3 ważne powody, dla których należy jeść bazylię każdego dnia

0
341

Bazylia ma okrągłe liście, które wyglądem trochę przypominają miętę. Zioło to jest bardzo aromatyczne, a jego liście są często używane jako przyprawa do różnych potraw.

Od łagodzenia stresu po usuwanie wyprysków na skórze i promowanie zdrowia serca – to zioło ma wiele poważnych korzyści zdrowotnych! Jeśli bazylia nie jest podstawowym składnikiem w Twoim domu, sprawdź powody, dlaczego tak powinno się stać.

1. Bazylia chroni DNA i ma właściwości antybakteryjne

Bazylia zawiera aktywne flawonoidy, które chronią komórki organizmu. Orientin i vicenin to dwa rozpuszczalne w wodzie flawonoidy w bazylii, które, jak wykazano, chronią struktury komórkowe i chromosomy przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie i tlen.

Właściwości antybakteryjne bazylii przypisuje się jej olejkom, które, jak wykazano, ograniczają rozwój wielu bakterii, w tym między innymi Listeria, gronkowce i Escherichia coli.

2. Bazylia ma działanie przeciwzapalne

Wykazano, że składnik olejków bazylii znany jako eugenol blokuje aktywność enzymu w organizmie zwanego cyklooksygenazą, tego samego enzymu, który hamuje wiele leków przeciwzapalnych.

Przeciwzapalne działanie bazylii pozwala zapewnić korzyści lecznicze, a także złagodzić objawy u osób cierpiących na choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj: Zioła dobre na wszystko! Poznaj zastosowanie popularnych ziół i ciesz się zdrowiem

3. Bazylia zawiera składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Bazylia jest dobrym naturalnym źródłem witaminy A, która zawiera beta-karoten i silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki tworzące wyściółkę naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Te składniki odżywcze zapobiegają utlenianiu cholesterolu przez wolne rodniki we krwi, pomagając organizmowi w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu.

Bazylia zawiera również magnez, który wspomaga zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez rozluźnienie mięśni i naczyń krwionośnych w celu poprawy przepływu krwi.

Zioło to nie tylko pomaga poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ale poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi może pomóc w ochronie przed cukrzycą.

Czytaj: Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

Co jeszcze dobrego może zrobić bazylia?

1. Bazylia może usunąć przebarwienia

Bazylia pomaga zwalczać bakterie powodujące wypryski. Zaparz garść świeżych liści bazylii w 1 szklance wody przez 10 minut, a następnie pozwól im ostygnąć. Użyj wacika, aby wklepać powstałą mieszaninę w miejsce, gdzie masz przebarwienia i pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz wodą.

2. Bazylia może złagodzić stres

Bazylia azjatycka zawiera fitochemikalia, które według badań mogą obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu. Uważa się również, że aromat bazylii poprawia nastrój. Jeśli czujesz się spięty, dodaj trochę bazylii do wody lub mrożonej herbaty.

3. Bazylia uzupełnia żelazo

Jeśli szukasz sposobu na wprowadzenie większej ilości żelaza do swojego ciała, wypróbuj bazylię. Bazylia może pomóc organizmowi uzupełnić część utraconego żelaza, szczególnie podczas menstruacji. Aby uzyskać jedzenie, które zwalczy wzdęcia, spróbuj ananasa z posiekaną bazylią.

4. Bazylia może rozjaśnić Twoją skórę

Drobno posiekaj lub zmiażdż świeże liście bazylii i wymieszaj je z sokiem z cytryny, a następnie użyj mikstury na twarz, aby wyrównać koloryt skóry i zdezynfekować skórę trądzikową lub tłustą.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia