4 świetne pytania, które możesz zadać dziecku każdego dnia

0
451
Często w zgiełku dnia codziennego, pośpiechu rzeczy zapominamy rozmawiać z dzieckiem z serca. Zdjęcie: pixabay.com

Często w zgiełku dnia codziennego, pośpiechu rzeczy zapominamy rozmawiać z dzieckiem z serca. Prowadzi to do tego, że relacja staje się formalna, a pod względem emocjonalnym rośnie przepaść między dziećmi a rodzicami. Jak możesz tego uniknąć?

Według ostatnich badań dorośli mają średnio tylko 12,5 minuty dziennie na rozmowę z dziećmi. Około 8,5 minuty tego czasu spędza się zwykle na oskarżeniach i zakazach, a tylko 4 minuty poświęca się na przyjacielską rozmowę.

Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się w F7 dowiedzieć się, jak produktywniej spędzać czas z dziećmi. I oto co znaleźliśmy.

Pisarka imieniem Jamie Harrington mówi, że codziennie zadaje swoim dzieciom te same cztery pytania. „Zadawaj dzieciom pytania otwarte, na które nie można odpowiedzieć prostym„ tak ”lub„ nie ”. To zachęca Twoje dzieci do wyrażania swoich uczuć i oceny wyborów ”- pisze.

Więc jakie są te cztery pytania, które należy zadawać dziecku każdego dnia?

1. Co słychać? Jak ci minął dzień?

Ilustracje: Inna Anikeeva dla Bright Side

Jeśli na początku Twoje dziecko nie chce odpowiedzieć lub po prostu powie coś w stylu „dobrze” lub „wszystko w porządku”, nie musisz nalegać na pełniejszą odpowiedź.

Opowiedz dziecku o swoim dniu w pracy, o tym, czego się nauczyłaś i co sprawiło Ci przyjemność. To daje im dobry wzór do naśladowania i zachęci ich do rozmowy o swoich doświadczeniach.

Czytaj: 7 zachowań dzieci, których nie można zignorować

2. Co słychać u Twoich znajomych?

Ilustracje: Inna Anikeeva dla Bright Side

Możesz zapytać swoje dziecko o jednego konkretnego przyjaciela lub możesz zadać to pytanie ogólnie. Dzięki temu Twoje dziecko będzie Ci ufać i otworzy się na Ciebie w trudnej sytuacji.

Czytaj: Krakowska pizza w rytmie disco-polo. Wideo lokalu podbija Internet!

3. Co dobrego ci się przydarzyło w ciągu dnia?

Ilustracje: Inna Anikeeva dla Bright Side

Jeśli pogoda jest zła lub Twoje dziecko po prostu nie pamięta nic przyjemnego, co mu się przydarzyło tego dnia, spróbuj je rozweselić. Możesz iść do kina lub zagrać w ciekawą grę w domu. Takie działania mogą odwrócić ich uwagę od rzeczy i pomóc im się zrelaksować.

4. Potrzebujesz pomocy?

Ilustracje: Inna Anikeeva dla Bright Side

Większości z nas nie umie prosić o pomoc. Dziecko, które nie jest przyzwyczajone do proszenia o pomoc w drobnych sprawach, również nie poprosi rodziców o pomoc w trudnych sytuacjach.

Najpierw zrób małe kroki. Zaoferuj dziecku pomoc w sprzątaniu pokoju lub odrabianiu lekcji. Nie bój się zapytać. W rzeczywistości codzienne pytanie dziecka, czy potrzebuje pomocy, daje Ci szansę, aby być przy nim, kiedy najbardziej Cię potrzebuje. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zacząć robić wszystko dla swojego dziecka.

Staraj się nie przerywać swoim dzieciom, kiedy opowiadają ci historię. Dodawaj komentarze tylko wtedy, gdy Cię o to proszą. Nie zapomnij o kontakcie fizycznym – przytul dziecko lub złap za rękę. Jeśli jesteś w złym nastroju lub po prostu nie masz teraz ochoty słuchać swojego syna lub córki, powiedz im o tym i ustal czas, w którym będziecie mogli ze sobą porozmawiać.

Na podstawie materiałów z brightside.me

johannesfloe.com – Art to remember