4 sekrety: co kolana mogą powiedzieć o zdrowiu całego ciała

0
82
Ból kolana jest częstą przypadłością. Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli bolą Cię kolana, jest to powód do niepokoju. Nie ma znaczenia ile masz lat. Możliwe, że problem nie dotyczy kości i mięśni, ale stawów. Kiedy zaczynają boleć kolana, może to być odbierane jako rodzaj sygnału z naszego ciała, że ​​coś jest z nim nie tak. Możesz doświadczać problemów zdrowotnych, które wykazują objawy w tym obszarze ciała.

Zapewne pomyślisz, że warto wziąć kilka tabletek, przestać chodzić na siłownię, unikać chodzenia po schodach, a problem sam się rozwiąże. Może na początku poczujesz ulgę, a ból ustąpi.

Ale nie powinieneś ufać tej ciszy – jeśli nie zostaną podjęte poważniejsze środki, bolesne odczucia znów powrócą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak tylko powrócisz do swojego zwykłego trybu życia, ból w kolanach również powróci.

Co więc powiedziałyby nam nasze kolana, gdyby mogły mówić?

1. Nie wchodź po schodach!

Czasami nasze kolana natarczywie domagają się omijania schodów. Jeśli podczas wchodzenia odczuwasz silny ból, może to wskazywać na zużycie stawów.

Ponadto ból kolana może być spowodowany następującymi przyczynami:

  • Urazy
  • Zaburzenia metaboliczne

Ból kolana podczas wchodzenia po schodach może być pierwszą oznaką choroby zwyrodnieniowej stawów, choroby, która atakuje staw kolanowy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą. Innymi słowy, ból stawów może się przedłużać.

Chorobie zwyrodnieniowej stawów towarzyszy obrzęk i obrzęk kolan, uczucie gorąca w tym obszarze. Ogranicza to ruchomość stawu kolanowego u pacjenta.

W celu uniknięcia dalszego rozwoju choroby zaleca się unikanie nadmiernego obciążania stawów i powtarzalnych ruchów.

Co powoduje chorobę zwyrodnieniową stawów? Ważną rolę w rozwoju tej choroby odgrywają następujące czynniki:

  • Wiek: Choroba zwyrodnieniowa stawów często rozwija się u osób w średnim i starszym wieku.
  • Dziedziczność: osoby cierpiące na skrzywienie nóg są bardziej podatne na rozwój choroby.
  • Waga: Nadwaga powoduje większy nacisk na stawy kolanowe, powodując ich szybsze zużycie.
  • Wcześniejsze urazy: urazy odniesione podczas uprawiania sportu lub innych urazów mogą w przyszłości wywołać u osoby rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Zwiększone obciążenie kolan: częste przysiady, podnoszenie ciężkich przedmiotów, długotrwałe przebywanie na nogach podczas pracy.

Czytaj: Dużo siedzisz? Możesz wcześniej umrzeć, choć da się temu przeciwdziałać

2. Słyszałeś dziwny chrzęst?

Jeśli usłyszysz dziwny chrzęst w kolanach, może to być przemieszczona łąkotka. Taka kontuzja jest często doświadczana przez sportowców.

Jeśli dana osoba ma przemieszczoną łąkotkę, kolano przestaje działać prawidłowo, a pacjent wymaga operacji, aby rozwiązać problem.

Łąkotki to krążki stawowe w kształcie litery C. Znajdują się między kością udową, piszczelową i rzepką.

Ich rolą jest stabilizacja kolana. Tłumią również fizyczne impulsy, które wpływają na kości.

Jeśli masz przemieszczoną łąkotkę, musisz unieruchomić kolano. Aby to zrobić, musisz nałożyć sztangę i przymocować ją bandażem.

Pozwoli to uniknąć przypadkowych ruchów, które mogą spowodować poważniejsze uszkodzenia tkanek i mięśni. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i zapytaj go, które metody unieruchomienia kolana wydają się w Twoim przypadku lepsze.

Czytaj: Otwarcie sklepu Primark w Krakowie. Znamy datę otwarcia!

3. Drętwienie kolana

Rwa kulszowa może powodować drętwienie i mrowienie w tylnej części kolana.

W tym przypadku mówimy nie tyle o chorobie, co o zapaleniu nerwu kulszowego, które zaczyna się w okolicy lędźwiowej i schodzi w dół każdej nogi. Zapalenie tego nerwu powoduje silny ból. Jest tak silny, że człowiek nie może się ruszyć.

Jeśli martwisz się tymi odczuciami, zasięgnij porady lekarza. Najprawdopodobniej zaleci stosowanie gorących lub zimnych okładów na obszar problemowy. Pomoże to złagodzić stan zapalny.

Bardzo ważne jest przestrzeganie określonej kolejności: w ciągu pierwszych 48-72 godzin konieczne jest zastosowanie zimnego, a dopiero potem gorącego kompresu.

Co najważniejsze, nie martw się! Przy odpowiednim leczeniu i odpowiednio dobranej fizjoterapii rwa kulszowa szybko mija. Ale w przyszłości ten problem może powrócić.

4. Ciepło w kolanach

Ciepło i ból w tylnej części kolan mogą wystąpić nie tylko z powodu rwy kulszowej, ale także z powodu tworzenia się skrzepów krwi.

Może to być spowodowane następującymi czynnikami:

  • Nadwaga. Jeśli masz nadwagę i zacząłeś cierpieć na ból kolana, bardzo ważne jest, aby zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Na przykład wybierz się na spacer.
  • Menopauza.
  • Pęknięcie kości.
  • Upadek.
  • Wypadek.
  • Ciąża.
  • Długoterminowy zastój w tej samej pozycji. Jeśli więc w pracy musisz siedzieć przy stole przez kilka godzin, od czasu do czasu musisz wstać i przeciągnąć się. Możesz trochę pospacerować lub wykonać ćwiczenia rozciągające.

Jeśli musisz spędzić kilka godzin siedząc w samolocie lub samochodzie, bardzo ważne jest, aby pamiętać o okresowym poruszaniu nogami, rozciągając mięśnie nóg.

Uczucie gorąca i bólu w tylnej części kolana jest oznaką zakrzepów krwi.

Jak wiesz, skrzepy krwi mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi. W niektórych przypadkach ludzie muszą przyjmować specjalne leki, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi.

Oczywiście każde leczenie farmakologiczne powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza. Nie stosuj samoleczenia.

Teraz, gdy już trochę lepiej zorientowałeś się w chorobach, które powodują ból kolana, znacznie łatwiej będzie Ci zidentyfikować ich przyczynę i wspólnie ze specjalistą medycznym wybrać najodpowiedniejsze leczenie.

Więc co powiedziałyby ci kolana, gdyby mogły mówić? Być może znalazłeś wyjaśnienie swoich problemów w naszym dzisiejszym artykule.

Ale to nie znaczy, że powinieneś zaniedbać wizytę u lekarza. W końcu tylko on może dać ci dokładną diagnozę.