4 popularne leki odwróciły chorobę Alzheimera u myszy

0
316
Na chorobę Alzheimera cierpi dziś w Polsce ok. 350 tys. osób – w 2050 roku chorować będzie już ponad milion Polaków. Zdjęcie: Pixabay

W badaniu udało się odwrócić objawy choroby Alzheimera u myszy poprzez podawanie leków obecnie stosowanych w leczeniu nadciśnienia i stanów zapalnych u ludzi.

W tym badaniu naukowcy z IRB Barcelona pod kierownictwem dr Aloy scharakteryzowali trzy etapy choroby Alzheimera, a mianowicie początkowy, pośredni i zaawansowany.

Na każdym z tych etapów przeanalizowali zachowanie zwierząt, zbadali wpływ na mózg (w szczególności hipokamp na poziomie tkanek) i przeprowadzili analizę molekularną, aby zmierzyć ekspresję genów i poziomy białek.

Przyjęte podejście pozwoliło opisać rozwój choroby na nieznanym dotąd poziomie szczegółowości, a także porównać go ze zdrowym starzeniem się.

„Zaobserwowaliśmy, że chociaż choroba Alzheimera ma pewne cechy przyspieszonego starzenia, wpływają na nią również zupełnie inne procesy starzenia” – mówi dr Aloy. „Choroba ta jest spowodowana nieprawidłową akumulacją niektórych białek i widzieliśmy, że w niektórych przypadkach nie jest to spowodowane nadprodukcją, ale błędem w ich usuwaniu” – dodaje.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kontroler Chemiczny: wykrywanie najbardziej obiecujących cząsteczek

Po scharakteryzowaniu choroby naukowcy wykorzystali Kontroler Chemiczny, narzędzie obliczeniowe opracowane przez tę samą grupę badawczą, aby znaleźć leki już na rynku, które mogą odwrócić skutki na poziomie komórkowym.

To narzędzie pozwoliło im zidentyfikować szereg możliwych kandydatów, które przetestowano na różnych mysich modelach odnośnie choroby Alzheimera.

Badania opublikowane w Genome Medicine pokazują, że cztery leki — dwa niesteroidowe leki przeciwzapalne i dwa przeciw-nadciśnieniowe — okazały się skuteczne w odwracaniu choroby i neutralizowaniu objawów u tych myszy.

„Badania epidemiologiczne wykazały już, że ludzie, którzy regularnie przyjmują leki przeciwzapalne, wykazują mniejszą częstość występowania choroby Alzheimera, ale nie było to skorelowane z konkretnym lekiem lub mechanizmem.

„Wyniki, które publikujemy, są najbardziej obiecujące i mamy nadzieję, że można na nich przeprowadzić dalsze badania, ponieważ mogą one spowodować zmianę paradygmatu w leczeniu tej choroby” – mówi dr Aloy.

Czytaj: Alzheimer zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty

Wczesna diagnoza choroby

Oprócz torowania nowych ścieżek badań nad leczeniem choroby Alzheimera, opisana w tym badaniu charakterystyka różnych stadiów tej choroby sprzyja wczesnej diagnozie.

Diagnozowanie choroby Alzheimera na wczesnym etapie, kiedy uszkodzenie mózgu jest nadal minimalne, jest jednym z głównych badań skupiających się na zwalczaniu tego stanu i łagodzeniu objawów.

ŹródłoInstitute for Research in Biomedicine (IRB Barcelona)

Czytaj: Na autostradzie Krakowa powstanie dodatkowy trzeci pas