3 powody, dlaczego zmęczeni ludzie jedzą więcej

0
244

Czy zauważyłeś, że brak snu idzie w parze ze złymi wyborami żywieniowymi?

Może nie spałeś całą noc, ucząc się do egzaminu lub przygotowując się do prezentacji. Następnego ranka wybierasz na śniadanie bardzo dużą słodką kawę i pączka, a następnie próbujesz przetrwać popołudniowy kryzys z napojem energetycznym, kilkoma kawałkami tłustej pizzy i frytkami.

Kiedy nie śpisz wystarczająco dużo, bardziej prawdopodobne jest dokonywanie złych wyborów żywieniowych. I to nie przypadek.

Istnieje kilka powodów, dla których zmęczeni ludzie jedzą więcej i przybierają na wadze.

1. Brak snu powoduje głód węglowodanów

pl.freepik.com

Kiedy Twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości odpoczynku, przechodzi w tryb braku snu, co może spowodować, że zaczniesz pragnąć więcej węglowodanów.

Kiedy czujesz się zmęczony, Twoim instynktem jest sięgnięcie po coś słodkiego i pełnego prostych węglowodanów, aby dać Ci szybki zastrzyk energii. Te pokarmy mogą dać ci zastrzyk energii, ale potrwa to tylko około 30-45 minut. Potem będziesz jeszcze bardziej zmęczony.

Czytaj: Uwaga łasuchy: oto 4 sygnały, że spożywasz za dużo cukru

Brak snu może również prowadzić do wyższego poziomu stresu, co z kolei prowadzi do niezdrowych wyborów żywieniowych.

Dr Michael Brues jest specjalistą od snu. Wyjaśnił: „Kiedy jesteś zestresowany, Twoje ciało próbuje wyprodukować serotoninę, aby Cię uspokoić. Najłatwiej to zrobić, jedząc żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów, która wywołuje reakcję neurochemiczną”.

2. Bezsenność prowadzi do przybierania na wadze

pl.freepik.com

Brak snu może prowadzić do przybierania na wadze, nawet jeśli stosujesz zdrową dietę. Kiedy nie śpisz wystarczająco dużo, Twoje ciało ma trudności ze zrównoważeniem hormonów, w szczególności greliny i leptyny.

Grelina pobudza apetyt, a leptyna go tłumi. Kiedy te hormony są niezrównoważone, Twój metabolizm spowolni, a apetyt wzrośnie. Może to spowodować przybranie na wadze.

Czytaj: Jacek Kuroń i Zbigniew Romaszewski patronami skwerów w Krakowie

Jedno z badań wykazało, że osoby pozbawione snu spożywały średnio 300 kalorii więcej dziennie. Inne badanie wykazało, że ludzie, którzy spędzali w łóżku tylko cztery godziny przez pięć kolejnych nocy, przytyli o prawie kilogram więcej niż ci, którzy leżeli w łóżku przez około dziesięć godzin na dobę, w ciągu tygodnia.

3. Trwanie w złych nawykach

pixabay.com

Kiedy wpadniesz w rutynę niedosypiania, znalezienie drogi powrotnej może być trudne. Twoje ciało zaczyna dostosowywać się do kilku godzin odpoczynku, ale poziom hormonów staje się niezrównoważony, poziom stresu podnosi się i nadal podejmujesz niezdrowe wybory żywieniowe.

Możesz zacząć zamawiać rano większą filiżankę kawy z dodatkową śmietanką i cukrem, wypijając kilka napojów energetycznych dziennie lub polegając na napojach gazowanych i fast foodach, aby przetrwać dzień.

Możesz zaspać i nie mieć czasu na zdrowe śniadanie, więc pędzisz samochodem do pracy całkowicie pomijasz śniadanie. Te małe nawyki prowadzą do bardziej niezdrowych nawyków i tkwisz w cyklu.

Sen bezpośrednio wpływa między innymi na nastrój, poziom energii, poziom hormonów, samopoczucie emocjonalne i psychiczne.

Brak snu powoduje osłabienie układu odpornościowego, co czyni Cię bardziej podatnym na wirusy, infekcje i inne choroby. Sen jest istotną częścią ogólnego stanu zdrowia.

Nawet jeśli myślisz, że czujesz się dobrze śpiąc cztery godziny na dobę, przyjrzyj się bliżej swoim nawykom żywieniowym. Czas przerwać ten cykl.

johannesfloe.com – Art to remember