5 powodów, dla których warto porzucić swój szkodliwy dezodorant

0
207
Zdjęcie: Pixabay

Większość z nas spryskuje pachy dezodorantem w sprawy lub używa kulki pod pachy jako część naszego rytuału w łazience każdego ranka.

Używamy antyperspirantów i dezodorantów (to co innego – antyperspiranty powstrzymują nas przed poceniem się, a dezodorant sprawia, że ładnie pachniemy), aby zachować świeżość przez cały dzień.

Warto się zastanowić, czy musimy z rana po prostu użyć produktu zawierającego pewne składniki, takie jak aluminium, które zapobiegają poceniu się?

Naszym głównym zmartwieniem przy przechodzeniu ze sklepowego antyperspirantu na naturalny dezodorant jest to, że naturalna opcja może nie działać zbyt dobrze, a my będziemy spoceni i śmierdzący. Jednak tak naprawdę nie musi tak być.

Oto dlaczego powinieneś rozważyć opcję używania naturalnego dezodorantu:

1. Antyperspiranty często zawierają szkodliwe substancje chemiczne

pl.freepik.com

Antyperspiranty działają, wykorzystując substancje chemiczne, które powstrzymują nas przed poceniem się. Zwykle jest to aluminium (glin), które w licznych badaniach powiązano z potencjalnym wzrostem ryzyka raka piersi poprzez zmianę sposobu podziału komórek tworzących tkankę piersi. W najlepszym przypadku aluminium i inne składniki, które powstrzymują nas przed poceniem, mogą blokować pory potu, prowadząc do podrażnień i nieprzyjemnych guzków na skórze.

Antyperspiranty zawierają również sztuczne zapachy, substancje zwane ftalanami, które, jak wykazano, mogą powodować podrażnienia skóry i alergie, a także problemy z płodnością i problemy rozwojowe. Często zawierają również środek przeciwbakteryjny zwany triklosanem, który został powiązany z zaburzeniami hormonalnymi i dysfunkcją tarczycy.

Nienaturalne dezodoranty często zawierają również parabeny, grupę substancji chemicznych, które stale znajdują się w próbkach raka piersi i są powiązane z zaburzeniami hormonalnymi. Co więcej, antyperspiranty często zawierają również glikol propylenowy (PEG), który pomaga produktowi (i towarzyszącym mu chemikaliom) wnikać głębiej w skórę.

2. Pocenie się jest tak naprawdę korzystne

Pixabay

To może brzmieć dobrze, że antyperspiranty powstrzymują nas przed poceniem się. Ale w rzeczywistości ludzkie ciało musi się pocić. Wszyscy się pocimy i wszyscy musimy. Pocenie się to nasz naturalny system klimatyzacji – pomaga nam regulować temperaturę, pomagając nam się ochłodzić. Pocenie tworzy się na naszej skórze, aby odparowywać do powietrza, zabierając ze sobą ciepło resztkowe.

Pocenie się również pomaga nam uwalniać toksyny, takie jak metale ciężkie, w tym arsen, ołów i rtęć, które mogą dostać się do organizmu wraz z pożywieniem, paleniem i wdychaniem zanieczyszczeń środowiskowych. Bez pocenia się z czasem te toksyny mogą gromadzić się w naszych ciałach, potencjalnie powodując uszkodzenie naszych narządów, w tym serca i mózgu.

Czytaj: Zdrowy, skuteczny, domowy antyperspirant.

3. Większość antyperspirantów zawiera aluminium

pl.freepik.com

Denerwują Cię te żółte plamy pod pachami Twoich nieskazitelnie białych koszul i T-shirtów? Taki jest wpływ aluminium w konwencjonalnych antyperspirantach, który reaguje z Twoim potem.

Ponieważ w naturalnych dezodorantach nie ma aluminium, nie ma szans na żółte plamy. Dodatkowo, ponieważ naturalne wersje zawierają dobre składniki pochodzenia roślinnego, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia podrażniających wysypek skórnych (lub poważnych problemów zdrowotnych). Zamiast tego Twoja skóra pod pachami będzie gładka, nawilżona i wolna od zatkanych porów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Korzystanie z naturalnych dezodorantów wpływa korzystnie na planetę

Pixabay

Większość marek naturalnych dezodorantów jest świadoma swojego wpływu na środowisko, dlatego decydują się, aby ich produkty nie zawierały plastiku i były zrównoważone. Niektóre są w opakowaniach w pełni kompostowalnych, inne w opakowaniach, które można ponownie napełnić, unikając niepotrzebnego wysyłania pustych puszek na wysypisko.

Składniki będą na ogół miały również mniejszy ślad węglowy, ponieważ zwykle wybierają lokalne, wolne od chemii składniki, które są mieszane w sposób, który nie wysyła ton węgla do atmosfery.

Czytaj: Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu

5. Naturalne dezodoranty działają równie dobrze

pl.freepik.com

Antyperspirant na bazie chemicznej to nie jedyny sposób na utrzymanie suchości pod pachami. Naturalne dezodoranty zawierają naturalne, roślinne składniki, które naturalnie wchłaniają pot, utrzymując suche pachy, takie jak soda oczyszczona, maranta czy skrobia kukurydziana.

Zawierają również naturalne zapachy, pochodzące z roślin i olejków eterycznych, a nie syntetyczne zapachy zawarte w konwencjonalnych antyperspirantach, które są powiązane z wszelkiego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia. Ponadto naturalne dezodoranty zwalczają bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, zawierają naturalne składniki przeciwbakteryjne, takie jak olej kokosowy i olejek z drzewa herbacianego, a nie triklosan.

W Internecie można znaleźć wiele naturalnych dezodorantów bez aluminium, które skutecznie niwelują nieprzyjemny zapach bez zaburzania naturalnych mechanizmów pocenia się.

Polecam przerzucić się na tę zdrowszą opcją, ponieważ zdrowie jest najważniejsze!

wad

Brak postów do wyświetlenia