w celu przygotowania.

– W trakcie swojej kariery nauczyłam się również wiele o tym, jakie dźwignie w największym stopniu wpływają na wynagrodzenie. Rzeczy, takie jak wiedza, na co zwracać uwagę u pracodawcy i ile lat chcesz zostać w każdej firmie, aby uzyskać maksymalny dochód, to czynniki, które pomogą Ci osiągnąć ponad 30% rocznej podwyżki płac.

Po ukończeniu studiów Livingston podjęła pracę w firmie inwestycyjnej, w której płaca początkowa wynosiła 60 000 dolarów plus premia na koniec roku, która była prawie taką samą kwotą. Razem: nieco ponad 100 000 USD. W następnych latach otrzymała kilka podwyżek.

Po siedmiu latach odkładania ponad 70 procent swoich dochodów odłożyła kwotę w wysokości 2,25 miliona dolarów, z czego 40 procent pochodziło z inwestycji, a 60 procent z oszczędności. Wystarczyło, że w wieku 28 lat zrezygnowała z wielu rzeczy i ustatkowała się.

Obecnie mieszka w Nowym Jorku z mężem, który nadal pracuje, i psem. Utrzymują się ze skromnych 65 000 USD rocznie, co pozwala im utrzymać wysoki wskaźnik oszczędności.

Livingston zarobiła dużo pieniędzy, ale stosowała też różne strategie, aby przez lata dużo oszczędzać, takie jak śledzenie wydatków i automatyzacja oszczędności, ale była jedna mentalna sztuczka, która zrobiła największą różnicę: Pomyśl o zakupach w kategoriach koszt za godzinę.

„Aby osiągnąć wysoki wskaźnik oszczędności, zacznij przeglądać swoje zakupy w kategoriach jednostek czasu, a nie dolarów”, powiedziała CNBC Make It. „Więc zamiast mówić, że nowy iPhone kosztuje 800 USD, możesz wykonać obliczenia, aby obliczyć, że będzie to kosztować 60 godzin pracy lub półtora tygodnia twojego życia”.

To naprawdę sprawia, że zastanawiasz się, czy zakup jest tego wart.

„Takie myślenie świetnie nadaje się do dużych zakupów” — mówi Livingston. „Kupienie domu z dodatkową sypialnią lub z bardziej wyszukanym wykończeniem może kosztować 50 000 lub 100 000 USD. Czy warto dla tego przepracować trzy dodatkowe lata?”

To koncepcja, o której po raz pierwszy dowiedziała się z książki „Your Money or Your Life” Vicki Robin i Joe Dominguez, która jest popierana przez innych młodych milionerów, którzy doszli do celu.

„A jeśli twoje zarobki wzrosną, i tak żyj skromnie” – radzi Livingston.

Poza pracą możesz zarobić tyle samo, co w pracy na pełen etat.

Pixabay

– Żyjemy w epoce technologicznej. Możliwości budowania bocznego zysku nigdy nie było lepsze. Nie tylko uzyskasz dodatkowy dochód, ale jeśli zbudujesz odnoszący sukcesy biznes poboczny, może on łatwo stać się Twoim głównym źródłem dochodu z dodatkową elastycznością pracy z dowolnego miejsca na świecie.

– Doszłam do tego później, niż bym chciała: dopiero po przejściu na emeryturę zdałam sobie sprawę, że nie doceniłam możliwości zarobkowania na emeryturze i przez to przepracowałam więcej lat, niż potrzebowałam z tego powodu.

– Po przejściu na emeryturę założyłam bloga o finansach osobistych. To miało być hobby — to temat, który kocham. Niejako przez przypadek stał się źródłem dochodu pasywnego. W pierwszym pełnym roku zarobiła 62 326 dolarów, pisząc tylko pięć godzin tygodniowo.

– Wydaje mi się, że blogowanie byłoby opłacalnym, lukratywnym zajęciem pobocznym dla wielu ludzi. Po pierwsze, koszt uruchomienia jest niewielki, może od 30 do 40 USD za hosting roczny. I jest to niezwykle horyzontalny model biznesowy — prawie każdy temat może w końcu stać się dochodowym blogiem. Jest blog fitness, na którym para, która jest jej właścicielem, zarabia 145 000 dolarów rocznie. Blog skupiony na przedsiębiorcach, którzy zarabiają 3 miliony dolarów rocznie. Blog o przepisach kulinarnych, który zarabia milion dolarów rocznie.

– Jeśli blogowanie nie jest w twoim stylu, istnieje milion innych opcji, które możesz wykorzystać. Być może możesz przesłać swoje zdjęcia na giełdzie fotografii, takiej jak iStock. Możesz gościć psy w swoim domu za 20 do 50 USD za noc. Być może jesteś księgowym, który chce nauczyć właścicieli małych firm podstaw zarządzania swoimi księgami poprzez płatne kursy.

Podczas gdy niektóre poboczne zawody są bardziej dochodowe niż inne, z pewnością będzie co najmniej jedna opcja, która pasuje do Twojego zestawu umiejętności i zainteresowań, dzięki czemu możesz zarobić od 20 000 do ponad 50 000 USD rocznie w godzinach wolnych.

Pieniądze rodzą pieniądze.

Pixabay

Więcej pieniędzy oznacza więcej możliwości. Lepsze opcje. Im więcej masz pieniędzy, tym szybciej i szybciej przyspieszasz w kierunku ogromnego bogactwa. Pieniądze rodzą pieniądze, więc warto ciężko pracować i poświęcić się, aby zbudować to pierwsze małe gniazdo.

Zrób wszystko, co możesz, aby zgromadzić pierwsze 10 000, 20 000 lub 100 000 USD. Stwórz kulę śnieżną, która przyśpieszy Cię do bogactwa znacznie szybciej, niż możesz sobie wyobrazić.

Rozpocznij swoją podróż do bogactwa, śledząc swoją wartość netto.

Pixabay

Załóżmy, że jesteś zainteresowany przyspieszeniem swoich postępów finansowych i jesteś przytłoczony wszystkimi możliwościami, jakie możesz wykorzystać. Jaka jest najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić w ciągu najbliższych pięciu minut? Co możesz teraz zrobić?

Proste. Zacznij regularnie śledzić swoje dochody, wydatki i wartość netto.

– Używam Kapitału Osobistego do śledzenia wszystkich moich finansów. Ich pulpit nawigacyjny jest bezpłatny, dostępny z dowolnego miejsca i łączy się ze wszystkimi różnymi kontami, aby uzyskać jedną szybę, z której można zobaczyć swoje życie finansowe. Importuje również tyle miesięcy danych, na ile pozwalają Twoje karty kredytowe i wyciągi bankowe, co pozwoli Ci natychmiast zagłębić się w trendy w Twoim przeszłym zachowaniu i możliwości poprawy. Ale nawet stary dobry arkusz kalkulacyjny byłby ogromnym ulepszeniem.

– Jeśli dzisiaj nie robisz nic więcej, zacznij śledzić kluczowe wskaźniki dochodów, wydatków i wartości netto. Pokaże Ci, jakie są możliwości poprawy Twojego obrazu finansowego. Jest to podstawowy nawyk, który pomaga nabrać rozpędu we wszystkich innych rzeczach, które robisz, aby zwiększyć swoje bogactwo. Każda nowa strategia, którą zbierzesz po drodze, zostanie odzwierciedlona na wykresach postępów na Twoim pulpicie nawigacyjnym.

Rób te rzeczy, a przekonasz się, że ty też możesz przejść na emeryturę kilkadziesiąt lat wcześniej niż twoi rówieśnicy.