30 najlepszych zdjęć z konkursu fotografii przyrodniczej BigPicture z 2020 roku

0
852

Kiedy Kalifornijska Akademia Nauk ogłosiła konkurs fotografii BigPicture Natural World 2020, poproszono fotografów o przesłanie zdjęć, które „będą zarówno celebrować i ilustrować bogatą różnorodność życia na Ziemi, jak i inspirować działania mające na celu ochronę natury.” Po zakończeniu konkursu i ogłoszeniu wyników można śmiało powiedzieć, że wszystkie wymogi zostały spełnione.

Wszystkie najlepsze zdjęcia ukazały się w bioGraphic, internetowym magazynie o nauce.

Więcej informacji: bigpicturecompetition.org|Facebook|Instagram|Twitter

1. Nagroda główna: „Piłka zająca” Andy Parkinson

Andy Parkinson

Aby zrobić to zdjęcie zająca górskiego, który zwinął się w kłębek w trakcie zimowej szkockiej burzy, Andy Parkinson spędził wiele tygodni w okrutnym zimnie i wietrze, który rzucał mu w twarz odłamkami lodu.

Zające górskie są najszybciej wymierającym gatunkiem ze względu na nieuregulowane prawo dotyczące polowań i utratę siedlisk. Parkinson ma nadzieję, że zwrócenie uwagi na te niezwykłe króliki przekona ustawodawców do ich ochrony.

2. Zwycięskie zdjęcie „Strażnicy wojownicy” Ami Vitale

Ami Vitale

„Zbyt często fotografia przyrodnicza wyklucza ludzi, których życie jest splecione ze światem przyrody” – mówi Ami Vitale. Jej dziesięcioletni projekt dokumentujący więzi między ludźmi Samburu i dziką przyrodą w północnej Kenii zmienia to. Dowiadujemy się o tym, jak ludzie Samburu stali się zwolennikami dzikich zwierząt i ich siedlisk.

Odkąd ludzie Samburu wypasali zwierzęta gospodarskie, ich źródła utrzymania były pozornie związane ze słoniami, nosorożcami, żyrafami i innymi dużymi ssakami, z którymi dzielą swoją ojczyznę. Ale gdy kłusownicy zdziesiątkowali populacje słoni (Mammalia proboscidea) w ostatnich dziesięcioleciach, pasterze Samburu zdali sobie sprawę, że ich bydło również cierpi. Słonie sprzyjają wzrostowi trawy, usuwając zarośla i małe drzewa, więc gdy ich liczba maleje, krów także jest mniej.

W odpowiedzi Samburu uruchomiło sanktuarium w celu rehabilitacji osieroconych słoni wraz z innymi programami ochrony, które przynoszą korzyści zagrożonym gatunkom, takim jak żyrafa siatkowata (Giraffa camelopardalis reticulata), pokazana na zdjęciu wyżej. Wysiłki te zmieniają długofalowe postawy Samburu wobec dzikiej przyrody i pokazują, w jaki sposób łączone jest zdrowie społeczności ludzi i zwierząt.

Czytaj: Oczy Ziemi

3. „Ostatnie Do Widzenia” autorstwa Ami Vitale

Ami Vitale

„Joseph Wachira pociesza Sudan, białego nosorożca chwilę przed śmiercią zwierzęcia w Ol Pejeta Conservancy w Kenii w marcu 2018 r. Sudan miał 45 lat i jego stan zdrowia był zły”.

4. „Strażnicy wojownicy” Ami Vitale

Ami Vitale

„Tradycyjnie kobiety Samburu z północnej Kenii wychodzą za mąż w młodym wieku bez wykształcenia, nie mówiąc już o szansie na pracę. Sasha Dorothy Lowuekuduk przełamuje ten stereotyp poprzez pracę w Sanktuarium Słoni Reteti. Misją tego Sanktuarium jest ratowanie porzuconych cieląt słoni, przywrócenie ich do zdrowia i przywrócenie ich na wolność. Praca ta wymaga czujności i często całodobowej opieki, ale pasja Lowuekuduka do ratowania tych 200-kilogramowych dzieci nie zna granic. W świecie, w którym koncentrujemy się tylko na wyzwaniach i rzeczach, które nas dzielą, ważne jest również, aby rozmawiać o rozwiązaniach.”

5. „Polowanie geparda w Maasai Mara” autor: Yi Liu

Yi Liu

„Chociaż są to najszybsze zwierzęta lądowe na świecie, łapanie zdobyczy nie jest łatwym zadaniem dla geparda (Acinonyx jubatus). W większości bezdrzewny teren afrykańskiej sawanny daje antylopom, impalom zwyczajnym i innym zwierzętom kopytnym wystarczająco dużo czasu na dostrzeżenie zbliżających się drapieżników. I nawet niewielka przewaga może być różnicą między życiem a śmiercią.

Aby uniknąć zaalarmowania ofiary, gepardy zaczynają polować nisko na ziemi, gdzie ich ubarwienie pomaga im wtopić się w teren. Gdy znajdą się w odległości 60 metrów od celu, gepardy przyspieszają w zawrotnym tempie, osiągając 95 kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund. Ale gepardy wciąż muszą liczyć się z prędkością swojej ofiary – w tym przypadku impala zwyczajnego (Aepyceros melampus), który może poruszać się z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Ten gepard potknął się o kamieniołom, gdy próbował dogonić zdobycz, udowadniając, że czasami strategia jest tak samo ważna jak prędkość. ”

6. „Zielona Iguana” autorstwa Lorenzo Mittiga

Lorenzo Mittiga

7. „Strażnicy wojownicy” autorstwa Ami Vitale

Ami Vitale

8. „Deszczowi goście o zmroku” autorstwa Agorastos Papatsanis

Agorastos Papatsanis

„Pomimo eterycznego wyglądu tego zdjęcia, te jadalne grzyby (Macrolepiota procera) nie wywołują halucynacji. Ale to nie znaczy, że nie są magiczne. Są bardzo zdrowe”.

9. „Tancerz” autorstwa Heng Cai

Heng Cai

10. „Słoń w kuchni” autorstwa Gunther De Bruyne

Gunther De Bruyne

11. „Zamrożony mobilny dom” autorstwa Greg Lecoeur

Greg Lecoeur

12. „Strażnicy wojownicy” autorstwa Ami Vitale

Ami Vitale

13. „Yeye we mgle” autorstwa Ami Vitale

Ami Vitale

14. „Caddo” autorstwa Mauro Battistelli

Mauro Battistelli

15.„Łyk” autorstwa Piotr Naskrecki

Piotr Naskrecki

16. 'Zjadacze pszczół i kwiat agawy’ autorstwa Salvador Colvée Nebot

Salvador Colvée Nebot

17. 'Jesienna skrytka’ autorstwa Emanuele Biggi

Emanuele Biggi

18. ’Przyjazna jazda’ autorstwa Paula Vianna

Paula Vianna

19. ’Bajiaozhai Park’ autorstwa Xiaoying Shi

Xiaoying Shi

20. „Meduza” autorstwa Galice Hoarau

Galice Hoarau

21. „Kamuflaż pomiędzy paprociami” autorstwa Ruben Perez Novo

Ruben Perez Novo

22. „Człowiek z dżungli 3” autorstwa Thomas Vijayan

Thomas Vijayan

23. „Królowe pionowości” autorstwa Juan Jesús González Ahumada

Juan Jesús González Ahumada

24. „Grupa hipopotamów z góry” autorstwa Talib Almarri

Talib Almarri

25. „Niebieski pokój” autorstwa David Merron

David Merron

26. „Lilie w słońcu” autorstwa Henley Spiers

Henley Spiers

27. „Jezioro kolorów” autorstwa Jes Stockhausen

Jes Stockhausen

28.  'Bear-Spoilt Eggs’ autorstwa Jon Langeland

Jon Langeland

29. „Strażnicy wojownicy” autorstwa Ami Vital

Ami Vitale

30. „Góra Fuji” autorstwa Mohammad Alqattan

Mohammad Alqattan

Czytaj: UCZNIOWIE Z KRAKOWA WDZIĘCZNI LEKARZOM