30 pobudzających do myślenia ilustracji

0
338

Świat, zwłaszcza w szalonym roku 2020, zostawia wiele miejsca na krytykę społeczną – to tak, jakbyś nie musiał nawet bardzo się starać, aby znaleźć rzeczy, do których można się ironicznie przyczepić.

Włoski artysta Elia Colombo, znany w mediach społecznościowych jako „gebelia” lub „Gebe”, przenosi wady naszego nowoczesnego społeczeństwa na konceptualne ilustracje. Są niewygodne, skłaniające do myślenia, z dużą dozą ironii i humoru.

Gebe łączy swoją pasję do projektowania graficznego i filozofię, aby stworzyć inspirujące do myślenia dzieła sztuki. Mam nadzieję, że Twój umysł jest głodny.

Więcej informacji: Instagram | behance.net | gebe.it | twitter.com | patreon.com

1. Trening wyobraźni

gebelia

Artysta, który zaczynał jako chłopiec od dostaw pizzy, obecnie jest profesjonalnym i znanym niezależnym projektantem i ilustratorem, określa siebie jako „pokornego dezynfektora pocieszającego zaniepokojonych i zakłócającego komfort”.

I jest sporo rzeczy, które mogą przeszkadzać – Instagram Colombo jest śledzony przez 131 tysięcy obserwujących, którzy wracają, aby twórczo komentować tematy związane z problemami ze zdrowiem psychicznym, z mediami społecznościowymi, związkami, problemami środowiskowymi i nie tylko.

„Mój ulubiony poeta powiedział, że ludzie odchodzą od prawdy za każdym razem, gdy próbują osądzić z pewnością. Rzeczy nie są tym, czym się wydają: po prostu tarzamy się w oceanie iluzji i chciałbym podzielić się innym punktem widzenia na ten ocean”- powiedział artysta.

2. Za kulisami

3. Wybierz swoje życie

Colombo zaczął rysować, gdy był dzieckiem i od tamtej pory nie przestał. „Dziś poświęcam znacznie mniej czasu na „rysowanie”, a znacznie więcej na „projektowanie”. Nie potrafię powiedzieć, jak to się stało, że to stało się moją karierą: prawda jest taka, że nigdy tego nie planowałem. Lubię wierzyć, że to tylko kwestia przeznaczenia”.

Opisuje swój styl artystyczny jako „lekko rozczarowany odrobiną radosnego smutku. Również naturalny, bo nigdy go nie wybrałem: po prostu wyszedł naturalnie”.

4. Równość

5. Nowe media społecznościowe (Ignorancja)

„Lubię mierzyć się z różnymi tematami, ale wszystkie mają ze sobą coś wspólnego, tę samą duszę. Powiedzmy, że tematem, który wolę przedstawić, jest senna świadomość we wszystkich jej wspaniałych przejawach: uprzedzenia, ślepa wiara, strach, zdrowy rozsądek, instytucjonalna mądrość, edukacja, masowe informacje itd. Praktycznie wszystko, co chroni nas przed pułapkami samoświadomości i krytycznego myślenia”.

6. Maszyna

7. Zombie

Przed kwarantanną, podczas kwarantanny i po kwarantannie.

Na swojej stronie internetowej Elia Colombo mówi: „Nie próbuj być dobry, po prostu staraj się być inny”. Artysta zdecydowanie stosuje to podejście do swojej twórczości i wyśmiewa wszystko, co jest nie tak w dzisiejszym społeczeństwie, w swoim własnym, charakterystycznym stylu. Bez powłoki cukrowej.

Ilustracje wydają się pięknie wykonane i żywe, ale prawie każda z nich ma znaczenie metaforyczne i niesie ze sobą ważny komunikat, który czasami zajmuje chwilę, zanim zrozumiemy o co chodzi. Możesz kochać lub nienawidzić krytyki, ironii i zaciekłości dzieła sztuki, ale w końcu wszystkie są powiązane i mówią o świecie, w którym obecnie żyjemy.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

8. Sprzedawca

9. Sublimacja technologiczna

Zapytany podczas jednego z wywiadów, co go inspiruje, odpowiedział:

„Nic i wszystko w tym samym czasie. Inspiracja nie ma nic wspólnego z rzeczami, wszystko zależy od Twojej percepcji, więc dosłownie każda postrzegana rzecz może być inspirująca, bez względu na okoliczności, miejsce i czas. Niektórzy mówią, że chodzi o ciekawość, dla mnie to kwestia medytacji”.

Powiedział, że ma na niego również wpływ tak wielu ludzi „zarówno pod względem estetycznym, jak i psychicznym”, że nie mógł sporządzić listy, ale czasami wspomina inspirujące nazwiska w podpisach swoich postów.

Czytaj: „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, trzecia edycja

10. Standaryzowane sny

11. Integracja

Jednym z powracających tematów na ilustracjach Colombo jest wada ery cyfrowej i obsesja na punkcie mediów społecznościowych. Artysta przedstawia, w jaki sposób media społecznościowe kształtują nasze życie, zwyczaje i ogólnie postrzeganie świata.

Wpływ mediów społecznościowych na współczesnych ludzi jest ogromny. Według raportu J. Clementa w lipcu 2020 r. liczba aktywnych użytkowników mediów społecznościowych wyniosła 4,14 miliarda, co obejmuje 49% światowej populacji, przy czym Facebook jest wiodącą siecią społecznościową. Te liczby tylko rosną i wpływają na nas jako społeczeństwo.

W jednym ze swoich postów na Instagramie o realiach mediów społecznościowych Colombo skomentował: „To, co czyni nas ludźmi, to nie zdolność kochania, ale liczba polubień, które otrzymujemy, nie nasze serce, ale dane dotyczące zaangażowania społecznego”.

Czytaj: 24 ilustracje Johna Holcrofta, które doskonale wyjaśniają nasz świat

12. Wybór bratniej duszy

Jak na ironię, Colombo zyskał znaczącą popularność w Internecie, krytykując media społecznościowe.

„Cóż, Pink Floyd stał się bogaty i sławny dzięki krytykowaniu show-biznesu, w którym był uwięziony, więc przynajmniej nie ja pracuję w ten sposób jako pierwszy. Poza żartami, media społecznościowe to tylko jedna z twarzy różnych społeczeństw. Co więcej, naprawdę krytykuję nie narzędzie społecznościowe, ale sposób, w jaki korzysta z niego wielu ludzi”.

13. Nowe media społecznościowe (neverreadbook – nigdy nie czytaj książki)

14. Małżeństwo

Kiedy zapytano artystę, dlaczego według niego ludzie za nim podążają, powiedział: „Szczerze mówiąc, nie wiem. Może niektórzy ludzie na całym świecie po prostu czują się „aktywowani” lub pocieszeni moimi pracami. Tak jakby znajdowali w mojej twórczości słowa opisujące to, co chcieliby potajemnie wyrazić. Zawsze odczuwałem szczególną empatię dla tych, którzy nie są dostosowani”.

16. Powierzchowne życie

17. Bariery emocjonalne

Na koniec poproszono Colombo o radę dla każdego początkującego artysty, który chciałby zabrać głos w świecie.

„Moja jedyna rada to radzić sobie z porażkami i iść naprzód. Staraj się zarabiać pieniądze, ale nie myśl o pieniądzach jako celu Twojej sztuki: twórz sztukę dla sztuki, twórz sztukę dla ideału.”

18. Przez ekran

19. Egozaur

20. Świąteczny nastrój

21. Codzienne utrzymanie

22. Muzyka brzmi lepiej gdy słucham jej z Tobą

23. Odblokuj

24. Wytyczne dla społeczności

25. Dzienna dawka

26. Życie w plastiku

27. Priorytety

28. Kosmiczny relaks

29. Podstępna dominacja

30. Zastrzyk paniki

johannesfloe.com – Art to remember