3 powody, dlaczego przyjaźnie są rzadkie we współczesnym świecie

0
259
Czy zgadzasz się, że prawdziwe przyjaźnie są rzadkością w dzisiejszym świecie? Zdjęcie: Pixabay

Czy masz wrażenie, że w dzisiejszym społeczeństwie zatraca się wartość prawdziwych przyjaźni?

Wydaje się, że niezależnie od tego, jaki aspekt obecnego społeczeństwa przyjmiemy, jest on oparty na fałszerstwie i powierzchowności.

Skorumpowani politycy udają, że dbają o dobro ludności. Płytcy influencerzy stają się wzorem do naśladowania dzisiaj, opowiadając bzdury i robiąc z siebie głupków. Narcyzowi celebryci wykorzystują organizacje charytatywne jako narzędzia marketingowe do promowania siebie i przyciągania większej uwagi.

Myślę, że zawsze tak było, ale dziś dzięki mediom społecznościowym widzimy tę wiecznie pochłaniającą falsyfikację w całej okazałości. Konsumpcjonizm również odgrywa w tym kluczową rolę. Zniekształcił nasze postrzeganie życia na tak wiele sposobów.

Porozmawiajmy więc o powodach, dla których prawdziwe przyjaźnie stają się coraz rzadsze w naszym społeczeństwie.

1. Traktowanie się nawzajem jak przedmioty jest normalne

Nastawienie konsumenta nie wpływa na nasze postrzeganie rzeczy samotnie. Nie chodzi tylko o obfitość towarów na rynku i niezliczone opcje do wyboru.

Ta konsumencka postawa tak mocno zakorzeniła się w naszych umysłach, że również traktujemy siebie nawzajem jako przedmioty konsumpcji. To może wyjaśnić, dlaczego tak wielu ludzi dzisiaj postrzega przyjaźnie i relacje z perspektywy „dawania i brania”.

„Szukam osoby, która…”, „Potrzebuję przyjaciela, który…”, „Mój przyszły mąż musi być…”, „Chcę, aby mój partner…”

Oczekiwania dotyczące relacji i przyjaźni niektórych ludzi wyglądają jak długa lista zakupów „chcę” i „potrzebuję”. Ale co z „chętnie…” i „jestem gotowy…”? Niewielu jest tych, którzy chcą też zrobić coś dla innych. Wielu zdaje się wiedzieć tylko, czego oczekują i wymagają.

Wygląda na to, że troska o korzyści i korzyści płynące z bycia z kimś przyjacielem, zamiast znaczącego związku z inną osobą, stała się czymś normalnym. Jaki rodzaj przyjaźni może powstać z tego sposobu myślenia? Tylko fałszywy i płytki.

Czytaj: 10 powodów, dla których silne przyjaźnie są kluczem do szczęścia

2. Bycie miłym jest ważniejsze niż bycie prawdziwym

Pragnienie bycia lubianym i akceptowanym jest całkiem naturalne, ale media społecznościowe przeniosły to na nowy poziom. Przestało to być tylko naturalną potrzebą człowieka, a przekształciło się w nałóg.

Co możemy zobaczyć na Facebooku czy Instagramie? Niezliczone profile pełne idealnych twarzy, które nie istnieją, pięknych uczuć, które są sfałszowane i uduchowionych słów, które nie mają na myśli.

To pragnienie, by wyglądać idealnie, wkradło się również w nasze życie osobiste. Wydaje się, że najważniejszą rzeczą w relacjach międzyludzkich jest wyglądać na miłą osobę. Nie być jednym, ale wyglądać jak jeden z wielu.

Uśmiechaj się do innych (nawet jeśli potajemnie ich nienawidzisz), zdecyduj się przyjacielską pogawędkę (nawet jeśli nie dbasz o osobę, z którą rozmawiasz), mów miłe rzeczy (nawet jeśli nie masz ich na myśli).

Tępi ludzie, którzy nie boją się mówić prawdy i nazywać rzeczy po imieniu, są wyśmiewani jako nietolerancyjni i niewrażliwi. Od wszystkich oczekuje się, że będą nam słodzić. Ale jest ogromna różnica między byciem naprawdę miłym a udawaniem, że jest się miłym.

Czytaj: Kraków najprzyjaźniejszym wychowywaniu dzieci miastem

3. Trwałe i znaczące połączenia z innymi ludźmi nie są już cenione

Społeczeństwo konsumpcyjne nie tylko subtelnie prowadzi nas do wykorzystywania innych ludzi, ale także nie uczy nas cenić ich.

70 lat temu, jeśli Twoja lodówka nagle się zepsuła, Twoją pierwszą myślą była jej naprawa. Dzisiaj najprawdopodobniej po prostu pójdziesz i kupisz sobie nową.

Ale co kupowanie nowej lodówki ma wspólnego z przyjaźniami? Więcej niż ci się wydaje.

Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ten widok obiektów ma większą moc na naszą percepcję, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Takie podejście zaszczepia w naszej podświadomości ideę, że rzeczy i ludzi nie należy doceniać, ponieważ można je łatwo zastąpić.

Przyzwyczajeni do obfitości żyjemy w iluzji, że jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możemy zdobyć coś nowego. Nowego przyjaciela, nowego partnera, nową bratnią duszę.

Ale problem polega na tym, że relacje międzyludzkie nie działają w ten sposób. Czasami musisz to wypracować i „naprawić” swój związek lub przyjaźń, zamiast zrezygnować i przejść do następnego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podsumowując

Kiedy myślisz o tym wszystkim, masz wrażenie, że nasze społeczeństwo coraz bardziej oddala się od prawdy i prawdziwych ludzkich wartości.

Wydaje się, że znaczenie prawdziwych przyjaźni i trwałych związków ginie z dnia na dzień i niewiele możemy z tym zrobić. Jedyne, co możemy zrobić, to trzymać się naszego kodeksu moralnego i pielęgnować znaczące połączenia w naszym życiu.

Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat? Czy zgadzasz się, że prawdziwe przyjaźnie są rzadkością w dzisiejszym świecie?